Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Orbán: Ésszerű mélyen együttműködni Kazahsztánnal

2015. április 01. 12:50

A miniszterelnök szerint nehéz megtalálni a magyar sikeresség útját, mert sem méretünk, sem természeti adottságaink nem jelölik ki azt, éppen ezért fontos a jó kapcsolatok kialakítása a világ gyorsan fejlődő részével, többek között Kazahsztánnal is. Orbán Viktor bejelentette azt is: Magyarország csatlakozik az Ázsiai Infrastruktúrális Beruházási Bankhoz.

2015. április 01. 12:50

Ésszerű mély együttműködést kialakítani Kazahsztánnal, mert ez a világ egyik leggyorsabban fejlődő országa – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Asztanában. A kormányfő háromnapos hivatalos látogatáson tartózkodik Asztanában. Orbán Viktor megbeszélést folytatott kazah kollégájával, Karim Maszimovval. 

Közös sajtótájékoztatójukon Orbán Viktor a magyar-kazah kapcsolatépítésről szólva kiemelte: ennek a zászlóshajója a magyar olajipari cég, amely együttműködik Kazahsztánnal. Megállapodtak arról is, hogy a két ország közötti közvetlen légi járat megteremtésének segítésére légügyi egyezményt kötnek, és a kormányfő hangsúlyozta a nukleáris együttműködés jelentőségét a mérnöki szolgáltatások területén is. Orbán Viktor közölte: a jövőben Magyarország kétszáz kazah diáknak biztosít ösztöndíjat.

Beszámolt arról is, hogy a kormány úgy döntött: Magyarország csatlakozik az Ázsiai Infrastruktúrális Beruházási Bankhoz. Továbbá elfogadta a meghívást a májusi gazdasági fórumra, és a 2017-ben esedékes, Kazahsztánban sorra kerülő Expón is képviselteti  magát – jelentette ki. 

A miniszterelnök kifejtette: a világon ma mindenki azon gondolkodik, hogyan lehet sikeresnek lenni a gyorsan változó világban. Magyarországnak, amely történelmi okokból elvesztette a nyersanyag- és energiaforrásai nagy részét, nem könnyű választ adnia erre a kérdésre – magyarázta. Úgy látja, a magyar sikeresség útját megtalálni nehéz, mert „sem méretünk, sem természeti adottságaink nem jelölik ki azt”. 

Orbán Viktor szerint éppen ezért fontos a világ gyorsan fejlődő részeivel jó kapcsolatot kialakítani, és ezért lényeges a jó viszony Kazahsztánnal is. A kormányfő felidézte: kazah kollégája korábbi budapesti látogatása eredményeként baráti viszony alakult ki a két ország között. Ezért a magyar delegáció mindig szívesen jön Kazahsztánba, ezúttal is a kormány hat tagja érkezett Asztanába - közölte.

Karim Maszimov a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Magyarország az EU tagjaként és Kazahsztán az ázsiai régió fontos országaként szorosabbra fűzheti stratégiai együttműködését. Megbeszélésük messze meghaladta a politikai párbeszéd általános szintjét, a két ország közötti együttműködés Orbán Viktor és Nurszultan Nazarbajev kazah köztársasági elnök déleőtti találkozójával pedig még erősebb lett - mondta. Közölte: Magyarország és Kazahsztán sok területen működik együtt.

Orbán Viktort szerda délelőtt – a miniszterelnöki találkozó előtt – fogadta Nurszultan Nazarbajev kazah köztársasági elnök.

A nap folyamán Orbán Viktor magyar-kazah stratégiai tanács felállításáról szóló egyetértési megállapodást, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a KazAgro Holding és az Eximbank közös pénzügyi alapjának beindításáról szóló előszerződést, Trócsányi László igazságügyi miniszter bűnügyi jogsegély megállapodást, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pedig kétoldalú szakképzési együttműködési megállapodást írt alá kazah kollégájával.

Könnyítenének a magyar-kazah vízumon

Magyarországnak és Kazahsztánnak az a célja, hogy vízumkönnyítést érjenek el – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Asztanában, a magyar-kazah üzleti fórumon. A kormányfő közölte: ebben egyetértettek Nurszultan Nazarbajev kazah köztársasági elnökkel délelőtti tárgyalásukon. Orbán Viktor hangsúlyozta: a magyar-kazah politikai kapcsolatok jelenleg sokkal erősebbek, mint a gazdaságiak, ami nagy probléma, mert mindenki fényes jövőt jósol Kazahsztánnak, Közép-Európa pedig az európai növekedés motorja lesz az elkövetkező években. Ezért szoros gazdasági együttműködésre van szükség a két ország között – mutatott rá. Ma több olyan együttműködési megállapodást is kötnek, amely ebben segíthet – mondta, utalva azokra a dokumentumokra, amelyeket magyar és kazah cégek képviselői írtak alá a két ország miniszterelnökeinek beszéde után. 

A kormányfő kijelentette: meggyőződése, hogy politikai szinten mindent megtettek a magyar-kazah gazdasági kapcsolatépítésért, és most az üzletembereken van a sor. Orbán Viktor arra is kitért, hogy a gyorsan változó világban szoros együttműködésre van szükség az EU és az Eurázsiai Gazdasági Unió között, és Magyarország ezért dolgozik a következő években. (Az Eurázsiai Gazdasági Unió tavaly május végén jött létre Oroszország, Kazahsztán és Fehéroroszország részvételével.)

Karim Maszimov kazah miniszterelnök az eseményen arról beszélt, hogy a stratégiai tanács, amelynek felállításáról nem sokkal korábban írtak alá megállapodást a magyar kormányfővel, segíthet az üzletembereknek a kapcsolatépítésben, az új lehetőségek kiaknázásában. A kazah kormányfő úgy értékelte: országa sok lehetőséget kínál a magyar vállalatoknak, és Magyarország és Kazahsztán már jelenleg is számos területen együttműködik. Minden ágazatban várják a magyar cégeket - hangoztatta, hozzáfűzve azt is, hogy Kazahsztánnak nagyon jó az elhelyezkedése a régióban, és az ország baráti, konstruktív viszonyt ápol két nagy szomszédjával, Kínával és Oroszországgal. Éppen ezért Kazahsztán ideális kiindulópont lehet a további kapcsolatok építéséhez a térségben – vélekedett a kazah miniszterelnök.

A magyar-kazah üzleti fórumon az Orbán Viktorral Asztanába érkezett magyar üzletemberek és a kazah gazdasági élet szereplői vettek részt.

Játsszon és nyerjen páros belépőt!

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bini
2015. április 01. 13:33
Nagyon okos döntés Volt a jövőre nézve csatlakozni az Ázsia Fejlesztési Bankhoz ahova europából a németek, Angolok, Olaszok már csatlakoztak. Lényegileg ez Kinai alapitású és lehet csatlakozni hozzá bizonyos alaptökével. Müködése az IMF-hez hasonló és pont annak a konkurens szervezete. Nem Volt véletlen, hogy az USA nemtettszését fejtette ki az angol és német döntés miatt. Ázsia az ami úgy látszik, hogy át fogja venni a globális világ gazdasági és ezáltal a pénzügyi központjának helyét. Europának is orientálódni kell sőt alkalmazkodni az új világrendbe és már a kezdetkor bekapcsolódni a folyamatokba. Orbánnak igaza van, hogy mi helyzetünknél fogva nem tudjuk fújni a paszát szelet, de ott kell hogy legyünk, mert aki kimarad az lemarad. Orbán már 2009 óta következetesen beszél a világ újra átrendezödéséről gazdasági és pénzügyi hatalmak hanyatlásáról ujak felemelkedéséről. Europában néhányan a nagy okosok közül kinevették, utopiának és képtelenségnek tartották s lám eljőtt az ídő és tapintható. Emlékszem mikor egy Hamburgi gazdasági Konferencián arról beszélt, hogy a világ átrendeződése mikor fog bekövetkezni és milyen jelei lesznek békés lesz-e vagy véres nem tudni, de hogy bekövetkezik az biztos. Europa Sem tud úgyanúgy müködni mint a 2008-as válság előtt, más válaszokat kell adnia, mert ha nem lép és nem adja meg válaszait lemarad. Orbán szerintem a kormányzása alatt, ha mi nem is vettük észre és sokszor nem is tudtuk hogy mit miért úgy tesz ahogy most kezd értelmet kapni Matolcsy
rattus fidesicus
2015. április 01. 13:31
orbán és csatlós agysorvadt hordája genetikusan alávaló népség.
BőröndÖdön
2015. április 01. 13:24
Lassan visszamászunk a fára,köszi,fidesz!
Secnir
2015. április 01. 13:19
"Orbán Viktor bejelentette azt is: Magyarország csatlakozik az Ázsiai Nemzetközi Fejlesztési Bankhoz." ha most hozzáveszem azt, hogy svájc egyre több magánbankszámlának az adatait szolgáltatja ki különböző hatóságoknak; hogy az offshore cégekbe egyre nehezebb pénzt tolni; ha hozzáveszem azt, hogy orbán egyre többet járt vonattal svájcba, akkor nekem ebből az jön le, hogy a magánvagyonát itt akarja tárolni, mivel erre a banknak semmilyen eu-s/interpolos vagy európai közösségnek adó/nyomozóhatóságának nem kell adatot szolgáltatnia...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!