Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Film készült a jubiláló Csík Zenekarról

2018. szeptember 13. 22:05

Kiss-Stefán Mónika rendezését a YouTube-on már láthatják az érdeklődők.

2018. szeptember 13. 22:05

Csík30 címmel egy 25 perces kisfilm készült az idén jubiláló Csík Zenekarról. Kiss-Stefán Mónika rendezését a YouTube-on már láthatják az érdeklődők.

Mindig is szerettem volna filmet készíteni a Csík Zenekarról, de a forgatáson zenészként, rendezőként és rajongóként egyszerre jelen lenni nem volt egyszerű. Elsősorban azért nem, mert nehéz volt objektíven nézni a kockákat – mondta Kiss-Stefán Mónika a film csütörtöki sajtóbemutatóján a Fonó Budai Zeneházban.

A Csík30 című film bepillantást nyújt a népszerű népzenekar eddigi történetébe, megszólaltatja valamennyi tagot, megmutatja őket a hétköznapokban és a koncerteken. Az alkotás egyik fontos mozzanata, amikor a rockszámok feldolgozásával az elmúlt években nagy sikert aratott Csík Zenekar felkérésre székelyföldi táncmuzsikát készít egy egyházi énekhez, egy dicsérethez.

Az egyházi zene eddig az ádventi időszakban, karácsonykor volt jelen az életünkben, és számunkra teljesen új volt egy szertartás részeként szolgáló zenét átírni, elpróbálni, előadni. Szabó Attilának volt egy jó ötlete az elkészítéshez, ami jó kiindulópont volt – fogalmazott a zenekarvezető, hegedűs, énekes Csík János.

A stáb és a zenekar számos helyen forgatott, például a felvidéki Debrődön, a kecskeméti Fő téren a jubileumi koncerten és a Nagytemplomban is. Mint Csík János felidézte, 1988-ban éppen a kecskeméti Fő téren határozta el Kunos Tamás brácsással, hogy létrehozza a zenekart. A Csík30 című film már megtekinthető a neten (https://www.youtube.com/watch?v=VDu2QgIqB1s), és ősszel látható lesz az M5 kulturális csatornán, illetve a tervek szerint a Fonó egyik táncháza előtt is levetítik. Az NKA támogatásával elkészült alkotás producere Pocsai István volt.

Félkész állapotban van az új stúdiólemezünk, amelyen szerepelni fog néhány régebbi, de még nem publikált felvételünk is. Az újak között lesz egy olyan szám, aminek a szövegét Grecsó Krisztián, az alapdallamot Szabó Attila írta, és erre igyekszünk minél populárisabban muzsikálni – mondta Csík János az MTI-nek.

(MTI)

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2018. szeptember 14. 11:12
Ezt már ezerszer kielemeztük, a népi kultúra faluspecifikus, és ha el tudjuk helyezni a térképen azt, amit hallunk, akkor autentikus is. Népiesnek / népieskedőnek is nevezhetnénk őket, ha nem lenne túlzás még ez a jelző is. Talán a görög rembetiko lehetett ennek a stílusnak az előképe, városi környezetbe emelt népi dallamvilág, teljesen új és átpolitizált szöveggel feltöltve. Nagyon sokan elérték a világhírt ezzel a trükkel, aki tudja csak egyetlen, görög énekes vagy kísérő zenekara nevét, az teljesen biztos lehet benne hogy ismeri a stílust. Az már csak ráadás, ahogyan minálunk a cigányok szakosodtak a zenére, a görögöknél a zsidók. Mindenben benne van a klezmer jellegzetes lüktetése, dinamika., hangnem-, hangulat- és ritmusváltása, ha kell, ha nem, megspékelve improvizációs futamokkal. Én nem mondom, hogy ez rossz, mert vannak nagyon jól sikerült produktumok közte. De magyarként azt gondolom, vissza kellene fordulni erről az útról Ha jól értelmezem a postot, a Csíknak is pontosan ez jutott az eszébe.
Senior
2018. szeptember 14. 08:00
Mikor csinálnak már egy normális saját nótát? Kiss Tibi, Zorán, Póka Egen, stb. átiratok.
Babivadász
2018. szeptember 14. 07:01
Mi az a népzenekar?
balbako_
2018. szeptember 14. 06:56
A kedvenceim a Ghymessel együtt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!