Oxfam: 2018-ban tovább nyílt a vagyonolló a világban

2019. január 21. 10:02

Tavaly a 26 leggazdagabb ember vagyona egyenlő volt az emberiség legszegényebb felének összvagyonával.

2019. január 21. 10:02

Tovább nyílt a vagyonolló a leggazdagabbak és a legszegényebbek között 2018-ban: tavaly a 26 leggazdagabb ember vagyona egyenlő volt az emberiség legszegényebb felének összvagyonával – hívta fel a figyelmet az Oxfam nemzetközi civil szervezet hétfőn.

„A gazdagok és szegények közötti egyre szélesedő szakadék ellehetetleníti a szegénység elleni harcot, károsítja a gazdaságot és szítja az emberek dühét" – mondta Winnie Byanyima, az Oxfam International vezérigazgatója.

A kormányoknak biztosítaniuk kellene, hogy „a vállalatok és a leggazdagabbak megfizetik az adók rájuk eső részét" – tette hozzá Byanyima az Oxfam éves egyenlőtlenségi jelentésének közzététele alkalmából. A jelentés egy nappal a davosi világgazdasági fórum kezdete előtt jelent meg.

Az Oxfam adatai szerint a világ 26 leggazdagabb emberének kezében annyi pénz van, mint a 3,8 milliárd legszegényebb földlakó összvagyona. 2017-ben még a 43 leggazdagabb emberre volt igaz ez az egyenlőség.

A világ leggazdagabb embere az amerikai Jeff Bezos, az amazon.com alapítója, akinek vagyona tavaly elérte a 112 milliárd dollárt (31 ezer milliárd forintot). Összehasonlításképpen: Etiópia egészségügyi költségvetése Bezos vagyonának egy százalékát teszi ki – emelte ki az Oxfam.

A leggazdagabbak vagyona tavaly összesen 900 milliárd dollárral (252 ezer milliárd forinttal) nőtt, ami napi 2,5 milliárd dolláros (700 milliárd forintos) növekedésnek felel meg, miközben a világ legszegényebb felének összvagyona átlagosan 11 százalékkal csökkent – húzta alá a civil szervezet.

Az Oxfam rámutatott, hogy a 2008-as pénzügyi válság óta megduplázódott a milliárdosok száma, akik nemcsak vagyonuk növekedésének örülhetnek, hanem annak is, hogy az adók szintje évtizedek óta most a legalacsonyabb.

„Ha megfordulna a tendencia, a kormányok többségének elég bevétele lenne a közkiadások finanszírozására" – vélekedett a szervezet, hangsúlyozva, hogy a gazdagok aránytalanul kevés adót fizetnek.

Az Oxfam szerint egy adódollárból mindössze négy cent fakad a gazdagok megadóztatásából.

(MTI)

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kup Lung
2019. január 21. 15:26
Nagyon nehéz kérdés most már az ügy . Sajnos a neoliberalizmus térhódításához asszisztált mind a baloldali mind a jobboldali politika a nyugati világban . A szolgálólányai lettek ők is . ---- Ez a képtelen egyenlőtlenség nem jó senkinek . Nagyon nehéz kérdéssé vált hogyan lehetne visszaosztást végezni . Hogyan is lehetne vagyonelvonást csinálni a nagyon is ügyesen halmozóktól . Mindezt úgy hogy a többletteljesítmény viszont ne sérüljön ! (hisz elvégre kapitalizmust akar majd mindenki , nincs működőképes alternatívája sem ) ---- Persze nem is a középosztályról van szó , itt a szupergazdagok 1%-áról van vita . Krugman kimutatta (Nobel -díjas) hogy akkora a baj hogy az oktatás/tanulás sem ellensúlyozza immár a túlzott vagyonok öngerjesztő növekedését (míg pár évtizede igen ) . Ez már nagyon nagy baj . Pl. a jó startupok is a gazdagokhoz kerülnek aprópénzért . Ugyanis a növekedésük bizonyos nagyság felett hatalmas tőkét igényelne és ezért eladják őket az eredeti ötletgazdák . Régebben az esély hogy megállják a helyüket önmaguk , sokkal nagyobb volt . --- Itt a szuper gazdagokra az öröklési szabályok speciális kiterjesztéstől kezdve sok mindenen gondolkodnak , de egyelőre az USA-ban (ahonnan el kéne kezdeni hisz ott a világvagyon zöme) semmit sem mernek lépni . Pedig ideje lenne míg robbanást nem okoz . ----- Jobb lenne kezelni a problémát minthogy szélsőbaloldali csoportok és anarchisták próbálják "megoldani" .Ők nem olyan kegyesek mint pl. Trump lecsúszott alsó közép szavazói akik betartják azért a törvényeket . Igaz a mindenkori elnök ehhez kevés ott is mint oly sok témában .
Mich
2019. január 21. 14:36
... nicsak, hát ezért dolgoztak...
szbalint
2019. január 21. 13:04
Akkor biztos ezért akarják a libsik a nettó 300 ezer ft-ot megkereső "mocsok burzsujokat" progresszív adóval sújtani?!
Akitlosz
2019. január 21. 12:41
Nyomorult bolsevik propaganda. Mitől lenne jobb a világ, ha csak szegény emberek létezhetnének, mint a kommunizmusban? Ki építene akkor gyárakat? Csak nem az állam? Az a módszer mintha már ki lett volna próbálva és nagyon nem vált be. A kommunistább állam nem versenyképes a kapitalistább állammal, ez utóbbi mindig magasabb átlagos életszínvonalat képes biztosítani. Persze a vagyoni különbségek magasabbak, de ez egyáltalán nem baj, mert motiválja a társadalmat, a gazdagokat és a szegényeket egyaránt. Ellenben az egyenlőségesdi kiöli a motivációt az egész társadalomból, a gazdagokból és a szegényekből egyaránt. Értelmetlenné teszi a munkát, ha csak szocialista öntudatból kell dolgozni. Minek dolgozzon az ember többet jobban, ha a többletet úgyis elveszi tőle az állam, hogy szétossza a "rászorulóknak"? Minek dolgozzon egyáltalán, ha úgyis kap segélyt, alapjövedelmet? Szóval le lehetne már állni a kommunizmus propagálásával, mert annál rosszabb társadalom eddig még nem volt a történelem folyamán és csak remélni lehet, hogy már nem is lesz, mert sajnos a bolsevikok nem adják fel, az őrült rögeszméiket továbbra is át akarják ültetni a gyakorlatba.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!