Új Öveges professzorokat képeznek?

2017. november 08. 15:41

Milyen egy jó tudós? És hogyan kommunikáljon? A Corvinus Tudománykommunikáció kutatócsoportja ezt vizsgálja. Ön is segítheti a munkájukat!

2017. november 08. 15:41

Milyen egy jó tudós? Hogyan érdemes írnia és beszélnie egy kutatónak ahhoz, hogy az eredményeit a szélesebb közönség is megértse? Milyen az ideális kutatói életpályamodell?  

Többek között e kérdésekkel foglalkozik a Budapesti Corvinus Egyetemen egy EFOP-projekt keretében működő Tudománykommunikáció kutatócsoport. A tudománykommunikáció definíciója szerint a közéleti kommunikáció egyik részterületét jelenti, amely tudományos témákban nyilvánul meg, és a célközönsége rendszerint nem szakértőkből áll.

A tudománykommunikáció legfőbb céljai a következők: a kutatók tegyék közzé a tudományos eredményeiket a nagyközönség számára; magyarázzák el a módszereiket, az eredményeiket és azok hasznosságát a társadalom számára; küzdjenek a téves információk, az áltudományok ellen; lássák el információval a (kormányzati, vezetői) döntéshozatalt, illetve próbáljanak meg a kutatáshoz támogatást elnyerni.

Ez – amint e felsorolásból is látható – már önmagában egy teljes embert kívánó feladat. Éppen ezért az a célja a kutatócsoportnak, hogy a jelenleg a doktori képzésben részt vevő hallgatóknak segítsen a tudós mint kommunikátori szerepre való felkészülésben. 

Az Aczél Petra vezette kutatócsoport kidolgozta e komplex készségcsoport fejlesztésére a sciXcom rendszert, amely – a nevében rejti a tudomány (science) szót és a hatos számot (six) – hat dimenzióból áll össze. Tudományos, közéleti, oktatási, gazdasági, igazgatási és adatbázis színtér szerint rendezhetők azok a kompetenciák, amelyeket egy doktorandusznak érdemes fejlesztenie. Ehhez egy olyan képzési modult alakítanak ki, amely a doktoranduszok tudománykommunikációs fejlesztését, a szükséges készségek elsajátítását segíti elő. A képzés célközönségre szabott kidolgozásához kérdőíves felmérést végeznek az érintettek körében.

Aki doktoranduszként úgy érzi, szívesen segítené a munkát, kattintson és töltse ki a kérdőívet!
 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mutimi
2017. november 08. 20:32
Öveges szerette a szakmáját és értett hozzá. Álljanak így hozzá a mostani oktatók is.
tango47
2017. november 08. 18:41
Czeizelt is amiatt utálta a tudós-társadalom, mert érthetően a szélesebb közönségnek beszélt, és ezáltal népszerűvé vált, no meg jól keresett. Nos mindezek megbocsájthatatlannak számítottak.
Rugo
2017. november 08. 17:25
Akinek valóban tehetséges gyermeke van véletlenül se engedje egyetemen dolgozni. Ha valóban tehetségen százszor jobban fog boldogulni a magánszférában. Az országnak, másoknak is nagyobb hasznára lesz, és egy egyenes gerincű ember válhat belőle felnőttkorára. Az egyetemeinken ma a legnagyobb a korrupció hazánkban.
OberEnnsinnen
2017. november 08. 17:01
Különben is: a CEU-val mi értelme versenybe szállni, nem ezt akartad böfögni... Aaaa CEU-nak anyaegyetemre sincs szüksége, egyetemi létre sem, a haladó antifákcivilség, mind mellette, ez talán véletlen?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!