Heller Ágnestől Kálmán Olgáig: miért ilyen gyenge az ellenzéki gondolkodás?

2018. január 22. 16:41

A Mandiner egy ideje elég szisztematikusan dolgozza fel a jobboldali-konzervatív és ezzel fair módon kritikus irodalmat, amivel jóval előrébb tart, mint a baloldal a maga házi feladatával.

2018. január 22. 16:41
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

„Az, hogy nincs ellenzéki politikai gondolkodás, hanem nyűglődés mellett a performanszok jelentik a politikát  – ez mindenhol máshol csak válsághelyzetekben van így, egyébként a politika túlnyomórészt gondolatok kicserélésének és versenyének terepe – arra utal, hogy Magyarországon permanens válsághelyzet van, illetve győzött a politika hatalmi paradigmája. Ebből a válsághelyzetből születik a »de hát a nézőink ezt várják el« ostoba hazugsága és kulturális terméketlensége. Az eszmék, a normák, a szabályozott verseny, a közéleti kiválóság, a közjó argumentálásának rövid ideig táguló helyét átvette a hatalmi paradigma arrogáns, militáns, protonáci, legfeljebb ideológiai keretlegények és trollok diktálta sivár világa, amelynek a festékes, fütyülős, odamondós performanszok alkalmas kiegészítői. Mostanra rákerült a pecsét erre a politikára a képes médiában is, amely a beszélgetés nívóját a legnagyobb hatékonysággal tarthatta volna fent. Kérdés, mikor fogják elhinni az ellenzéki oldalon, hogy az ebben a sivatagban semmire sem fognak jutni, mert nem lehet semmire jutni, illetve maguk is vastagon hozzájárulnak a politika tönkretételéhez. A gondolat ereje a lehető legolcsóbb kitörési pont lehetne az ellenzék számára, amely legyőzhetné a százmilliárdokkal megtámogatott hatalmi paradigmát, ideértve ennek zárt politikai gondolatrendszerét.

Jóllehet, ez sem lenne már annyira egyszerű. A Mandiner például egy ideje elég szisztematikusan dolgozza fel a jobboldali-konzervatív és ezzel fair módon kritikus irodalmat, amivel jóval előrébb tart, mint a baloldal a maga házi feladatával. Az Új Egyenlőség és a Mérce lehetnének baloldali műhelyek, miután korábbi webes kezdeményezések eljelentéktelenedtek, illetve a közép- és idősebb generáció a progresszivista közegben láthatóan lemondott már arról, hogy (a 2008/2010 utáni helyzetben) politikailag releváns életművet alkosson. De hát eddig a felismerésig is el kéne jutni, aminek esélyét rombolja az a folyamatos megerősítés és visszacsatolás, amelyben a jelenlegi baloldali politikát a trash média is részesíti.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Netuddgi
2018. január 23. 16:22
Valaki aki télleg utána tud nézni leírhatná mi a tököm a Manditól ez a Bolond Beléndek imádat. Egyre kevesebbet járok ide emiatt az állandóan idézett grafomán szerencsétlen miatt. Ez kinek az érdeke hogy úgy tűnjön hogy van Mo-n egy amerikai neokonzervatív mozgalom? Mert még a fidesznek sem szerintem.
Kovacs Nocraft Jozsefne
2018. január 23. 13:39
Péntek Petike még mindig itt veri a nyálát? Egy-két éve alapított egy mikro - oh, nem is - egy nanopártocskát, a nevére már nem emlékszem. Aztán sorra hagyták ott az emberei, élükön valami Hídvégi Misivel, aki az egész országot akarta oktatni. Vajon Petinek megmaradt még 10 embere, amennyi minimálisan kell egy párthoz?
terra
2018. január 22. 23:06
Ha Béndek úr olyan okos ember, akkor hogy nem jött még rá, hogy az ellenzék azért nem tud értelmesen kommunikálni, mert érdemben nincs mit mondania illetve ha mondanak valamit, akkor óhatatlanul önellentmondásba keverednek? Marad tehát Orbán szidalmazása (ebben az egyben kreatívak az ellenzéki politikusok a sajtójuk és kommenteló brigádok is), a betelefonálós műsorok, festékes performanszok és hasonlók. Ennek a jelenségnek, a mondanivaló nélküliségnek mély és a felemás rendszerváltásig visszanyúló okai vannak, amelyek eddig is léteztek, de most váltak világosan láthatóvá. A jelenség valódi oka az, hogy a mai ellenzék egyik szereplője sem az, aminek nevezi vagy láttatni szeretné magát. A "balliberálisnak" nevezett politikai irányvonal nem létezik. Van (elméletben) baloldal és van (neo) liberális irány. Tulajdonképpen a kettő kizárja egymást. A nemzeti radikalizmus pedig egyikkel sem vegyülhet az elvei feladása nélkül. Ha a hatalom akarásában minden összevegyül, akkor baloldali pártok nem baloldaliak, a liberálisok nem liberálisok , a nemzeti radikálisok nem nemzetiek és nem radikálisok. Mindegyik másnak adja ki magát, mint ami, mást csinál, mint amit mond, ezt nem lehet világosan és értelmesen kommunikálni. Bolond likból bolond szél fúj - mondja a régi magyar mondás.
Berecskereki
2018. január 22. 22:41
Elvesztettük a nemzet bizalmát. A becsületes megtalálók kétszer szavazhatnak ránk. Feladó: Magyar Ellenzék
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!