Elmentünk a falig

2014. április 21. 14:40

A rezsicsökkentéssel már elmentünk a falig: tovább nem lehet folytatni. Nem hiszek abban, hogy bármilyen ágazatot nonprofittá kellene alakítani. Interjú.

2014. április 21. 14:40
Heim Péter
Heti Válasz

Ha marad a kormány gazdaságfilozófiája, az adósságcsökkentés, a külső egyensúly javításának politikája, marad a konfrontatív hangnem is?

Ha nő a szétosztható torta nagysága, akkor mindenki meg fog nyugodni egy kicsit. Ha pedig több lesz az elkölthető jövedelem az országban, akkor nem lesz szükség belemenni ennyi konfliktusba. A Jobbik megerősödésétől tartva a Fidesz fenn fogja tartani a harcias retorikát, ez viszont káros az országra nézve, mert félelmet kelt és elriasztja a külföldi befektetőket. Ravasz szabályozási módszerekkel gyakran hamarabb célt lehet érni, mint nyers hatalmi erővel, kemény kommunikációs hadviseléssel. Ami a külső egyensúlyt illeti: azt tovább már nemigen kell javítani. (...)

Mely területeken kellene a kormánynak reformokat végrehajtania?

Az ország alapjának a szellemi tőkének kell lennie, ennek erősítése nélkül sehová sem fogunk jutni. Magyarország lassú lecsúszása a szomszédokhoz képest mindaddig folytatódni fog, amíg rá nem jövünk, hogy a humántőkébe való befektetés kulcsfontosságú. Mivel aránytalanul sokat költünk a gazdasági szektor támogatására, ezért elsősorban erről a területről lehetne pénzt kivonni, s az oktatásba, valamint az egészségügybe átcsoportosítani. Szingapúr vagy Finnország, s még Amerika sikerének is a versenyképes oktatási rendszer az alapja. El kellene érni, hogy megint legyenek kiváló iskoláink és egyetemeink. Nem kell ezernyi egyetemet fönntartani. Legyen egy tucat, rájuk viszont áldozzunk tisztességesen: forrásokat semmiképp se vonjunk ki a rendszerből.

Hogy látja: mire jó a nonprofit közműszolgáltató? Van még tere egyáltalán a rezsicsökkentésnek?

A rezsicsökkentéssel már elmentünk a falig: tovább nem lehet folytatni. A hazai lakossági gázárak lejjebb jöttek nemzetközi összevetésben, így az áramárak is. De ha a szolgáltatáson nem marad marzs, akkor ez a működtetés rovására fog menni. Konzervatív közgazdászként nem hiszek abban, hogy bármilyen ágazatot nonprofittá kellene alakítani. A profit minden gazdasági társaság működésében fontos szempont. Ha egy vállalat tisztességes versenyben profitra tesz szert, annak örülni kell, s arra kell ösztönözni, hogy azt beruházásokra fordítsa.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 152 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
locsaba
2014. április 22. 21:37
pont egy "szakértő" hiányzott. tám hajózási szakegyetemet végeztél vagy mi? nefelejcsed el, hogy hogy járt Csont Muki...
Box Hill
2014. április 22. 19:45
Normális országokban, ahol a szabad szakszervezetek avval foglalkoznak, hogy követeléseikkel elmenjenek a falig, seregnyi kutatójuk (researcher)van arra a célra, hogy a falat hozzávetőlegesen megtalálják. Találkozott-e már valaki ilyenekkel Magyarországon?
galamb
2014. április 22. 15:54
"Elmentünk a falig Heim Péter" Végre egy helyes döntés. Maradjanak is nyugodtan ott. http://www.blikk.hu/data/cikk/94/24/11/cikk_942411/d000499ACe9f69fc3e746.jpg
Onurisz
2014. április 22. 15:54
A tőke érdekképviseletében fellépő „liberális” és „konzervatív” közgazdászok és rendi szervezeteik (pl. IMF) rendre azt feltételezik, hogy számottevő politikai és mentális következmények nélkül tágítható a háztartások költségvetése. Amikor kiderül, hogy mégsem így van, sopánkodnak vagy varázslatot várnak a politikusoktól. HP maga is tudja, hogy az elmúlt négy évben csak a legmagasabb jövedelműekhez került megsarcolható többlet, mégis ismét a lakosság kárára osztaná újra a jövedelmeket. Ennél is demagógabb és erkölcstelenebb, amikor a rokkantnyugdíjasok munkaerőpiacra való visszalökdösésében látja az egyensúly egyik pillérét. A valóságban nem lökdöstek vissza közülük senkit - csak a pár százezer nyugdíjas rokkantat áttették a nyugdíjas-ellátásba -, mert a rokkantak számára jelenleg nem létezik munkaerőpiac. Másrészt az itt elért megtakarítás az egyensúly szempontjából jelentéktelen tétel volt, ellenben a kicsi pénzek megvágása százezreket „lökdösött” a teljes kilátástalanságba. Harmadrészt hogy beszélhet valaki éppen a rokkantakkal kapcsolatban teljesítmény hiányáról. Milyen érzéketlenség kell ahhoz, hogy valaki éppen az autóbalesetet szenvedett, a rákot túlélt, a gerincsérvet kapott vagy a sérülten született emberek megregulázását tekintse a gazdasági egyensúly pillérének. Miközben az érveikre nem kíváncsi és a statisztikai adataikat nem is ismeri. Mit mondana vajon a teljesítményről, ha holnap autóbalesetben megrokkanna? Negyedszer a rokkantak teljesítménye a munkaképességük részleges rehabilitációja lenne, erre azonban a megtakarítás jegyében nem fordít jóformán semmit az állam, ellenben a leszázalékolási kritériumok szigorításával még közmunkára sem képes tízezreket löknek ki az ellátatlanságba. Az egyetemi és a közoktatás lenne a csodafegyver? Annyit hallottuk már ezt az elmúlt negyedszázadban. Elméletileg igaz is. Csakhogy a hazai gazdaság struktúrája jelenleg a kvalifikált munkaerőt sem képes felszívni, ezért kénytelenek sokan külföldre menni dolgozni. Éppen HP-nek és a kutató közgazdászoknak lenne a dolguk olyan projektek kidolgozása, amelyek összehangoltan teremtenek húzóágazatokat és kvalifikált munkaerő-kínálatot. A”piac” magától nem fog ilyet létrehozni. Erről a problémáról persze senki nem beszél, se a közgazdászok, se a politikusok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!