Gondolatok Kemal Atatürk sírjánál

2018. február 25. 12:30

A sevres-i békediktátum legalább annyira megcsonkította volna Törökországot, mint a trianoni a korabeli Magyarországot.

2018. február 25. 12:30
Hegyi Gyula
Hegyi Gyula

„A sevres-i békediktátum legalább annyira megcsonkította volna Törökországot, mint a trianoni a korabeli Magyarországot. Angol és francia kézbe akarta adni a Boszporuszt, félgyarmattá tette volna a maradék török államocskát Anatólia egy részén. Kemal Atatürk néhány katonatársával és a nép elsöprő támogatásával ezt a diktátumot fordította meg. Nyilván sokkal tehetségesebb volt, mint Károlyi Mihály és a korabeli magyar baloldal. De az akkor magyar jobboldallal szemben szakítani tudott a feudális múlt minden terhével. A szultáni hatalommal, az egyház világi hatalmával, az uralkodó osztályok kiváltságaival, az egész megcsontosodott régi világgal. Kisöpört mindenkit a hatalomból, aki belevitte az országot a vesztes világháborúba, míg nálunk az ilyenek képviselték a »nemzeti« oldalt. Forradalmat hajtott végre, de ez egyben a nemzeti függetlenséget is jelentette. Egyszerre volt progresszív és nacionalista, míg nálunk ezt a két szerepet az egymást betegesen gyűlölő szekértáborok külön-külön játszották el – az ismert módon tragikus eredménnyel.

Progresszivitásának sajátos, de jellemző elismerése, hogy minden gyalázkodónak szánt jelzőt megkapott, amit az ilyen államférfiak általában meg szoktak kapni. Ezek szerint valójában zsidó, szabadkőműves és homoszexuális volt. Ez utóbbit annak ellenére ismételgetik, hogy még Gábor Zsazsa is nagyszámú női szeretőinek egyike volt. De az ilyen átlátszó rágalmaknál veszélyesebb az a törekvés, amely egyik legfőbb alapelvét, az állam és az egyház, a politika és az iszlám merev szétválasztását akarja felpuhítani, visszacsinálni. »Mindenki úgy imádkozzon, ahogy akar, de ezzel sohase korlátozza mások szabadságát.« E szavai sajnos nem csupán az iszlám világban aktuálisak.”

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2018. február 25. 16:37
Atatürk nem építette le a nemzeti haderőt mint Károlyiék, és példának okáért Izmírből úgy baxta ki a félidióta görögöket mint a macskát xarni.
WANTED
2018. február 25. 15:48
Kinek mi jutott. Ha akkor nálunk épp nem egy bólogatójános károlyi van hatalmon, aki az utolsó pontig betartotta a nyugati követeléseket, a "békeszerződés" simán felrúgható lett volna. Atatürk nem adta meg magát és az országát, hanem a rájuk kiszabott diktátummal szembeszállva visszaszerezte a saját területüket nem válogatva az eszközökben, mert egy célja volt: visszaszerezni, ami jogosan az övék. Nálunk károlyi szélnek eresztette a hadsereget, csak mert ezt követelték a győztes hatalmak, és elfogadta a csonkítást szó nélkül, majd miután elbukott, a hatalmat a tanácsköztársaságiaknak játszotta át, még nagyobb romlásba taszítva az országot. A baloldal csak pusztulást adott a magyarságnak, alapelveibe van kódolva az idegen hatalmak kiszolgálása, és az őket eltartó nép gyűlölete. Éltem Törökországban. Atatürk ma is példakép, Allahhal egyenrangú istenként tisztelik azokért a tetteiért, amiket a népéért, az országáért tett. Nem idegeneket szolgált, hanem a saját nemzetét. Szavazati jogot adott a nőknek, eltörölte az iszlám vallás világi hatalmát, kötelezővé tette a latin ábécét, modernizálta az oktatást, közelebb hozta Törökországot Európához. Micsoda különbség. Más kérdés, hogy ma ezeket a vívmányokat bontja le Erdogan lépésről lépésre. Ha élne, Atatürk páros lábbal rúgná ki ezt a szultánt játszó senkiházit.
Kalányos Dzsonidepp
2018. február 25. 15:18
Na most hasonlítsuk össze Atatürköt Erdogannal....:-)))) Erdogan egy fanatikus muszlim majom , aki Szulejman akar lenni , nem pedig európai .
navis praetoria
2018. február 25. 15:09
Sajnos, nálunk nem egy progresszív nacionalista akcióember, hanem a kretén Károlyi és a csirkefogó gazember Kun és bandája került hatalomra. Ehelyett százszor jobb lett volna, ha Szurmay, a honvédelmi miniszter katonai diktatúrát vezet be, statáriumot hirdet, a defetista politikusokat, köztük Kunékat, plusz a fronton, meg a hátországban lázító agitátorokat falhoz állíttatja, a zárt egységben hazatérő csaapatokat a határon felvonultatja. Meg is írta memoárjában, hogy a honvédség alkalmas lett volna a feladatra. Az antant fehérre ki volt vérezve, ellenállás esetén nem lettek volna képesek komolyabb intervencióra a hazai közvéleményük ellenében. Pontosan Károlyiék és Kunék miatt lendült vissza az inga és konzerválódott egy csomó feudális vonás Magyarországon. Trianon után.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!