Lehet-e, kell-e „álbaloldalizni”?

2014. július 23. 14:55

A magyar demokrácia szempontjából alapvető fontosságú, hogy megkülönböztessük a baloldali, és a magukat baloldalinak kiadó politikai erőket.

2014. július 23. 14:55
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán blogja

Hosszan lehetne még sorolni, hogy milyen elképesztően nem felelt meg a hazai álbaloldal a baloldaliság feltételeinek. De nem is igazán értem, miért érzi ez a tábor bántónak az álbaloldali jelzőt, miközben azóta deklarálta is nem baloldali politikai hovatartozását. Az egykori szocialista pénzügyminiszter, Bokros Lajos »konzervatív« minipártot vezet. Békesi László szocialista pénzügyminiszter rég átigazolt a liberálisokhoz. Gyurcsány Ferenc olyan párt apafigurája, melynek alapító okirata is kimondja, hogy liberális, és Bauer Tamás, az egyik legpiacpártibb magyar közgazdász szerkesztette a programjukat. (A DK még akkor is liberális, ha EP képviselői merő opportunizmusból az Európai Szocialisták padsoraiba ültek be, ezzel emelve a hazai politikai mező zagyvaságát, és joggal kiverve a biztosítékot Bauer Tamásban.) Az Együtt-PM egyelőre egy értelmezhetetlen Laokon csoport, melynek egyik EP jelöltje a liberálisokhoz aspirált, a másik beült a nagyvállalati lobbyzás ellen vehemensen kiálló zöld frakcióba, míg az időközben meglépett főnök a világ leghíresebb nagyvállalati lobbygyűlésén, a Bilderberg találkozón vett részt. Az LMP-ről egyelőre senki nem tudja, hogy micsoda, és bár az álbaloldali kifejezést valamiért mindenki Schiffer Andráshoz köti (valójában annak használata sokkal tágabb körben elterjedt, hiszen megkerülhetetlen fogalom a magyar belpolitika értelmezésében), addig egyértelmű baloldali fogadalmakkal az LMP-nek sem sikerült megszólítania a társadalom veszteseit.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sossoma
2014. július 24. 01:26
Olvasva a kommenteket úgy látszik, hogy a baloldal az ál-baloldal, a jobboldal az ál-jobboldal. A nácijaink viszont valódiak...
tabakur
2014. július 23. 22:27
Kedves Pogátsa Zoltán! Mi értelme van az egész írásnak? Nem mindegy,hogy a nem baloldali baloldal teszi tönkre az országot vagy a nem jobboldali jobboldal viszi a szakadékba az embereket? Talán megoldást tessék prezentálni.
egyetmondok
2014. július 23. 22:04
Pogátsa Zoltán azt mondja,hogy itt újra senki sem lesz vevő egy liberális modellre. És ezzel együtt ajánlja az észak-európai modellt,ami különösen liberális európai társadalmak,különösen liberális állami modellje. Gyökeres ellentéte mindannak,amit itt jobboldal és baloldal (nekem mindegy,hogy melyik ál vagy nem ál)egyaránt ajánl: a paternalista,mindenre rátelepedő,mindent megoldó állami modellt,ami pont az ellentéte az északinak. 2014-ben a magyar államháztartás költi az egész magyar GDP kb.55%-át,szegény Fidesz már az alkotmányosságok minimumát is kénytelen feladni,hogy egyre újabb és újabb adókat találjon ki az állam fenntarthatóságára. Mit tenne az adókkal Pogátsa úr ? Még ennél is feljebb ? De hova ? Vagy kiadásokat csökkentene ?...no álbaloldal,áljobboldal,ide vagy oda,meg amoda, a Fidesz és az Mszp szociális ígérgetésén edződött választó úgy elzavarná a parlamentből ezt a programot,mint a sicc,pontosabban a közelébe se engedné.
koronaszepe
2014. július 23. 18:42
Alapvetően igaza van Szerzőnek, gondolom, a következő írás egy valódi jobboldali párt létrejöttének kritériumait fogja taglalni a jelenlegi áljobboldali helyén. Ha az is létrejött, akkor mi már csak egy kávét kérünk...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!