A kivándorlás szembesít azzal, ki vagy

2018. január 20. 09:04

Mi sem gondoltuk, hogy a politikai-közéleti helyzet ilyen nagymértékben felelős az elvándorlásért, de a hozzánk beérkező véleményekből mégis úgy tűnik, hogy ez a helyzet.

2018. január 20. 09:04
Gyárfás Dorka
WMN

„A kérdőívet kitöltők között természetesen mindenféle akadt: olyan, akinek semmi nem hiányzik itthonról; olyan, aki már most várja a visszatérés lehetőségét; és olyan is, aki tudatosan vállalja az áldozatot, amit a kiköltözéssel hozott. A legtöbb nyilatkozóban azonban közös, hogy sok keserűség vegyül a hazájukkal kapcsolatos érzelmeikbe. Mert »nyomasztotta őket a környezet«, mert, »be voltak szorulva«, vagy azért, mert úgy érzik, az ország »siralmas társadalmi, politikai helyzete« üldözte el őket innen. Egy válaszadó ezt írta: »A félelmen, dühön és szégyenen kívül nem maradt bennem túl sok érzelem Magyarországgal kapcsolatban. Nem akartam gyereket szülni ebben országban.«

Azt, hogy nem akarnak ide szülni, vagy nem akarják a gyereküket ebben a légkörben és szellemiségben felnevelni, elég sokan gondolták. »Elegem lett a szétszakítottságból, a gyűlölködésből, a nácikból, az adócsalókból, a mindennapos furkálódásokból, a bennfenteskedőkből, az elnyűtt arcokból, a visszamosolyogni képtelen emberekből« – írja Flóra. »Már otthon is tudtam, hogy ezeket nehezen viselem, de amióta van összehasonlítási alapom, azt is tudom, hogy nem kell így lennie. Sok hely van a világon, ahol például alap, hogy visszamosolyognak az emberre.« Amit Dobay Ádám azzal egészít ki: »Arra kellett rájönnöm, hogy a magyar társadalmi szerződés az, hogy 'állampolgár, te dolgozz keményen', fizess rengeteg adót, ezért cserébe én, az állam, egy alsó középosztálybeli életszínvonalat tudok felajánlani egy negyven éve elavult egészségügyi, oktatási, infrastrukturális és bürokrácia-rendszerrel, és egyébként fenntartom a jogot, hogy bármikor kihúzom a lábad alól a talajt, ha az érdekembe ütközik, amit csinálsz, vagy egyszerű inkompetenciából. Elég csak kis időt beszélni külföldön élőkkel ahhoz, hogy kiderüljön: a társadalmi szerződés rengeteg helyen nem így néz ki.«

Mi sem gondoltuk, hogy a politikai-közéleti helyzet ilyen nagymértékben felelős az elvándorlásért, de a hozzánk beérkező véleményekből mégis úgy tűnik, hogy ez a helyzet. Amellett természetesen, hogy sokan írják: jobb munkát, kedvezőbb munkakörülményeket, jobb fizetést, és nagyságrendekkel komolyabb fejlődési lehetőséget találtak külföldön, így ez is jelentős szerepet játszott abban, hogy elmentek. 

Donáth Mirjam azt mondja, az ő családjában a kedvezőtlen politikai klíma sosem lehetett volna indok a távozásra. »Nekem azt az örökséget adták tovább a nagyszüleim, hogy ilyenkor nem elmenni kell, hanem küzdeni az igazadért, és megpróbálni jobb hellyé tenni a környezeted.« (Tegyük hozzá: Mirjam nagyapja, Donáth Ferenc három politikai rendszerben volt politikai fogoly, és Nagy Imre legfőbb politikai tanácsadójaként a forradalom napjaiban a később kivégzett miniszterelnökkel együtt deportálták ’56-ban.) »Mindenesetre csak azért, mert rád ül egy rém, miért venné el a hazádat? Nyilván mindenkinek megvan a saját családtörténete, nekem az, hogy ezért nem megyünk el. Az én kivándorlásomban ez nem játszott szerepet« – mondja.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 139 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sárkány
2018. január 22. 16:33
Az én lányomék a világ legélhetőbb országából jöttek haza /Új Zéland/, pedig kint sport vezetők voltak...Itt vannak a nagyszülők, a barátaik...kint három év után is úgy érezték, hogy idegenek, pedig még állampolgárságot is kaptak volna ...15-ben jöttek haza és meglepődve érzékelték mennyit változott a sport támogatás, milyen sok gyerek sportol, milyen jó élelmiszer alapanyagok vannak olcsón és milyen élhetővé kezd válni Budapest...örömmel vállaltak gyereket...akinek azt fogják tanítani, hogy annak a közösségnek ahol születtél, tanultál tartozol, minimum azzal hogy a tudásoddal szolgálod...lehet, hogy nem élnek olyan nagy házban, de annyi szeretet van az életükben, amit egy idegen országban sohasem lehet megvenni-elérni...Dorka szerintem beteg, nem normális, hogy egy helyes fiatal lány ennyire politika orientáltan élje az életét...Egyébként Sunday Times tegnapi szám: Malmö 3 év alatt vált élhetetlenné, a nők nem mernek kimenni az utcára este 10 után...Londonban is vannak no go zónák...szóval hajrá fiatalok ...
atila68
2018. január 22. 08:47
Lövésem nincs ki is Gyárfás Dorka, de két dolgot hozzátennék; - A térségben Magyarországról vállalnak a legkevesebben külföldön munkát. - Aki ment, az egy jobb életminőség reményében ment, nem ideológiai alapon.
catalina9
2018. január 22. 08:12
Mi sem gondoltuk, hogy a politikai-közéleti helyzet ilyen nagymértékben felelős az elvándorlásért," hát ha így van, akkor ez nagyon jó hír, hiszen a 9.5 millió itthon maradtnak megfelel a "politikai-közéleti" helyzet..
catalina9
2018. január 22. 07:08
de a hozzánk beérkező véleményekből mégis úgy tűnik, hogy ez a helyzet. " a lényeg a "hozzánk"... a Klubrádióba "hozzánk" érkező vélemények, az ATV-be "hozzánk" érkező vélemények adják a Gyárfás Dorkák municíóját...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!