Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Orbán: Magyarország támogatná a védelmi kiadások további emelését

2018. július 12. 10:08

Jobb a hangulat az idei NATO-csúcson idén, mint tavaly – véli a miniszterelnök. Orbán Viktor egyetért a védelmi kiadások emelésével, „és nem a távoli jövőben, hanem minél hamarabb” közös európai hadsereget hozna létre.

2018. július 12. 10:08

A brüsszeli NATO-csúcs második napja előtt készített interjút Orbán Viktorral a közmédia. A csúcson felmerülő nézetkülönbségekről a miniszterelnök elmondta, „ha akarom, a pohár félig üres, ha akarom, félig tele van”, mivel a tavalyi találkozóhoz képest – ahol először tette tiszteletét Donald Trump új amerikai elnök – sokkal jobb volt a hangulat. 

Közeledtek az álláspontok

„Annak a csúcsnak a hangulata érdes volt, mondhatni pokrócszerű” – jelentette ki, hozzátéve, hogy mostanra a NATO-közösség az összecsiszolódás jeleit mutatja, tavaly után a mostani konfliktusok kisebbek voltak. „A mostani csúcsot a NATO egységének irányába tett fontos lépésnek látom” – jelentette ki a kormányfő. Szerinte leginkább az amerikaiakkal merültek fel véleménykülönbségek, akik „jól átgondolt érvekkel és erőteljesen” érvelnek a katonai kiadások felemelése mellett.

Hozzátette: az amerikai igények részben jogosak, ezért Magyarország támogatja az amerikai elnök azon elképzelését, hogy a mostaninál magasabb arányban költsenek a NATO-tagok védelemre. „Most abban a szakaszban vagyunk, hogy még a nemzeti össztermék két százalékát sem fordítja mindenki biztonságra, de az amerikai már négyről beszél” – árulta el.

A NATO-t a kormányfő szerint jelenleg két nagy veszély fenyegeti: „a keletit úgy hívjuk, hogy Oroszország, a délit pedig úgy, hogy terrorizmus” – ezen két fenyegetésnek pedig a miniszterelnök szerint egészen más a természete.

Az ukránokkal van vita

Orbán emellett dicsérte a török alkotmányos reformot, mely szerinte stabilabbá teheti Törökországot – melyre a kormányfő szerint nagyon nagy szükség van a migrációs helyzet kezelésében. A megoldást a menekültválságra két dologban látta: „részben határvédelemmel, részben pedig azzal, hogy az emberhez méltó élet feltételeinek megteremtésében működünk közre”.

Az észak-atlanti együttműködés keleti bővítéséről szólva a miniszterelnök elmondta, Grúzia és Macedónia NATO-közeledésével nincs problémája, de az ukránokkal már vannak viták a kisebbségvédelem területén. Orbán szerint ha az ukránok szerződést írnak alá arra vonatkozóan, hogy a kisebbségvédelem területén fennálló jogokat nem csökkentik, akkor azt „be kell tartani”. „Az, hogy pont a mi hátunkon csattan az ostor, azon nem vagyunk meglepődve, mert olyan helyén élünk a világnak, ahol ilyesmi előfordul” – szögezte le, hozzátéve, hogy a NATO integritásának kérdése, és a magyar kisebbségek védelme összekapcsolódik. 

Közös európai hadsereg kéne

Orbán kijelentette: Magyarország egy közös európai hadsereg felállításának is a híve volna, „és nem a távoli jövőben, hanem minél hamarabb”. Szerinte a közös hadsereg irányítása komoly feladat lesz, de Magyarország már az Osztrák-Magyar Monarchia idején is megtapasztalta, milyen egy közös hadsereg részének lenni. „Egy igazi, független Európának az az érdeke, hogy legyen saját hadereje” – mondta. Szerinte ezért is fontos, hogy minden európai állam, és még a németek is igyekezzenek többet költeni haderejükre. 

Emellett a közmédia riportere a horvátok foci-vb-szerepléséről is megkérdezte a miniszterelnököt. Orbán elmondta: „Magyarország mindig is a Duna-menti futballkultúra része volt, ezért a horvátok sikere persze a horvátoké, de kicsit úgy érezzük, hogy ebben mi is benne vagyunk. Ez a régió dicsősége, még ha most a horvát zászlót kell is a magasba emelni” – jelentette ki. „Még ha ma nem is érjük el, sőt, meg sem közelítjük azt a szintet, amire a horvátok képese, de ez mégis csak a mi kutyánk kölyke” – tett hitet a horvát válogatott mellett végül Orbán.

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2018. július 13. 10:31
Nincsenek Mészárosnak érdekeltségei a hadiiparban? Csak úgy, véletlenül ….
Akitlosz
2018. július 12. 17:07
Nem a NATO-t fenyegeti veszély, hanem a NATO fenyeget veszélyként mindenki mást. A NATO 15-ször !!! annyit költ katonai kiadásokra, mint Oroszország. Még így is, hogy nem GDP 2 hanem csak 0,8%-ot költenek egyes országok katonai kiadásokra. Ha ezt felemelik 30-szor annyira attól nem lesznek nagyobb biztonságban. Oroszország mumusnak kell, hogy a hidegháború végével védelmi szervezetként értelmetlenné és feleslegessé vált NATO további fenntartását megmagyarázzák. Persze a NATO eddig még sohasem védett meg senkit, ellenben már többször megtámadott más országokat. A NATO az Amerikai Egyesült Államok világuralmi céljainak egyik eszköze, a NATO tömöríti az Amerikai Egyesült Államok segédcsapatait, csatlósait. A keleti és a déli veszélynél jelentősen nagyobb veszély a nyugati veszély, az EU és a NATO.
na még ez is
2018. július 12. 12:22
A NATO-t a kormányfő szerint jelenleg két nagy veszély fenyegeti: „a keletit úgy hívjuk, hogy Oroszország, a délit pedig úgy, hogy terrorizmus” Na de Viktor. Mit fog ehhez szólni a jóságos Vlagyimir nertárs?
dick52
2018. július 12. 11:44
Ebből baj lesz előbb - utóbb! Ki kell rugdalni Európából, ezt sok feketét meg arabot! A torokokrol, nem is beszélve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!