Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

A megmaradás törvénye – a két Magyarországtól a két Magyarországig

2015. április 03. 17:28

Magyarországból kettő van: egy kormányoldali és egy ellenzéki. A két Magyarország valósága még sokáig, ha nem örökre velünk marad.

2015. április 03. 17:28
Csizmadia Ervin
Hír24

Az alábbi írás abból az axiómából indul ki, hogy Magyarországból kettő van: egy kormányoldali és egy ellenzéki. Az előbbi – minden megtépázódása ellenére – jóval nagyobb, az utóbbi; viszont az utóbbi most, a brókerbotrány kapcsán nagy vehemenciával támad, és persze pálfordulásban reménykedik.

Bármi is lesz azonban a két politikai elit (és persze harmadikként az érdekes változásokon keresztül menő Jobbik) küzdelmének eredménye, bízvást kijelenthetjük: a két Magyarország valósága még sokáig, ha nem örökre velünk marad. E kettőség megszűnése már azért is utópikus, mert ahhoz túl mélyek és túl történelmiek a különbségek. Ahogyan Nyugat-Európa fejlett demokráciáiban is a történelem formálta ki az együttműködő eliteket, s ezek osztoznak azon az alapeszmén, hogy egy ország állampolgárai; nálunk szintúgy a történelem hagyományozta ránk a két, egymással szemben örökké torzsalkodó elitet.

Történetesen most az egyiket Fidesznek, a másikat „demokratikus ellenzéknek” hívják. Volt ilyen a magyar politika világában? Rossz kérdés. Szinte csak ilyen volt. A „két Magyarország” a legidőtállóbb hungarikumok egyike.

Éppen ezért eleve rossz kiindulópont, ha ezt fel akarjuk számolni. Nem úgy van az. Az általam másutt javasolt majdani nagykoalíció sem a két Magyarország mesterséges egyesítésére tett javaslat. Ez fölöttébb hasztalan lenne. Az azonban korántsem hasztalan, ha már most, amikor a politikai elitek közötti konfliktusok szinte áthidalhatatlanok, gondolkodni kezdünk, hogyan lehetne békésen biztosítani és intézményesíteni mindegyik, egymástól fényévekre lévő Magyarország normális egymás mellett élését. Egy nagykoalíció, amelyben a felek abszolúte megőrizhetik arcukat és értékeiket, egy ilyen intézményes megoldás lehetne. 

Ám ennek első lépése, hogy egyáltalán hajlandók legyünk megismerkedni azzal a politikatörténeti valósággal, amiről eddig mit sem tudtunk. ha egyáltalán érdekelne bennünket, honnan, milyen örökségből jövünk, és ez hogyan hat ránk. Mit jelentett nálunk jobboldalinak lenni a Kádár-rendszer előtt és az a jobboldaliság hogyan hat vissza a mai jobboldaliságra? És persze kilépni az unalomig ismert és semmire sem jó „Horty-rendszerezésből”. Magyarán előbb-utóbb majd el kell jutnunk oda, hogy – szeretjük vagy sem – a két Magyarország két egyenrangú világ. Ezek sosem fogják és nyilván nem is feltétlen akarják meggyőzni egymást, ám valahogyan meg kell találniuk a normális minimál-együttműködést. Ha tetszik: Fidesznek és demokratikus ellenzéknek.

Illuzórikusak tehát azok a vágyképek, hogy ha majd az ellenzék győz, akkor az új magyar köztársaságot a Fidesz nélkül rendezi be. Nem. A két Magyarországot kell végre berendezni, úgy hogy mindenki megmaradhasson annak, ami, s mégse érezze senki kirekesztettnek, elnyomottnak, nem egyenrangúnak magát.

Ha már nincs erre vonatkozó hagyományunk, arra kell koncentrálnunk, hogy teremtsünk egyet.

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 74 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
belga
2015. április 05. 09:27
Barátaim, ismerőseim között vannak elkötelezett Orbán hívők, olyanok, akik Vonáékra szavaznak és vannak az un demokratikus ellenzék különböző formációit választók. Ha összejövünk és a mindennapi élet (beleértve a társadalmi lét -úgymint szociális gondoskodás, oktatás, egészségügy) problémáiról beszélgetünk nincs éles vita, veszekedés, többnyire egyetértünk abban mi az amin változtatni kellene, mi az ahol az elképzelés jó, csak a végrehajtás siralmas. Vita akkor van, ha a politikai preferenciákról esik szó, ha elkezdődik a vita arról ki a nagyobb gazember a politikai élet porondján. Azt nem tudhatom, hogy mások hogy vannak ezzel. De saját tapasztalat alapján úgy vélem, hogy a különbözőségek elhanyagolhatók az azonosságokhoz képest, a harci kedvet a véleményformáló elit (politikusok, média értelmiség) mesterségesen szítja és tartja fenn -mivel az ő érdeküket ez szolgálja. Nem lenne túlságosan nehéz megbékülnünk egymással, tiszteletben tartva másságunkat is ha nem hagynánk provokálni, zászlók alá szólítani magunkat olyan célokért, melyek valójában nem a mi érdekünket szolgálják. Hanem a meglehetősen silány, tehetségtelen, többnyire csak a saját érdekére figyelő "elit"é. Melyet pillanatnyilag még megtűrünk a nyakunkon.
Rudy
2015. április 04. 13:59
HOGY MINEK FOLYOMÁNYAKÉNT VAGYUNK "KÉT ORSZÁG"? Íme, kis emlékeztető Cion bölcseinek könyvéből: " Szakadékot létesítettünk a messzelátó uralkodói hatalom és a nép vak ereje között úgy, hogy mindkettő elvesztette minden jelentőségét, mivel külön-külön mindkettő tehetetlen, akár a vak ember és a botja. Hogy a hatalomra törőket a hatalommal való visszaélésre ösztökéljük, ellentétbe hoztuk egymással az összes erőket, ily módon elnyomva a függetlenség elérésére irányuló liberális törekvéseiket. Evégett bátorítottunk mindenféle vállalkozást, felfegyvereztünk minden pártot, céltáblául állítottuk oda az uralkodói hatalmat mindenfajta ambíció számára. Az államokból gladiátori arénákat csináltunk, ahol megzavarodottak hadai vetekednek egymással... Már nem kell sok, és egyetemes lesz a zűrzavar és csőd... Kimeríthetetlen fecsegők szócsatákká változtatták a parlament és a kormánytestületek üléseit. Arcátlan újságírók és gátlástalan röpiratszerzők naponként ütnek rajta a kormánytisztviselőkön. Végül is a hatalommal való visszaélések fogják elvégezni az utolsó simítást abban, hogy minden állami berendezkedés megérlelődjék saját megbuktatására és az őrjöngő tömeg csapásai alatt minden a levegőbe fog repülni. "
egyetmondok
2015. április 04. 11:09
Azért az nem mindegy, hogy ez a "két ország" miben nem egyezik meg. Ha tovább megy az, hogy egymás kormányzati hatalmát kölcsönösen illegitimnek tekintik,márpedig ez megy leginkább,akkor ez a két ország úgy nem fog kiegyezni soha,hogy ez a nem kiegyezés az állam folytonos elerkölcstelenedésével,s a társadalom bőven nagyobbik részének elnyomorodásával jár.
balbako_
2015. április 04. 08:30
Egy apróság lemaradt. Akik kormánypártiak azok adatokkal - méghozzá semleges adatközlők adataival - tudják igazolni az ellenzék állításainak tendenciózusan hazug voltát. Márpedig a rendszerváltás óta a jó kormányzásnak van bántó hiánya. Az adatok pedig egyértelműen azt bizonyítják az Orbán kormányok kiemelkedően jól teljesítettek. Tehát józan reális alapja van a jobboldali kormányhoz való kötődésnek és gyakorlatilag semmi alapja nincs a másikhoz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!