Jogszerű a krími függetlenségi nyilatkozat Moszkva szerint

2014. március 11. 20:12

Jogszerűnek tartják Moszkvában a Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol függetlenségéről szóló nyilatkozatot. Az orosz külügyminisztérium szerint a döntésnek van nemzetközi jogi alapja. Ha vasárnap az Oroszországhoz való csatlakozás mellett döntenek a félsziget lakói, akkor államközi szerződéssel csatlakozhatnak az Oroszországi Föderációhoz.

2014. március 11. 20:12

Az orosz külügyminisztérium jogszerűnek tartja a Krími Autonóm Köztársaság és a krími Szevasztopol függetlenségéről elfogadott nyilatkozatot - közölték kedden a tárcánál. Moszkvában azt hangsúlyozták, hogy a nap folyamán Szimferopolban elfogadott dokumentum tartalmazza a döntés nemzetközi jogi megalapozottságát, utalva az ENSZ alapokmányára és nemzetközi határozatokra. Beleértve a hágai Nemzetközi Bíróságnak a 2010. július 22-én Koszovó ügyében ismertetett ajánlását, amely szerint „az egy állam része által egyoldalúan hozott függetlenségi határozat nem sérti a nemzetközi jogot” –olvasható az orosz külügyi közleményben. A hágai testület Szerbia kezdeményezése alapján az ENSZ Közgyűlésének felkérésére hozta meg állásfoglalását, amely szerint nem ütközött nemzetközi jogba Koszovó függetlenségének 2008-as kikiáltása. Szerbia és az ENSZ ugyanakkor nem ismeri el Koszovót független államként, ahogy Oroszország és Kína, valamint további 19 állam sem.

Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint az Oroszországi Föderáció teljes mértékben tiszteletben fogja tartani a vasárnapi krími népszavazás eredményét. Ezen arról dönt a félsziget lakossága, hogy a terület Oroszországhoz csatlakozzon-e vagy sem. A krími parlament a múlt csütörtökön már elvi döntést hozott erről. A moszkvai külügyminisztérium magyarázata szerint a Krím félsziget – ha a népszavazás eredményeként a csatlakozás mellett döntenek –  „független és szuverén államként” fordul majd az Oroszországi Föderációhoz, és kéri „a vonatkozó államközi egyezmény alapján” a Krími Köztársaság felvételét a Föderációba, annak új alanyaként. Azt nem fejti ki, milyen államközi szerződésről van szó.

Az Ukrajnához tartozó Krími Autonóm Köztársaság törvényhozása és Szevasztopol képviselő testülete kedden együttes ülésén fogadta el a nyilatkozatot, amely alapján – ha a félsziget és a többségében oroszok lakta város lakossága a referendumon igent mond rá – kihirdetik a félsziget függetlenségét Krím Köztársaság néven. Helyi indoklás szerint a dokumentumra (a függetlenségi nyilatkozatra) a népszavazás megtartása, valamint ezt követően a Krím Oroszországhoz történő csatlakozása érdekében van szükség. Időközben Valentyina Matvijenko, az orosz törvényhozás felsőházának elnöke kijelentette, hogy országa nem szítja az szeparatista indulatokat Ukrajnában, és a krími népszavazás a központi (kijevi) hatalom lépéseinek következménye. A Krím Oroszországhoz csatlakozását támogató és az orosz államfőnek a fegyveres erő ukrajnai alkalmazására március 1-jén felhatalmazást adó orosz Szövetségi Tanács vezetője most azt is közölte, meg van győződve arról, hogy a katonai forgatókönyv megvalósítására nem kell számítani az Oroszországgal szomszédos országban.

Eközben Jen Psaki amerikai külügyi szóvivő arról számolt be, hogy az Egyesült Államokat nem elégítették ki azok a válaszok, amelyeket Oroszország adott az ukrajnai válság diplomáciai rendezésére vonatkozó amerikai javaslatokra. Psaki ezt John Kerry amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden lezajlott telefonbeszélgetésével kapcsolatban mondta. A két miniszter a hétvégén előterjesztett amerikai javaslatokra.

„Kerry megerősítette készségét a Lavrov külügyminiszterrel folytatandó tárgyalásokra, beleértve ezt a hetet is, de ehhez  megfelelő környezet szükséges, a cél pedig Ukrajna sérthetetlenségének és szuverenitásának a védelme. Mi pedig nyilvánvalóan nem a láttuk ezt a visszakapott válaszokban” – mondta a szóvivő.

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
betamás89
2014. március 12. 11:15
Természetesen Krim félsziget lakosainak, mint minden népnek, megvan a joga arra, hogy a függetlenség illetve a csatlakozás kérdésében döntsön, mintahogy a csecseneknek is, akik 1991-ben ki is kiáltották Csecsenföld függetlenségét. Szerintem ebben az irányban kellene a magyar miniszterlnök nyilatkozatot kiadjon.
Akitlosz
2014. március 11. 22:07
A "nemzetközi jog" idézőjelben értendő.
Akitlosz
2014. március 11. 22:00
Szerintem is. Annak is lenne nemzetközi jogi alapja, ha Kárpátalja csatlakozna Magyarországhoz. Példát kellene venni az oroszokról. Ott még képviseli az államhatalom a nemzeti érdekeket, nem úgy mint sajnos nálunk.
gross
2014. március 11. 21:49
"Beleértve a hágai Nemzetközi Bíróságnak a 2010. július 22-én Koszovó ügyében ismertetett ajánlását, amely szerint „az egy állam része által egyoldalúan hozott függetlenségi határozat nem sérti a nemzetközi jogot” –olvasható az orosz külügyi közleményben." Azért vicces, hogy erre hivatkoznak, mivel ők voltak a leghangosabb ellenzői Koszovó elszakadásának, mivelhogy szerintük az nemzetközi jogot sértett. A mai napig nem ismerik el Koszovót. Van bőr a képükön... :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!