Így készül ma az infláció

2018. július 17. 07:09

Távolról se higgyük azonban, hogy a nemzeti jegybankoknak nincsen szerepük az inflációellenes küzdelemben, a hazai pénzvolumen irányításában.

2018. július 17. 07:09
Boros Imre
Magyar Hírlap

„Külön figyelmet érdemel a hazai inflációs ügymenet 1985 és 2013 közötti gyakorlata. Az államot idegen pénzből finanszírozták, ami időről időre valutaleértékelésekhez vezetett, és utána jött az infláció, három »dicsőséges« évtizeden keresztül.

A költségvetés nem is csinált mást, mint igyekezett az adósságszolgálathoz szükséges kamatokról gondoskodni, tovább növelte az amúgy is tobzódó inflációt, adókat emelt, főként áfát, személyi jövedelemadót, de jövedéki adókat is. Tehát részese volt az inflációgyártásnak, lehet, hogy ezért harapózott el nálunk az infláció imádata?

Két azonos méretű, de az infláció hasznosságáról ellentétesen vélekedő ország (Csehország és hazánk) példája támasztja alá, hogy mégis az inflációellenes politika volt a nyerő. Csehországban rövid ideig volt magas infláció, nálunk egészen 2010-ig alig ment tíz százalék alá, a csúcson pedig harminc százalék felett volt. Folyó dollárban mérve a cseh gazdaság 1990 és 2018 között 4,7 szeresére, a mienk pedig csak 3,3 szorosára nőtt. A csehek az induló rosszabb pozícióból három évtized alatt állva hagytak minket, amiben az inflációhoz való ellentétes viszony nagy szerepet játszott.

Távolról se higgyük azonban, hogy a nemzeti jegybankoknak nincsen szerepük az inflációellenes küzdelemben, a hazai pénzvolumen irányításában. A különbséget éppen napjainkban lehetett lemérni a magyar és a török jegybank esetében az MNB javára, ahogy sajátos eszközeikkel a megtámadott nemzeti pénzek védelmére keltek, illetve nem keltek.

Végül válasz adható arra a kérdésre is, hogy miféle gazdaságnak hasznos az infláció. Nem kétséges, hogy egyrészt a pénzteremtő és finanszírozó hatalmasságoknak. Rajtuk kívül pedig azoknak, akik termékeik révén monopol szállítói pozícióban vannak. Ilyenek az energia- és a hightech cégek, amelyek még ritkán sem köthetők egyértelműen egyetlen nemzetállamhoz, ők az igazi nemzetköziek.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. július 18. 00:34
"Rajtuk kívül pedig azoknak, akik termékeik révén monopol szállítói pozícióban vannak. Ilyenek az energia- és a hightech cégek, amelyek még ritkán sem köthetők egyértelműen egyetlen nemzetállamhoz, ők az igazi nemzetköziek." Nekik miért?
Akitlosz
2018. július 18. 00:33
"Végül válasz adható arra a kérdésre is, hogy miféle gazdaságnak hasznos az infláció." Semelyiknek. "Nem kétséges, hogy egyrészt a pénzteremtő és finanszírozó hatalmasságoknak." Ez így van. Mindenki másnak káros. A semmiből pénzteremtés jogával felruházott kiváltságos kevesek - politikusok, bankárok - az inflációval jutnak hozzá munka nélkül a semmiből pénzteremtés kiváltságával fel nem ruházott tömegek munkával előállított anyagi javaihoz. Mivel erről a haszonról lemondani nem hajlandóak, ezért van folyamatosan infláció. Mindegy, hogy mennyi az adóbevétel, annál a politikusok mindig több pénzt akarnak elkölteni és így is tesznek. A hiányt pedig valahogyan fedezni kell. Erre két fő módszerük van az egyik a pénzrontás, szolidabb külföldi nevén az infláció, a másik pedig az állam eladósítása. Mindkettőt űzik folyamatosan. Amikor a kormány szerint "csökken az államadósság" a valóságban azaz pénzben akkor is növekszik.
Akitlosz
2018. július 18. 00:23
A jegybankok nem küzdenek az infláció ellen, maguk csinálják azt a kereskedelmi bankokkal közösen. A jegybank célja nem az, hogy ne legyen infláció, hanem az, hogy legyen. Így megalapozatlan infláció ellenes jegybankokról beszélni.
fakocka
2018. július 17. 16:55
Mit te fasz? Boros ügynök múlltját? Amnéziás vén barom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!