Miben áll egy korszakot és a jövőt is sejtető regény?

2019. február 10. 14:32

Kertész Imre negyedszázada feltette a megbotránkoztató kérdést: teremtett-e Auschwitz értéket? A gázkamrák? Az elégetett milliók?

2019. február 10. 14:32
Sándor Iván
Litera

„Kertész Imre negyedszázada feltette a megbotránkoztató kérdést: teremtett-e Auschwitz értéket? A gázkamrák? Az elégetett milliók? A történtekkel való szembenézést, egy új kultúra megteremtésének lehetőségét, válaszolta meg a kérdését. Más szóval – tegyük hozzá – az antik világ mértéke szerinti értéket: a katarzist, a történtekkel való szembenézés megtisztulását.

Aki ezt a kérdést feltette, tudta, hogy már a nagy korszakfordulóban vagyunk, amikor a régi értékek veszendőek, s a história haladás-eszméje felszámolóban. Búcsúként mégis tovább töprengett azon, hogy »sok igazság van, s a maga módján valószínűleg minden igazság igaz, de vannak nagy és felemelő, s vannak apró, elkedvetlenítő igazságok… minden teremtmény kétségesnek látszik, kivált ha a bűn kérdését feszegetjük… s hogy eszerint egyenesen a teremtés gondjaiba nyerjünk bepillantást… ő mint regényíró szorongva teszi fel a kérdést: nem kötelessége-e részt venni ebben a szakadatlanul folyó munkában…« Ama szakadatlanul folyó munkában, a megsejthető jövőérzék formakereséséből.

Színházban, képzőművészetben, építészetben, ugyanerről legközelebb.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2019. február 11. 14:32
Kertész Imre egy rendkívül érzékeny ember volt - Sándor Iván is az lehet, bár nem ismerem közelebbről egyikőjüket sem. És mivel a világ javíthatatlan, valószínű, sok lelki szenvedésen mentek keresztül.
III. Öreg Banya
2019. február 11. 13:00
Holo bla bla
catalina9
2019. február 10. 16:45
blődli....
kispufi
2019. február 10. 16:45
Reménybeli koalíciós barátai tudják már ezt? Vagy az ő dolguk a tréfálkozás?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!