Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Várakozó állásponton, jó kilátásokkal

2018. december 11. 08:25

18 év után a Merkel-korszak nem ért véget, de megkezdődött egy rendezett átmenet.

2018. december 11. 08:25
Schaller-Baross Ernő
Schaller-Baross Ernő

Jelen bejegyzés írója vegyes érzelmekkel követte a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) tisztújító kongresszusát és az azt megelőző elnök-jelölti vitákat.

Egyrészt az elnök kilétéről szóló végső döntést megelőzően felsejlett egy rövid időre annak az ígérete, vagy legalábbis a lehetősége, hogy Friedrich Merz volt frakcióvezető vezetésével Nyugat-Európa egyik utolsó, bár korábbi önmagához képest megtépázott néppártja visszatér az alapítói által kijelölt konzervatív politikai irányvonalra. Kétségtelenül csábító ajánlat volt ez magyar szemszögből, különösen annak a tükrében, ha az elmúlt évek német kereszténydemokrata állásfoglalásait boncolgatjuk az egyneműek házassága, az atomenergia kivezetése és a Willkommenskultur jegyében.

Ma már tudjuk, hogy a katarzis elmaradt, a választást szoros küzdelemben Annegret Kramp-Karrenbauer – röviden AKK –, volt CDU-főtitkár és saar-vidéki miniszterelnök nyerte a második fordulóban Friedrich Merz előtt – az első forduló után Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter kiesett.

Ha felszínesen tekintünk az eredményre, elsőre az a kép rajzolódik ki előttünk, hogy a hazai és nemzetközi sajtó által Merkel-klónnak becézett AKK legyőzte a Helmut Kohl és Wolfgang Schäuble iskoláján nevelkedett – egyes vélekedések szerint a jelenlegi szövetségi parlament elnökének Merz egyenesen a mentoráltja – értékkonzervatív jelöltet, ezzel a konzervatív fordulat meghiúsult és a merkeli politika korlátok nélkül folytatódhat.

Ezen megállapításokat azonban fenntartásokkal kezelném, egyrészt, mert hiába AKK a kancellárasszony preferált és kijelölt utódja, a protestáns, gyermektelen és Kelet-Németországban nevelkedett Merkelt egy katolikus, nyugat-német, háromgyermekes családanya váltja a CDU élén. Ha csak ez elmúlt évekre tekintünk vissza, az új pártelnök határozott kiállást tanúsított olyan alapvető, a régi CDU értékrendjének megfelelő kérdésekben, mint a sorkatonaság intézménye kivezetésének elutasítása, vagy a már fent említett azonos neműek házasságának bevezetése, mindkét esetben ellenezve a kancellár és a frakció döntését, értékkonzervatív oldalról megközelítve azt. AKK, az első női német tartományi belügyminiszter, több szaktárca vezetője és későbbi miniszterelnök, mind a politikai kampányok, mind a kormányzás terén erős teljesítményt tud felmutatni.

Abbéli döntése, hogy a párt történetének legfiatalabb főtitkárának jelölte Paul Ziemiakot, a Junge Union – a CDU és CSU ifjúsági szervezete – konzervatív elnökét, nem csupán hatalomtechnikai döntés, hanem egy halk fordulat jele. A lengyel bevándorlók leszármazottja, kettős állampolgár Ziemiak, származásánál és neveltetésénél fogva ismeri a V4 államok régióját, hazánk szövevényes történelmi, politikai és gazdasági kapcsolatait Németországgal. Ez a készség különös fontossággal bír, hiszen ma már a 40 évnél fiatalabb német politikusok Magyarországot nem csak a határnyitás és a német újraegyesítés történelmi pillanataival azonosítják, hanem az egyoldalú balliberális véleménymonopólium által vezérelt német sajtó, már-már féktelen csúsztatások és valótlanságok alapján kialakult képével.

AKK nem kívánja minden vonalon folytatni elődje politikáját, sőt, egyik első megszólalásában ezt megerősítve kijelentette, minden – a párt érdekét szolgáló – kérdésben kiáll akár a szövetségi kormánnyal szemben is. Egyik első lépéseként összehívott egy vitafórumot a migrációs politikáról, tehát megnyit egy eddig tabuként kezelt kérdést. Amúgy is sok esetben megfigyelhető volt, hogy az elnökválasztást megelőző regionális konferenciákon jobbról előzte a versenytársait, ő volt az a jelölt, aki az elítélt szíriai migránsok hazatoloncolását is felvetette. 2018 augusztusában pedig annak a lehetőségét vizsgálta, hogy a német fiatalok mellett az újonnan érkező migránsok is teljesítsenek – önkéntes, vagy akár kötelező alapon – sorkatonai szolgálatot, szerinte ugyanis ennek bevezetése a migránsok integrációját és társadalmi elfogadását növelné.

A CDU bajor testvérpártjának, a CSU-nak távozó elnöke Horst Seehofer, hazánk kiemelkedő barátja, Kramp-Karrenbauer megválasztása után egy konzervatív erősödést, pártjaik jó együttműködését és újabb 40 százalék feletti eredményeket vizionált szövetségi szinten az uniópártok javára. A testvérpártok jó együttműködése pedig az elmúlt hónapok tapasztalata szerint elengedhetetlen a jó eredmények felmutatásához.

Mindezen pontok alapján, nyugodtan kijelenthetjük, hogy 18 év után a Merkel-korszak nem ért véget, de megkezdődött egy rendezett átmenet. Az új pártelnök egy nehéz politikai időszakban egy megosztott pártot örököl és a jövő évi európai parlamenti és kelet-német tartományi választások tükrében kell majd megítélnünk tevékenységégét. Addig is a megelőlegezett bizalom jegyében, bízzunk egy halk konzervatív irányváltásban Németország, Európa, de legfőképpen hazánk és közvetlen régiónk javára.

A szerző a Miniszterelnökség nemzetközi ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luisbathhelena
2018. december 11. 14:22
Azt hiszem nem tehetünk mást: várunk és meglássuk.....
Marhajó!
2018. december 11. 09:57
A "rendezett átmenet" műfajában a németek mindig is jók voltak: Hitler írásban mondott le, utolsó üzenetet tett közzé, és megbízta utódját, jogszerűen. Honecker ugyancsak, majd családjával Chilébe költözött. nem bánnám, ha Merkel is oda költözne -- egész családjával.
formaegy
2018. december 11. 08:54
Ne legyünk már naivak! Csak mert ellenezte az azonos neműek házasságának bevezetését már minden szép és jó? Ugyan már! Kik vannak többen a pártban? A merkelhitler Európa koporsóját szegelők! Ez a nő egy bábu lesz semmi több! Ha ebben a nőben lenne gerinc, akkor az lett volna az első döntése, hogy felülvizsgáltatja merkelhitler diktátori szerepét egész Európára kivetitve, ha már annyi gerince nincs, hogy azonnal az elszámoltatását követelje, mint merkelpincsikutya. Persze, lehet itt jópofázni, hinni - a templomba kell, mondja a szólás - de semmi alapja. Aki tudja milyen kötődése van ennek a nőnek merkelhitlerhez, az egy percig sem gondolja, hogy változás lesz! Az, hogy ez a nő most ott van ahol, csak és kizárólag azért jó, hogy merkelhitlernek nem ingott meg a kancellári széke is! Ez a jelen diktátor Európa, ez a jelen sajnos megint a diktátor hitleri N.o. (nem sorolom az aljas cselekedetüket) egyáltalán nem arra utal, hogy bármi is a biztonság, a béke útjára lépne! Sőt! Ha merkelhitlert és bandáját nem állítják minél hamarabb bíróság elé aljas tetteikért, a helyzet rosszabb lesz! Mindenki tudja, nem kell itt szépeket blablázni, hogy egyesek "benyaljanak" annak a nőnek csak mert a protokol..... Inkább hallgatni kellene és várni.
Senye Péter
2018. december 11. 08:48
Merkelnek eddig együtt kellett működnie Macronnal. Úgy tűnik ez már a múlté. A Brexittel a brit ellensúly (már amennyi volt) is megszűnik. Németország lehetőségei az EU-ban gyökeresen megváltoznak. Az új helyzet felszínre hozza AKK képességeit vagy hibáit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!