Elkezdődött a kérészrajzás a Tiszán

2018. június 11. 10:33

A meleg időnek köszönhetően elkezdődött a kérészek rajzása a Tisza alsó szakaszán.

2018. június 11. 10:33

A napsütéses meleg időnek köszönhetően elkezdődött a kérészek rajzása a Tisza alsó szakaszán, a napnyugta előtti órákban Szeged és az országhatár közötti részen több helyen is megfigyelhetők a tiszavirágok (Polingenia longicauda) – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.

A kérész lárvái a nőstények által lerakott petékből fejlődnek ki a mederfenéken. A kikelő lárvák befúrják magukat a meder falába és a víz felé nyitott vájatban élnek három évig egymáshoz közel, tíz-százezres egyedszámú telepeken. Három év után június elején a lárvák előbújnak üregükből és a víz felszínére emelkednek.

A rajzás időpontja függ a vízhőmérséklettől, a napos órák számától, de egyes feltételezések szerint még a holdfázis is befolyásolhatja. A vízből kibúvó lárvák leginkább a partról benyúló faágakon, a vízben álló stégeken vedlenek, a nőstények egy, a hímek két alkalommal.

A tiszavirág a legnagyobb európai kérész; 2,5-3,8 centiméteres, a fehér farksertéivel 12 centiméter hosszú is lehet. A nőstényeknek a hímekhez képest nagyobb szárnyuk és testük van, farksertéi rövidebbek, így gyorsabb repülésre képesek. 

A rovarokat már a vájatok szájánál békák várják, de lesben állnak a ragadozó halak és a madarak sem akarnak kimaradni a lakomából.

A kikelő szárnyas egyedek a víz felszíne közelében megkezdik rajzásukat. Néhány méter magasságú kavargó tömegben a hímek megkeresik a párjukat, a levegőben párosodnak. A párzás után a hím rövidesen elpusztul, a nőstény a vízbe rakja a mintegy hétezer petéjét.

A tiszavirág és a vele rokon fajok az ipari forradalom előtt még egész Európában előfordultak, a szennyezések miatt azonban ma már csak a Tiszán és mellékfolyóin figyelhetők meg. A faj védett, állományát a vízszennyezés mellett veszélyezteti a folyómeder kikövezése is.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2018. június 12. 17:57
"A tiszavirág és a vele rokon fajok az ipari forradalom előtt még egész Európában előfordultak, a szennyezések miatt azonban ma már csak a Tiszán és mellékfolyóin figyelhetők meg. " Biztos, hogy csak a szennyezések miatt? Szerintem vastagon belejátszik a folyók szabályozása, lerövidítése, a mocsarak lecsapolása, az árterek eltüntetése is. Milyen hosszan folyik az a Tisza ma és milyen hosszan folyt az ipari forradalom előtt? Hasonlóképpen a többi hajózható folyóval.
zakar zoltán béla
2018. június 11. 15:34
Már 4 napja a középső részen is.
3M..
2018. június 11. 11:38
A Tisza folyam Magyarország legvadregényesebb, legtöbbet megírott csodája. Olyan akár a testvérfolyója, az Amu Darja. „Ki a Tisza vizét issza, vágyik annak szíve vissza.” „Gyalog mentünk, vagy, hogyha szekeret Kaptunk, Bökénynek, a vashídon át. Révészek és komp szelte a Tiszát: A becsi part még Szatmár volt, s az a Másik, az északi, már Ugocsa; S ahogy lebegtünk az áradt vízen, Szálfák úsztak mellettünk sebesen, Szétrombolt tutajok; de épek is. Ha szekér vitt, és voltam a kocsis.” Csak a Nemzet! Szebb Jövőt!
kérdés
2018. június 11. 11:12
Elképesztő, idén milyen gyorsan reagálnak az élőlények az időjárásváltozásra. Délen már hetek óta tücsökzene van esténként, öblös varangyosnóták bugyborékolnak az árkokból, a szender már két hete pásztázza naplementekor a virágokat, és a méhecskék sok anyakirálynőt nevelnek. A növényekre egyelőre nagyon előnytelen hatással van ez a tavaszi átmenet nélküli nyári hőség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!