Szinte biztos: ez lehet Macedónia új neve

2018. május 31. 10:02

Korábban a Felső-Macedónia és az Illés-napi Macedónia névváltozat merült fel, most itt a végleges változat.

2018. május 31. 10:02

Soha nem volt még olyan közeli a macedón-görög névvita megoldása, mint most – jelentette ki Zoran Zaev macedón miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján, majd úgy folytatta: amint megszületik a megegyezés, népszavazást tartanak, hogy kiderüljön, mit gondol a macedón lakosság az ország új nevéről.

Mint mondta: az ország új nevéről már egy hónapon belül megszülethet a megállapodás, szeptemberben vagy októberben pedig a népszavazást is megtarthatják, így az év végére minden, a névváltoztatással kapcsolatos ügyet lezárhatnak.

Számos lehetőség felmerült, a szkopjei sajtó értesülése szerint azonban most az a legvalószínűbb, hogy a délszláv állam új neve

Észak-Macedónia lesz.

Korábban a Felső-Macedónia és az Illés-napi Macedónia névváltozat merült fel legesélyesebbként.

Macedónia és Görögország között azóta folyik vita az ország nevéről, hogy Macedónia 1991-ben függetlenné vált Jugoszláviától. Mivel Görögország északi tartományát, ahol jelentős macedón kisebbség él, Makedóniának hívják, a görögök úgy vélték, a macedónok területi követelésekkel állhatnának elő. Ezt megelőzendő tiltakoztak a hasonló névválasztás ellen, és mindeddig akadályozták a nyugat-balkáni ország euroatlanti integrációját. Az ország így a nemzetközi dokumentumokban a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság nevet viseli, alkotmányában azonban nem szerepel a Jugoszláviára történő utalás.

Az egy éve kormányzó balközép vezetés tárgyalásokba kezdett a görög kormányzattal a névvita rendezéséről, amelyet még az idei év első felében szeretnének megoldani. A kormány reményei szerint amint megszületik a megállapodás, megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások az Európai Unióval, és a NATO is azonnal felveszi az országot a tagjai közé.

Elviekben mindkét fél elfogadhatónak tartaná, ha Macedónia nevében valamilyen földrajzi jelző jelenne meg. Problémát okoz azonban, hogy míg Görögország azt szeretné, ha a névmódosítás a macedón alkotmányban is megjelenne, Macedónia csak a nemzetközi dokumentumokban akarja új nevét használni. Emellett tárgyalás folyik a macedón nyelv megnevezéséről is. A sajtó információi szerint az ország hivatalos nyelvének megnevezését nem kellene megváltoztatni, zárójelben vagy lábjegyzetben azonban mindenhol jelölni kellene, hogy szláv nyelvről van szó.

(MTI)

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
izo1210
2018. június 01. 16:52
A Nagy-Magyarországos póló görög megfelelője a "Macedonia is Greek" feliratú póló. Lehet venni a szuvenírboltban. Macedóniában meg az EU-hoz közeledés legbiztosabb jele, hogy az autópályakapunál a bakter már nem saját zsebre dolgozik.
Csomorkany
2018. június 01. 10:11
Amúgy az én fogalmaim szerint az "Észak-Macedónia"-név, mint országnév, öngól. Ha ez egy egykori ország északi része, az egyesítésért kiált, nem?
Devian
2018. május 31. 21:53
Mekkora hazfiak ezek a szirizások?:O Eladósodás ide, munkanélküliség oda... ha mi lennénk a mieink még Görögországot is átnevezték volna a macedónok kénye-kedve szerint.
kispufi
2018. május 31. 14:51
Az Észak-Macedónia név pedig máris garancia rá, hogy ne legyen területi követelés Dél-Macedónia felé. Gondolom, ha Észak-Erdély még egyszer visszatérne, Dél-Erdély már kit érdekelne, ugye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!