Orbán: Horthy Miklós kivételes államférfiú volt

2017. június 21. 15:13

Kivételes államférfiúnak nevezte Horthy Miklós kormányzót Orbán Viktor a Klebelsberg-kastély átadóján mondott beszédében.

2017. június 21. 15:13

„A 20. század második és harmadik évtizede a magyarság történetének súlyos próbaköve volt. Hogy az elvesztett világháború, a vörösterror 133 napja és a trianoni diktátum roppant súlya alatt mégsem temetett maga alá minket a történelem, nos, ezt néhány kivételes államférfiúnak köszönhetjük: Horthy Miklós kormányzónak, Bethlen István miniszterelnöknek, és Klebelsberg Kuno miniszternek. Kormányzó nélkül nincs miniszterelnök. Miniszterelnök nélkül nincs miniszter.  És ezt a tényt nem vonhatja kétségbe Magyarország második világháborús gyászos szerepvállalása se” – mondta a miniszterelnök a Klebelsberg-kastély átadóján Budapesten.

Összesen 215 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Heindl Péter
2017. június 25. 20:48
Az Orbán Viktor szerint „kiváló államférfiú", Lázár János szerint pedig "tisztességes, talpig becsületes katonaember" Horthy 1944-ben a német megszállás után az általa kinevezett Sztójay-kormány egyik első ülésének jegyzőkönyve szerint szabad kezet adott a kormányának a zsidóellenes intézkedések meghozatalához, és ezt a "szabad kezet" csak a teljes vidéki zsidóság deportálása után vonta vissza. Ravasz László református püspök népbírósági tanúvallomása szerint, amikor kiderült, hogy a kormány a zsidókat családostul szándékozik deportálni, ő kihallgatást kért a vele jó viszonyban lévő kormányzótól, aki a püspök előtt védelembe vette kormánya döntését. "Nem volt kellemes ez a közbenjárásom sem az államfőre, sem reám."- nyilatkozta a püspök. Azt is tudjuk, hogy Horthy már 1942-től tudta, hogy a "keletre" deportált európai zsidókat a németek legyilkolják, sőt pont erre hivatkozva akadályozta meg a kormányzó egészen '44 nyaráig a magyar zsidók deportálását. Hogy akkor viszont miért járult hozzá? Horthy és a kormánya ugyanúgy "migráncsozott", mint a mostani kormány, csak akkor a "mingráncsok" bűnbak szerepét a zsidókra osztották. Közös német-magyar cél volt ugyanis, hogy a Kárpátokon föltartóztassák az időközben odáig előrenyomult szovjet csapatokat. (Csak éppen a vörösök föltartóztatását a magyar politikai vezetés az angolszász seregek megérkezéséig gondolta szükségesnek, míg az ország német megszállását elrendelő fanatikus náci vezetők talán még mindig a "végső győzelemben" hittek.) A Kárpátok védelméhez ki kellett vezényelni a hadrafogható teljes magyar férfilakosságot a frontra. Csak hogy az addigi hadi és politikai kudarcok miatt félő volt, hogy egy ilyen áldozatvállalás kikényszerítéséhez már nem lesz elegendő tekintélye a lakosság előtt a kormányzatnak. Kellett hát valamiféle "ütőképességet" bizonyítani, azt, hogy legalább egy kreált "belső ellenség" ellen képes megvédeni a kormány a lakosságot, ha már a szovjetek ellen ez nem ment addig. Ahogy most a kormányunk az iszlám terroristák elől menekülő szíriai "migráncsokat" igyekszik potenciális terroristaként feltüntetni, és az ellenük való küzdelem bajnokaként, a "nemzet védelmezőjeként" tetszelegni, úgy a Horthy-rendszer hivatalos sajtója akkor a "zsidó-veszélytől" harsogott, a kormányzat pedig a "nem-őskeresztény" honfitársaink elleni fellépéssel igyekezett nemzetvédő szerepét és ütőképességét bizonyítani. Így esett áldozatául sok-sok százezer magyar állampolgár egy "tisztességes, talpig becsületes katonaember" és társai politikai játszmájának.
Box Hill
2017. június 22. 18:54
Borhi László, aki nagydoktori dolgozata gondolatait egy évvel ezelőtt publikálta a HVG-ben. Ebből kiderül: az Egyesült Államoknak már 1943 őszén az állt érdekében, hogy Magyarországot megszállják a németek. Szerinte „mindezek fényében újra lehetne gondolni a magyar történetírás fősodrában évtizedek óta egyeduralkodó nézetet, miszerint az 1942 márciusa óta hivatalban lévő miniszterelnök, Kállay Miklós tehetetlenkedése miatt nem sikerült a kiugrás, és ezzel az ország eljátszotta a Nyugat szimpátiáját”. A történész kutatásaiból kiderül, hogy 1944. március 16-án három angol ejtőernyős ért földet Battonyánál, akik a magyar vezetésnek hoztak ajánlatot Roosevelt-től: ha a magyarok kiugranak, szövetséges csapatok szállják meg őket. Mindezt azonban az elhárítás jelentette a németeknek, és Borhi szerint ez váltotta ki a megszállás azonnali elrendelését. Vagyis az ország megszállását ugyanúgy sikerült kiprovokálni, ahogy azt egyesek a Pearl Harbor esetében gondolják, hiszen más esetben lehet, hogy később, és más körülmények között került volna sor a német megszállásra. Borhi a cikkben élesen fogalmaz: szerinte Magyarország megszállását azért akarták elérni, hogy ezzel csapatokat vonjanak el mind a nyugati, mind a keleti frontról, ezáltal megkönnyítve a közelgő partraszállás csapatainak helyzetét. www.mult-kor.hu 2010. március 19.
Popeyeatengeresz
2017. június 22. 09:51
Horthy hozzájárult a Szovjetúnió, majd Nagy-Britannia és az Egyesült Államok elleni teljesen értelmetlen hadüzenethez. Ezek Magyarországnak semmilyen érdekében nem álltak, nekünk egyedül az elvesztett területek visszaszerzése kellett volna, hogy a célunk legyen. A kiugrást elszúrta, ráadásul úgy, hogy amikor a fia elrablásával zsarolták, akkor a saját családját a nemzet érdekei elé helyezve visszavonta a rádióban elhangzott felszólítását. Ilyen egy nagyszerű államférfi.
kapdom
2017. június 22. 09:28
.. természetesen az volt, végre kezd elég erőssé válni a jobboldal ahhoz, hogy ki is mondhassuk. :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!