Tervezhetik az új Közlekedési Múzeumot

2018. augusztus 09. 15:05

Kőbányán valósul meg az új múzeum.

2018. augusztus 09. 15:05

Közzétették a MÁV egykori Északi Járműjavítójának területén felépítendő Új Közlekedési Múzeum nemzetközi tervpályázatát csütörtökön; az előzetesen meghívottak között több sikeres magyar és világhírű külföldi építésziroda található.

A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum (MMKM) részeként működő Közlekedési Múzeum a Kőbányai úti járműjavító területén, a vasúti üzem értékes épületeinek megőrzésével és bővítésével nem csupán végleges otthonra talál, de a beruházásnak köszönhetően új kulturális városnegyed is születik – hangsúlyozza a múzeum által az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közlemény.

„Fordulóponthoz érkezett a Közlekedési Múzeum 2016-ban megindított átfogó megújítása (...) Az egykori Északi Járműjavító területén megvalósuló beruházás Európa egyik legjelentősebb, barnamezős területen végrehajtott kulturális projektje. Ezt tükrözi a pályázaton résztvevő építészirodák névsora, ugyanis neves hazai szakemberek mellett több világhírű tervező is részt vesz a megmérettetésen” – idézi a közlemény Vitézy Dávidot, az MMKM főigazgatóját.

Új épületegyüttes

A meghívottak közül a 3H Építésziroda, az Amanda Levete Architects Ltd., az Atelier Brückner GmbH, a Bjarke Ingels Group, a Caruso St John Architects, a CÉH Zrt. + Foster & Partners, a David Chipperfield Architects, a Diller Scofidio + Renfro, az Építész Stúdió Kft., a KÖZTI Zrt., valamint a Lacaton & Vassal Architects jelezte részvételi szándékát.

A pályázaton 15 építésziroda indulhat; a meghívott résztvevők körén túl a fennmaradó helyekre bármely tervező pályázhat, aki az alkalmassági feltételeknek megfelel.

„A Közlekedési Múzeum történetének legnagyobb beruházása indul el, melynek eredményeként olyan új épületegyüttest kapunk, amelyet kifejezetten múzeumi célokra terveztek és karakteres építészeti alkotásként jelenik meg Budapest térképén. Az új telephelyen a korábban szétszórt funkciók: a kiállítás, a kutatóhely, a raktár és a tekintélyes szakkönyvtár végre egy helyre kerülhet. A fejlesztés lehetővé teszi, hogy szándékainknak megfelelően a Közlekedési Múzeum élményközpontú, korszerű, látogatóbarát intézményként, több generációs közösségi térkén működjön és a következő évtizedekben a budapesti családok és a fővárosba látogatók egyik fő szabadidős célpontja legyen” – hangsúlyozta Vitézy Dávid.

A kormány 2017 decemberében döntött arról, hogy az intézmény közlekedéstörténeti egységének új telephelye a Kőbányai úti járműjavító 7 hektáros telkén épüljön meg. A terület egyik emblematikus épülete a MÁV 1958-1962 között épített Diesel-csarnoka, míg az épület déli része, az igazgatósági fejépület műemléki védelem alatt áll. A kilenc párhuzamos hajóból álló, 110 méter hosszú csarnok alkalmassá tehető a múzeum nagyméretű műtárgyakból, például vasúti és villamos kocsikból, buszokból, gépkocsikból álló gyűjteményének elhelyezésére – közölte az MMKM.

Jóval nagyobb helyszín

A korábbi városligeti épülethez képest az új helyszínen több mint két és félszer akkora, 13 ezer négyzetméternyi kiállítótér áll majd rendelkezésre. Míg az előző kiállítóhelyen csupán 80 eredeti jármű bemutatására nyílt lehetőség, az új tárlaton legalább 190 darabot láthat majd a közönség. A bővülés azonban nem csak mennyiségi: a kiállítás elsősorban az emberre, a társadalom és a közlekedés kapcsolatára fókuszálva mutatja be a hazai közlekedéstörténet reformkortól napjainkig tartó időszakát – jelentették be.

A korszerű raktár hosszú időre megoldhatja a múzeum raktározási problémáit, és jelentős része időszakosan látogatható lesz. Ennek köszönhetően a jelenleg 21 ezer darabos, folyamatosan bővülő gyűjteményből minden korábbinál több érték válik a nagyközönség számára hozzáférhetővé.

Az új helyszín lehetőséget ad az intézmény értékes dokumentumtárának és könyvtárának méltó elhelyezésére, a kutatók és a nagyközönség számára egyaránt nyitott szellemi műhely létrehozására. A tervezett Restaurátorműhely és Kompetenciaközpont az ország egyetlen műszaki restaurátori tudásbázisa lesz, amely továbbképzési feladatokat is ellát.

Összetett kihívások

Az új múzeumi épületegyüttes kialakítása rendkívül összetett építészeti és városfejlesztési feladat. A terület közvetlenül kapcsolódik az egykori Északi Járműjavító Eiffel-csarnokában épülő Opera Műhelyházhoz. A két beruházás együttesen Budapest legnagyobb, barnamezős jellegű kulturális városfejlesztését alkotja, amely – a Népliget és a volt Józsefvárosi pályaudvar területének tervezett rehabilitációjával – alapvetően változtatja meg a Kőbánya és a belváros közötti, alulhasznosított átmeneti zóna városszerkezeti pozícióját, és a beruházásnak köszönhetően Budapest új, minőségi zöldterületekkel is gazdagodik – hangsúlyozza az MMKM.

A telket északról határoló MÁV-vonalon a múzeum kezdeményezésére új megálló épülhet a városi és az elővárosi utasforgalom kiszolgálására, segítve az Északi Járműjavító megközelítését. A megálló és a Könyves Kálmán körút közötti területen, az új Közlekedési Múzeum előterében városi tér, találkozóhely jön létre – idézi a közlemény Vitézy Dávidot.

A http://newtransportmuseum.hu/ honlapon közzétett pályázatra szeptember 10-ig várják a jelentkezéseket, melyek közül ismert hazai és külföldi szakértőkből álló bírálóbizottság választja ki a 15 indulót szeptember 21-ig. A tervezési szakasz a 2019. február 28-i eredményhirdetéssel zárul.

Az épületegyüttes megvalósításának közbeszerzésére a kivitelezési tervek alapján kerül sor, a kivitelezés 2020-2022 között várható.

(MTI)

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
anegy_
2018. augusztus 10. 10:48
Ez egy jó nagy "rozsdás" terület! Tökéletes előrelátás, egy újabb "friss levegő" -t pumpál a punnyadt ellenzéki szagértőknek. Csodálatos látvánnyal lehet érkezni a fővárosba, ha Ferihegyig elér a megálmodott terv. Vitézy -t lehet bírálni, de ha ilyen tervek mellett kardoskodik és szívügye a közlekedés bármilyen formája, annak történeti megmutatása, engem nem zavar az "uram-bátyám" kapcsolat. Csak jól csinálja.
Akitlosz
2018. augusztus 09. 19:28
"majd terveztek a Deák térre (!!!) egy kibaszott nagy kockát. De persze ezen kívül nem történt semmi. Aztán jött Orbán, oszt megcsinálta pár év alatt." A Deák Téren? Ugyan nem.
Akitlosz
2018. augusztus 09. 19:26
"Tervezhetik az új Közlekedési Múzeumot Kőbányán valósul meg az új múzeum." Oda ugyan nem fognak érte közlekedni. Eddig legalább jó helyen volt. Ennyi erővel a Holdon és épülhetne. Kőbányán azok az emberek járnak, aki eleve oda születtek és nem találták a kivezető utat. https://www.youtube.com/watch?v=AFwdX8dALVI
bunko_jobbos
2018. augusztus 09. 18:00
Az ilyen hírekről mindig a Nemzeti Színház újabb kori története jut eszembe: évtizedekig gyűjtöttek téglajegyek formájában pénzt (még az én kis megtakarított pénzemet is kizsarolta az osztályfőnök, gondolom, tervszám volt megállapítva), majd terveztek a Deák térre (!!!) egy kibaszott nagy kockát. De persze ezen kívül nem történt semmi. Aztán jött Orbán, oszt megcsinálta pár év alatt. Ha már úgyis költünk rá, akkor álmodjunk értelmeset, kössük össze városrészek rehabilitációjával. Ez egy nagyon jó projekt lesz, megéri majd elmenni. Én már várom. Sajnos ezt a Vitézyt nem lehet sehonnan kitenni, mert Orbán unokatesója (féltesó?).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!