Energiaunió – avagy Szén és Acélközösség 2.0?

2015. március 01. 10:51

Európa és az egyes országok energiapolitikájának egésze szerkezetileg hibás. Az eredmény: torzított árak, kevésbé működő piacok.

2015. március 01. 10:51
Jamniczky Zsolt
Messzelátó

„Az elmúlt időszak fejleményei újra felszínre hozták az energiaforrásokhoz való hozzáférés kérdéseit. Az európai energiaszolgáltatás súlyos betegségtünetek sorozatát mutatja az évtized kezdete óta. A kritikusok úgy látják, a hiba az EU energiapolitikájának szívében található. Európa és az egyes országok energiapolitikájának egésze szerkezetileg hibás. Az eredmény: torzított árak, kevésbé működő piacok.

Az egységes európai energiapiac kialakításának célja visszatérően megfogalmazódott, de létrejötte a legutóbbi, 2014-es határidőre sem sikerült. A szép szavak ellenére a nemzeti energiarendszerek összekapcsolása rendkívül vontatottan halad. Keserédes tapasztalat például, hogy egy e hónapban lezárult projekttel a francia és spanyol villamos rendszerek közötti összeköttetés rendkívül kis kapacitását egyetlen új vezetékkel meg lehetett duplázni, s óriási sikerként lehet tálalni a napi sajtóban.

Szó, ami szó, az Európai Unió központi szervei számos jelét adták az elmúlt év során, hogy a problémafelvetések nem találtak teljesen süket fülekre. Ez egyaránt igaz az európai parlamenti választásokat megelőző, és az azt követő időszakra.

Az Európai Parlament júliusi plenáris ülésén elhangzott nyitóbeszédében Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság új elnöke az elsődleges teendők között sorolta fel, hogy Európa energiapolitikáját egy új európai energiaunió létrehozásával szeretné megreformálni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2015. március 02. 10:59
Nem tudom ebből kiolvasni minek egységes európai energiapiac és kinek jó.
vakhangya4
2015. március 01. 21:51
Nézzük a saját példánkat. 1995.-ben az akkori kormány aláír az oroszokkal egy 20 évre szóló hosszútávú gázszállítási egyezményt. Majd most kiderül, hogy van 5 évre elegendő fel nem használt gázmennyiségünk az akkor aláírt szerződésből. Mi is történt? Az előd kormány az akkori fogyasztás és a feltételezett fogyasztás növekedéssel számolva kötötték meg a szerződést. Viszont nagyon helyesen egy energihatékonysági program is közbeszólt ami jelentősen csökkentette az orosz gázfüggésünket. 25%-al!!!! A folytatás miért maradt el? Miért bojkottálja a fidesz a panelkorszerűsítési programokat? Miért nem biztosít több pénzt arra, hogy a lakosság tovább bővítse az energia hatékonyságát? Ez a legjobb módja, hogy csökkentsük az orosz gázfüggősségünket.
sehogymá
2015. március 01. 13:39
Azért lesz jó, ha jó sok pénzért megtöbbszörözzük a határátkelő kapacitásokat, és építünk egy nagy rendszert, mert akkor ha kész lesz, akkor egy üzemzavarnál az egész fog összeomlani nem csak a részei.
oskar
2015. március 01. 13:38
Megannyi ellentmondás! A németek az atomenergia ellen vannak, de megveszik a francia atomerőművek által termelt villamos energiát. Előírás, csökkenteni kell a káros anyag kibocsájtást de az EU importál villamos energiát olyan helyekről ahol semmibe veszik a SO2, NOx por kibocsájtást. (pl Ukrajna)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!