Huszonötezren a Csíksomlyói Passión

2018. augusztus 19. 14:41

A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes produkcióját adták elő a székelyföldi búcsújáróhelyen.

2018. augusztus 19. 14:41

A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Csíksomlyói passió című előadás szabadtérre átalakított verzióját 25 ezer néző látta a csíksomlyói Nyeregben szombaton – közölte a Nemzeti Színház az MTI-vel vasárnap. 

 A közlemény felidézi, hogy az ingyen megtekinthető produkciót eredetileg a Nemzeti Színház mutatta be 2017 tavaszán. A Csíksomlyón felállított, 65 méter szélességű színpadon négy napig folytak a próbák. Az előadásban 150 táncos, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészei és erdélyi tánccsoportok, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Háromszék Táncegyüttes, a Mereklye Táncegyüttes (Csíkmadéfalva), a Borsika Táncegyüttes (Csíkszereda) és az Ördögborda Táncegyüttes (Balánbánya) táncosai vettek részt. Az 50 fős gyermekkórus tagjai a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkarból (Szováta), a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermek- és Ifjúsági Kórusból (Sóvidék és Nyárádmente) és Böjte Csaba gyermekotthonából érkeztek.

A produkcióban hat zenész szolgáltatta az élőzenei kíséretet, és a Nemzeti Színház társulatának 16 színésze vett részt, kiegészülve az erdélyi származású Molnár Levente operaénekessel, aki ezúttal prózai szerepet, Pilátus alakját formálta meg. A három különálló színpadból, 400 négyzetméter vetítőfelületből megvalósuló színpadi installációt helyi vállalkozások és a Nemzeti Színház 40 fős műszaki csapata építette meg. A produkció táncdramaturgja Zs. Vincze Zsuzsa, társrendező-koreográfusa a Magyar Nemzeti Táncegyüttes vezetője, a Kossuth-díjas Zsuráfszky Zoltán, rendezője a Nemzeti Színház főigazgatója, a Kossuth-díjas Vidnyánszky Attila volt.

Az előadáson jelen volt a színpadi mű egyik szerzője, Szőcs Géza Kossuth-díjas író-költő, Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár, számtalan anyaországi és erdélyi közéleti személyiség, egyházi vezető, illetve egyházi és civil szervezeti delegáció. A produkciót a Duna televízió közvetítette.

A közlemény idézi Vidnyánszky Attilát, aki elmondta: „színházrendezői életem talán legfontosabb előadása valósult meg, és egyben az a régi álmom, hogy a Csíksomlyói passió csodálatos szövegei a dráma címadó helyén hangozhassanak el. Hálás vagyok minden egyes nézőnknek, életre szóló élményt adtak mindannyiunknak. Hónapokig a hatása alatt leszek az előadásnak, amely rengeteg inspirációt és energiát adott a társulatnak a következő évek munkájához. Nagyon szeretnék visszatérni más produkciókkal a Nyeregbe. Különösen hálás vagyok az erdélyi szervezőknek, lenyűgöző munkát végeztek.”

Zsuráfszky Zoltán szerint a szombati bemutató „egészen különleges, megismételhetetlen este volt. Azt kívánom minden magyar művésznek, hogy legyen lehetősége legalább egyszer az életben átélni azt a szeretetet és lelki összetartozást, ami megérintett bennünket Csíksomlyón. Szakmai szempontból nagy kihívás volt a saját táncosaink és az erdélyi táncosok összehangolása ennyire rövid idő alatt, de elmondhatom, hogy kiválóan sikerült”.

A Csíksomlyói passió című előadás novembertől újra látható lesz a Nemzeti Színház színpadán.

(MTI)

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
crydog
2018. augusztus 20. 09:37
Anno az István a Király erdélyi bemutatóján már lehetett érezni, hogy a székely magyarok mennyire spirituálisabban élik meg magyarságukat. Akkor ez még az anyaországban eléggé tabunak számított. Hála az égnek lassan itthon is megtanuljuk lassan hogy mit is jelent igazán magyarnak lenni, és visszatérni a közös hagyományainkhoz. Székely testvéreink visszavezetnek minket a helyes útra.
békalepcse
2018. augusztus 20. 09:05
A kettős-kereszt hármashalmon jelkép használatáért várjuk az úgynevezett szlovákia tiltakozó jegyzékét. :-)
kortárs
2018. augusztus 19. 18:20
Szép előadás volt. Köszönet Vidnyánszky igazgató úrnak és a többi résztvevőnek!
silenceCZ
2018. augusztus 19. 18:20
voltunk, vagyunk, leszünk.... köszönet minden résztvevőnek a nagyszerű munkáért. Az utóbbi időben egyre jobb magyarnak lenni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!