A technokrata elit tündökléséről és bukásáról

2016. október 24. 13:19

Rezeg a léc a globális technokrata elit alatt. Az emberek kezdenek kiábrándulni a vezetőikből.

2016. október 24. 13:19
Molnár Gergő
Danube Institute

„Rezeg a léc a globális technokrata elit alatt. Az emberek kezdenek kiábrándulni abból a hitükből, hogy az eszes, jól képzett és vezetésre felhatalmazott politikusok valóban jobbá tehetik számukra az életüket – írja Russel Ronald Reno a Catholic Heraldban megjelent cikkében.

A nyugati világot vezető globális elit alatt meglehetősen rezeg a léc, és ezért önmagukon kívül senki sem hibáztatható. Bizonyítékul a neoliberális technokráciát képviselő Hillary Clinton ellen mostanáig jól szereplő Donald Trump támogatottságát hozza fel. Téves a mainstream média álláspontja, mely szerint a gazdasági világválság, az egyenlőtlen bevételek, a politikai korrektség által kiváltott ellenszenv, vagy egyszerűen a rasszizmus és a xenofóbia lenne okolható ezért a változásért.

Az elmúlt évtizedek alatt homogén globális elitté kovácsolódott nyugati vezető réteg elveti a természetfelettibe vetett hitet, mindent a racionalitás talaján vizsgál, állandó elemzésekbe bonyolódik, képviselői pedig magukat az emberi jogok és globális prosperitás pótolhatatlan harcosaiként állítják be.

Ötven évvel ezelőtt Gary Becker közgazdász arra a következtetésre jutott, hogy az emberi természet leírható a haszonmaximalizálásra törekvéssel. Reno azonban felhívja a különbséget a materiális globális elit által támogatott, illetve az isteni szeretetre vágyó lélek haszonmaximalizálása között. Véleménye szerint azok a közgazdászok, akik jelenleg a nyugati világ vezető szerepeiben tevékenykednek, mind néhány amerikai egyetemen tanultak, és ugyanazzal a hiányossággal kell szembenézniük, amelyet a neoliberalizmus dogmaként hordoz. A neoliberalizmus azon állításával, hogy a szabadpiac és a gazdasági törvényszerűségek megértése és helyes alkalmazása egyenesen eljuttat bennünket az általános jólét eléréséhez.

A neoliberalizmus melletti másik dogma azt teszi megkérdőjelezhetetlenné, hogy a szakértelem messze fontosabb mára a politika vezetői képességnél, hiszen ezzel hozzásegíthetik a társadalmat a gazdasági fejlődéshez és a kapitalizmus 19-20. századi formájának veszélyeitől való távolmaradáshoz.

A globális elit nem hoz valódi, előre mutató döntéseket, csupán összeegyeztetik a társadalom feladatait a közgazdasági törvényekkel, és általában az előbbit próbálják az utóbbihoz igazítani.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kaltran
2016. október 25. 09:53
A legaljasabb, legkártékonyabb mintaállata a vázolt rétegnek a "szakértői kormány" és a (természetesen kontraszelektált és többnyire önjelölt) "szakember". Mindenki valamiben szak, nem csak ők. Esetleg majomnak, baleknak vagy levegőnek nézik - ám többnyire egyszerűen hasznos idióta vállasztópolgárnak, - aki őket megválasztja. Utána szívük szerint többnyire 4-5 évre jegelnék őket(minket). Saize! Most már egyre többen látják-látjuk miről szól a történet. Vajon mikor jön el végre akkor egy (lezajlásában lehetőleg békés és szelíd) EMBERI világforradalom? (Marxok, Leninek Junckerek, Clinton nénik Gyurcsányok nélkül.)
kgz1
2016. október 24. 14:26
Ráadásul a magasztalt "közgazdasági törvények" sokszor nem tudományos alaposságú törvények, csak kialakult szokások, szívatási minták, hatalmi praktikák. Ha annyira érdekelné a közgazdászokat, hogy jól működjön a rendszerük, akkor nem afelé tolnák a tudományukat, ami ekkora különbségeket és konfliktusokat generál saját magán belül, mindezt nyilvánvalóan a vadkapitalizmus alapelveibe kódoltan. A játékelmélet ma már igen fejlett, mégis a nyugat nagyrészt egy primitív törzsi alapon motivált gazdaságot nyomat fejlett matematikai háttérrel - Nyertes-Vesztes játszmákkal. Több Nyertes-Nyertes verzió kellene, aminek hangoztatását furcsamód a "kevésbé fejlett" országok vezetőitől hallani inkább.
KannibálTatárÚr
2016. október 24. 14:07
Technokracia. Görög eredetű szó. Jelentése: műszakiak uralma. Magas beosztásban szereplő tudósok, mérnökök, technológusok irányítják a közösséget. Keletkezése annak köszönhető, hogy a kapitalista kríziseket nem tudták kezelni a kapitalista vezetők, valamint annak, hogy a 2. vh. után igen gyors volt a műszaki (tecznikai, technológiai) fejlődés. A rendszer célja az államigazgatás minél nagyobb hatékonysága. Nem hiszem, hogy a mai politika, politikusok megfelelnek ezeknek a kritériumoknak. Azaz ma nincsenek hatalomnál a technokraták. Ma oligarchikus uralom van a világ műszakilag fejlett, a világ gazdaságára meghatározó befolyással rendelkező államaiban. Soros semmi esetre sem technokrata.
vendelin
2016. október 24. 13:30
Ahhoz képest, hogy "a homogén globális elitté kovácsolódott nyugati vezető réteg elveti a természetfelettibe vetett hitet", meglehetősen erős hasonlóságot mutat az egyházakkal. Itt is megkérdőjelezhetetlen dogmák vannak, egy felkent papsággal, amelynek kinyilatkoztatásai abszolút igazságok. Az eretnekekkel pedig (unortodox gazdaságpolitika képviselői) a modern Bernardo Gui-k, a neoliberális gazdaságpolitika ítélőszéke számol le kíméletlenül.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!