1917 - Áttörnék a hallgatás falát

2018. január 19. 16:35

Magyarországon, majd három évtizede lényegében a hallgatás fala veszi körül a nagy orosz forradalom témakörét.

2018. január 19. 16:35
Kabai Domokos Lajos
Bekiáltás blog

„1917-ről magyarul jelentetett meg a Le Monde diplomatique egy kisebb tanulmánykötetet. A könyvet január 15-én mutatták be a Magyar Újságírók Szövetségének székházában. Legalább két ok miatt is jelentős a vállalkozás. Az egyik, hogy Magyarországon, majd három évtizede lényegében a hallgatás fala veszi körül a nagy orosz forradalom témakörét. Néhány szűk, tudományos körben persze napirendre tűzték az értékelését a századik évfordulón. Az a kevés cikk viszont, amely a Rubicon történelmi magazinon, a HVG-n, a Heti Válaszon, a Magyar Időkön keresztül eljutott a nagyközönséghez enyhén szólva is leegyszerűsítő, esetenként kifejezetten hamis tálalásban foglalkozott az eseményekkel.

 
KUDARC VOLT-E? Ezek alapján akár azt is gondolhatnánk, hogy nem teljesült a kiadvány hátsó borítóján látható 1920-as Roszta-plakáton olvasható, egy erőtől duzzadó, elszántságot megtestesítő munkás és egy paraszt alakját keretező kijelentés: »Hiszek abban, hogy megünnepeljük a századik évfordulót«. De – amint több szerző is utal rá –, minthogy a nagy forradalomhoz való viszonyulás ma is megkerülhetetlen, s mert közvetett hatásai ma is érzékelhetőek, aztán meg mert ott van Kína, Vietnam, a dél-amerikaiak, talán legyünk óvatosak, mielőtt elhamarkodott kijelentést tennénk a kudarcot illetően.
 
ÁLBALOLDALIAK A kötet értékének másik tényezője: belőle végre olyan európai – francia, cseh, német, svájci, magyar – szerzők lényegre törő értékelésével ismerkedhet meg az olvasó, akik az elmúlt évtizedekben sem függesztették fel a forradalom eseményeiről, máig tartó hatásáról való gondolkodást. Ennek következtében a jelenlegi világfolyamatok részeként képesek a tanulságok megfogalmazására. Többek között szembesítenek annak a magát baloldalinak nevező, az elmúlt három évtizedben, a nemzetközi intézményekben – s persze a magyar országgyűlésben is – jelenlévő elitnek a tarthatatlan magatartásával, amely valójában a neoliberalizmus törekvéseihez, közte a jóléti állam lebontásához nyújt segédkezet. Annak a jóléti államnak a megsemmisítéséhez, amely – amint azt a kötet lényegre törően bemutatja – aligha jött volna létre a létezett szocializmus kihívásai nélkül.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2018. január 20. 16:52
De most őszintén Kabai,ugyan ki a fészkes fenét érdekel ez az egész téma,kivéve azt a néhány nosztalgiázó öregurat meg átvedlett kommunistát,akik még mindig a proletárforradalomban látják a jövő zálogát. Ha időben nem ismerték fel rögeszméjük tarthatatlanságát akkor csak szenvedjenek!!
Cassi
2018. január 19. 20:08
"Antikapitalista, antifasiszta, alterglobalista, baloldali közéleti és kulturális információk." Komcsi társulat, lapozzunk. TGM is benne van, természetesen. "mielőtt elhamarkodott kijelentést tennénk a kudarcot illetően" A jó k***a anyátok, azt.
néhai Ch.Pilot
2018. január 19. 19:15
"Magyarországon, majd három évtizede lényegében a hallgatás fala veszi körül a nagy orosz forradalom témakörét." Neked nagyon hiányzik, Kabaikám? Kis nosztalgiázás?
simonvitéz
2018. január 19. 17:39
JÉZUS, miről beszél Lajos bá?!Egy rakat könyv jelent meg a kommunisták gaztetteirol.Kun Miklós, Gereben Ágnes foglalkozott ezzel a témával részletesen is. Ma már az sem titok, honnan támogatták leginkább Lenint illetve Trockijt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!