Mese habbal, vagy lehetséges jóságos MI-t alkotni?

2023. április 30. 18:39

Mesterséges intelligencia (MI), avagy chatbothullám söpör végig jelenleg a nyugati országokon és techóriásokon – ez pedig Kína figyelmét sem kerülheti el, aki nem rest csatlakozni a techháborúba.

2023. április 30. 18:39
null
Fekete Kíra

Kína is beszáll a mesterségesintelligencia-háborúba

Ahogyan már megszokhattuk, amiben versenyezni lehet az USA-val vagy más fejlődő országokkal, abba Kína előszeretettel csatlakozik be. Azonban úgy tűnik, most igen nagy fába vágta a fejszéjét a kelet-ázsiai ország: meg akarja alkotni saját, cenzúrázott ChatGPT-jét. 

A nehézséget elsősorban az okozza, hogy pont az a szép a chatbotokban, hogy minimális cenzúra mellett hatalmas adatbázisból gazdálkodnak, ezáltal igen sokféle kérdésre válaszolnak nekünk. Az adatbázis nagysága tehát befolyásolja a válaszok minőségét. Erős cenzúra mellett azonban meglehetősen nagy hátránnyal indul a kínai MI.

Emellett a fejlesztőknek is igencsak megnehezítik a dolgát az ázsiai országban, hiszen a kínai vállalatoknak figyelembe kell venniük a Kínai Kommunista Párt cenzúrázási szabályait, amelyek 

tiltják bizonyos érzékeny történelmi események megvitatását és az ország vezetőinek bármilyen kritikáját. 

A javasolt korlátozások szerint az ilyen mesterségesintelligencia-modellek által létrehozott tartalomnak tükröznie kell a „szocialista alapértékeket” és kerülni kell az olyan információkat, amelyek aláássák az „államhatalmat” vagy a nemzeti egységet – számolt be a The New York Times.

A vállalatoknak azt is biztosítaniuk kell Kínában, hogy chatrobotjaik olyan szöveget és képeket hozzanak létre, amelyek a valóságnak megfelelnek és tiszteletben tartják a szellemi tulajdont, emellett kötelesek lesznek regisztrálni algoritmusaikat a szabályozó hatóságoknál – tette hozzá az újság.

A szabálytervezet tehát igazán megnehezítheti a kínai technológiai vállalatok számára, hogy felzárkózzanak az amerikai riválisokhoz, amelyek a generatív mesterséges intelligencia versenyében már korán az élre álltak.

A Tencent, a Bytedance, a Baidu, az Alibaba, a Sensetime és más óriási kínai technológiai cégeknek megvannak a technikai képességei ahhoz, hogy saját, úgynevezett generatív MI-modelleket fejlesszenek ki. Az ezekre vonatkozó korlátozások azonban valószínűleg lassítani fogják a fejlesztést és korlátozzák a technológia széles körű elterjedését az országban.

Korlátozhatók annyira a chatbotok, amennyire Kína szeretné?

A cenzúrán felül Kína olyan chatbotot szeretne kifejleszteni, amely sosem „hazudik” és nem terjeszt álhíreket. Azonban a probléma az, hogy ez nem feltétlenül küszöbölhető ki. A nagy méretű nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, hamis információkat találhatnak ki csak azért, hogy kielégítsék a felhasználói kéréseket. Gyakran maguk az MI-kutatók sem tudják, hogy a modellek miért generálnak bizonyos tartalmakat. 

Ezen információk tudatában Kínának érdemes elgondolkoznia azon, hogy érdemes-e egyáltalán pénzt és energiát ölni egy olyan projektbe, amely sosem lehet annyira „teljes”, mint riválisaié. 

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
K4t1nk4
2023. május 02. 21:30
Egy igazi fejlesztőt a lehetetlen felcsigáz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!