Sikerült fölállítani a német megszállás virtuális emlékművét

2019. március 20. 09:23

Ez az Indexnek sikerült kedden.

2019. március 20. 09:23
Hont András
Hont András
Facebook

„Történt, hogy Borhi László az Indiana Egyetem történésze a német megszállás 75. évfordulója alkalmából egy tanulmányt tett közzé a portálon. Az írás belső logikájával, a közzététel helyével és az egyoldalú forrásokra hagyatkozással is van bajom, de vélelmezem – és őszintén remélem –, hogy a címadáshoz és a leadhez a kutatónak semmi köze nincsen. Az ismeretlen szerkesztőnek ugyanis sikerült ezzel a címmel ellátnia a cikket: »A szövetségesek provokálták ki a német megszállást, nem törődve a magyar zsidókkal«. A lead ráerősít a sugalmazásra, mely szerint a német megszállásról az angolszászok tehetnek, és ők a felelősek több százezer magyar zsidó haláláért. A Facebookra pedig már ezzel, az egészen botrányos ajánlóval ment ki az anyag: »Borhi László, az Indiana Egyetem történésze belenézett az iratokba, és megdöbbentő bizonyítékokat talált«.

Mindezekkel szemben:

1) a cikk állításaiban nincs semmi megdöbbentő vagy valami eget rengető nóvum. Azt, hogy egy német megszállás a magyarországi zsidóságnak rossz lesz mindenki tudta itthon is. És rossz lesz az ellenzékieknek, a független szellemeknek, a hagyományos eliteknek, a hívő keresztényeknek, szintén nem volt titkos tudás. Azzal is tisztában volt mindenki, hogy a német megszállás nem elkerülhető, ha Magyarország nyíltan szembefordul Németországgal, vagy csak – miután már behúzta magát a háborúba – vonakodik teljesíteni a német kéréseket. Ehhez nem kell levéltárakban kutatni, elég ránézni a térképre. Mindennek ellenére voltak, akik ellenezték a németek melletti elköteleződést. Volt horthysta politikusok, kurzust támogató értelmiségiek, szocdemek, népiek és arisztokraták egyaránt. És mindezt nemhogy a hadba lépés, de még a bécsi döntések előtt. Marginális csoportok voltak? Gyengék? Széplelkűek? Lehet, de nekik lett igazuk.

2) Magyarország sorsa ugyanis legkésőbb a Jugoszlávia elleni agresszióval megpecsételődött. Valószínűleg, ha a kormány nem adja meg hozzájárulását a német csapatoknak az ország területén való áthaladáshoz, úgy annak előbb-utóbb ugyanaz lett volna a következménye, mint a kiugrási kísérletnek: német megszállás. Ám a végső eredmény így is, úgy is ugyanaz: halottak százezrei, félig elpusztított ország, csak így még becsületünk sem maradt.

3) Ettől függetlenül sommás megjegyzésekkel nem lehet megítélni a két háború közti politikai elitet, hihetetlenül nehéz helyzetben kellett lavírozniuk. Éppen ezért, ha valaki úgy gondolja, hogy új kutatási eredményekkel rendelkezik, akkor talán szakmai vitát kéne kezdeményeznie, főleg a téma honi érzékenységére tekintettel. Egy folyóiratban vagy konferencián előtárni megállapításait, és nem egy hírportálon bombasztikus címmel megfejelve.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 68 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
mustarharmas
2019. március 20. 17:13
Kedves Hont András, először is a tény, miszerint a szövetségesek kis katonai előnyszerzésért tudatosan beáldozták Magyarországot, a Horthy-féle elitet és természetesen a zsidókat - állításával ellentétben - korántsem megszokott és ismert tény. Igenis így kimondva, pláne bizonyítva, nóvum, még akkor is, ha sokan tudtuk, sejtettük, suttogtuk, hogy ez így lehet. Ennek elenére az elmúlt 70 évben a hazai balos történész-szekta, a zsidó közvélemény és az ex- szövetségesekhez kötődő nagyvilág ezerrel kárhoztatta a magyarokat, a balféknek titulált Horthyt a kiugrás megkésettségéért és elrontásáért. Kimondva, hogy mindenért mi, magyarok, az "utolsó csatlós" tehetünk. És a szembenézés hiányáért kárhoztattak minden nemzeti érzelmű magyar embert, aki azt mondta, hogy az adott geopolitikai helyzetben Magyarországnak nem volt választása, és még akkor is így van ez, ha az országnak és vezetésének is természetesen van felelőssége a bekövetkezett tragédiáért. Horthyék megpróbálták, amit lehetett, de esélyük a jó kimenetelre - tőlük független geopolitikai okokból - nem volt. Most ez többedszerre is bebizonyosodot, de az bizony már pofátlanság a köbön, hogy Ön mindezek után, az ebből fakadó nyilvánvaló következtetések ellen érvel már megint.
Box Hill
2019. március 20. 16:58
London, 1943. október 14. Mr A. W. G. RANDALL KÜLÜGYI TANÁCSOS FELJEGYZÉSE L. B. NAMIER PROFESSZORRAL FOLYTATOTT BESZÉLGETÉSÉRÕL: “Namier professzor (Jewish Agency) tegnap közölte velem, munkatársai súlyos aggodalommal gondoltak azokra a lehetséges következményekre, amelyek a Magyarországon viszonylagos biztonságban élő 800 000 zsidót sújtanák, ha a magyar kormány idő előtt szakítana Németországgal... Namier professzor közölte: a zsidókat illetően az egyetlen remény, hogy a magyarok nem tesznek semmit addig, amíg gyakorlatilag nem látszik valószínűnek, hogy a németek már nem lesznek képesek reagálni.” (A fenti dokumentumot teljes terjedelmében közölte: Magyar - brit titkos tárgyalások 1943-ban, Kossuth Könyvkiadó, 1978. A Jewish Agency a Cionista Világszövetség vezető szerve, a palesztinai zsidóság érdekképviseleti szervezete.)
puszika
2019. március 20. 14:32
Na látod firkász! Amit leírtál már az MEGÉRDEMEL EGY EMLÉKMŰVET! És te is csak a komcsi történészek által kitalált verziót tudod előadni!!!
Rasdi
2019. március 20. 14:28
"Egy folyóiratban vagy konferencián előtárni megállapításait, és nem egy hírportálon bombasztikus címmel megfejelve." azaz lehetőleg úgy, hogy kellően el lehessen hallgatni. PC tájékoztatásokkal, hogy ne érhesse szó a ház elejét, de ugyanakkor kellően szordínóval, hogy a közvéleményhez ne jusson el. És az adott időszak magyar szempontból leglényegesebb kérdéséről egy szó sem esik. Ez pedig Trianon. Magyarország politikai helyét ebben az időszakban Trianon határozta meg. az Magyarországnak ott volt a helye, ahonnan Trianon revízióját remélhette.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!