Amerikai álom, végleg véged

2023. január 04. 09:03

Sokáig Amerikát tekintették a demokrácia minta országának, a lehetőségek és a bármi valóra válhat típusú csodák országának. Ennek az időszaknak úgy tűnik most végleg vége szakadt.

2023. január 04. 09:03
null

Mihálovics Zoltán politológus írása a Makronómon.

Sokáig az Amerikai Egyesült Államok jelentette a világnak a demokrácia mintapéldáját – egészen mostanáig. Az Egyesült Államok ugyanis az utóbbi években egyre erősödő problémákkal küzd mind gazdasági (infláció, GDP-visszaesés, kamatemelések), mind politikai (elnökválasztás körüli botrányok, BLM-mozgalom, a radikális baloldali Antifa atrocitásai, megsemmisítés kultúra terjedése) oldalról.

Átideologizáltság és szűklátókörűség

Ezt a visszaesést hajlamosak kivetíteni a világ szinte minden országára, mondván, ha az Egyesült Államokban is így mennek a dolgok, akkor bizonyára máshol is, vagy akár sokkal rosszabbul. 

Ebben az esetben – a szerző véleménye szerint – nem ül párhuzam, és rendkívül káros az ehhez hasonló átideologizált, illetve szűklátókörű gondolkodás. Mikor szóba kerül az állítólagos demokratikus hanyatlás, akkor előszeretettel hozzák fel a Fülöp-szigetek, India, Brazília vagy éppen Magyarország példáját. Pedig Amerikának sem kell a szomszédba mennie, ha például a szólásszabadság kerül szóba. 

Nincs szó demokratikus visszaeséséről

Ha túlbecsüljük az Egyesült Államokban érvényesülő politikai dinamikát ás rávetítjük más országokra, az eltorzítja a demokratikus visszaeséséről alkotott felfogásunkat. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a demokratikus visszaesés nem illeszkedik a globális valósághoz: a demokráciák jelenleg is virágkorukat élik, csupán 

a demokratikus kereteken belül, új típusú demokráciák hajnalán vagyunk. 

Igaz, hogy vannak olyan negatív tendenciák, amelyek miatt a választópolgárok elidegenednek az úgynevezett „mainstream” politikai pártoktól és inkább a radikálisabb hangot megütő, többségi politikához fordulnak. De ez nem jelenti azt, hogy a demokráciák elindultak volna a hanyatlás útján és aláásnák a demokratikus rendszerek alapjait.

Ezt az is alátámasztja, hogy a demokratikus rendszerek eróziója az elmúlt 15 évben nem érintette az olyan régóta működő demokráciákat, mint mondjuk Kanada és Európa döntő többsége, Kelet-Ázsia és Óceánia. A demokratikus visszaesés inkább azokban az afrikai, ázsiai, latin-amerikai és közel-keleti országokban következett be, ahol eddig sem beszélhettünk a szó szoros értelmében vett demokráciáról – habár ez függ attól is, hogy mit tekintünk demokratikus rendszernek, milyen feltételeknek kell teljesülnie ahhoz, hogy demokráciáról beszélhessünk.

Radikális pártok „reneszánsza”

Kétségtelen és nem érdemes tagadni, hogy az utóbbi időszakban több országban felemelkedtek rendszerellenes politikai személyiségek, illetve pártok, de mindezek nem veszélyeztették a demokratikus rendszerek alapjait. Az Egyesült Államokban sokkal nagyobbak a problémák, elég csupán a szélsőséges politikai polarizációra, a növekvő politikai erőszakra vagy éppen a legutóbbi elnökválasztás eredményeinek tagadására gondolni. Mindezek sokkal inkább veszélyt jelentenek a demokratikus alapokra nézve, miután a társadalom egy nagy része nem ismeri el legitim szereplőnek az elnököt.

Számos más országban, ahova előszeretettel kivetítik az amerikai problémákat, nem tapasztalunk ezekhez hasonlót. Az Egyesült Királyság kétségtelen, hogy a Brexit-népszavazás óta problémákkal küzd és viharos időszakon megy keresztül – korábban 45 nap után lemondott Liz Truss konzervatív miniszterelnök –, de a demokratikus alapok és azok intézményei, valamint maga a demokratikus élet nincsenek veszélyben. Hasonlóan sokan aggódtak az euróövezeti válság alatt, hogy esetleg veszélybe kerül a görög demokrácia az adósságválság jelentette nyomás miatt, de ez végül nem következett be.

Aggasztónak szokták elkönyvelni a radikális pártok egyfajta reneszánszát is Európában és mivel legtöbb esetben ezek a pártok a politikai paletta jobb oldaláról érkeznek, sok esetben előkerül a „szélsőjobboldali” jelző, holott ezek a pártok nem karolnak fel hagyományos szélsőjobboldali témákat.

Ez is mutatja, hogy a baloldalnak csak közepe, a jobboldalnak pedig csak széle van a mainstream gondolkodásban. 

A radikális pártok reneszánsza szerte Európában érvényesül: gondoljunk a legutóbbi svéd és olasz választásokra. Ezek a pártok igaz radikálisak profiljuknál fogva, de a migráció korlátozásával és az LMBTQ jogok elleni fellépéssel továbbra sem veszélyeztetik a demokratikus rendszerek alapjait.

Ha valóban a demokratikus intézményrendszer lebontásán dolgoznának akár a Svéd Demokraták, akár az Olasz Testvérek, számos akadállyal kellene szembenézniük. Először is meg kellene küzdeniük a koalíciós partnereikkel, majd le kellene küzdeniük a kialakult tartós demokratikus normákat, végül pedig a bürokráciát, nem beszélve a külső nyomásról (EU, NATO). Így összességében valóban nincs veszélyben egyik országban sem maga a demokratikus berendezkedés; és sokkal inkább beszélhetünk a demokratikus ellenállóképességről a gazdasági és szociokulturális nyomással szemben, mintsem a demokráciák hanyatlásáról.

A populizmsuról…

Egy másik dolog, amit az Egyesült Államokból veszélyként könyvelnek el a demokráciára nézve, az a populizmus terjedése. Maga a populizmus ugyanakkor eredendően nem negatív irányvonal, valamint attól, hogy egy politikus néhol populistának ható retorikával él, attól még nem lesz populista. 

A populisták hagyományosan a népet állítják szembe a korrupt elittel. 

Trump használt hasonló retorikát, de ettől függetlenül nem tekinthető populistának, ahogy a magyar miniszterelnök Orbán Viktor, az indiai miniszterelnök Narendra Modi sem. Inkább helytáll ez az érv a Fülöp-szigeteken Rodrigo Duerte elnökkel és a török elnökkel Erdogannal szemben, viszont ezek az országok sosem voltak a demokrácia klasszikus példái, ami nem is feltétlenül probléma, hiszen a jelenlegi rendszereik szerves fejlődés során alakultak ki, amit a választópolgárok döntő többsége elfogad.

A populizmus demokratikus visszaesést ösztönző volta nem igazolt, hiszen a demokratikus visszaesést sokkal inkább olyan vezetők irányítják, akik nem populisták, hanem autoriter típusúak.

Nigériában több tényező vezetett a demokratikus hanyatláshoz, de főként az elnök Muhammadu Buhari személye. Nicaragua elnöke, Daniel Ortega igaz, időnként populista retorikával él immár 30 éve, mégsem tekinthető populistának, sokkal inkább egy autokratának, aki diktatórikus törekvései megvalósításához előszeretettel köt szövetséget az ország elitjével. Tunéziában Kais Saeid elnök esetében pedig egy elnöki önpuccs számolta fel a demokráciát egy alkotmányos népszavazással egybekötve – nem pedig a populizmus.

Gazdasági növekedés és társadalmi egyenlőtlenség

Akik kiállnak amellett, hogy egy demokratikus hanyatlás szemtanúi lehetünk jelenleg szerte a világban, előszeretettel teszik magukévá azt az elképzelést, hogy ez annak az eredménye, hogy maga a demokrácia nem képes kellő gazdasági-társadalmi javakat szolgálni polgárai számára. 

A demokratikus politika gyakran képtelen megbirkózni a súlyos társadalmi egyenlőtlenségekkel, a gyenge növekedéssel, ami miatt a polgárok elveszítik a bizalmukat benne.

Ez azonban nem csak azért nem megfelelő magyarázata a demokratikus hanyatlásnak, mert nincs ilyen hanyatlás jelenleg, hanem azért is, mert a gyakorlat ezt nem támasztja alá. Az „antidemokratikusnak” titulált jobboldali pártok esetében élénk vita folyik arról, hogy melyek támogatottságuk ugrásszerű növekedésének fő mozgatórugói. Egyesek szerint az olyan szociokulturális kérdések, mint a bevándorlás és az LMBTQ jogok, de sokak szerint inkább a gazdasági kérdések. Valószínűbb, hogy a kettő elegye jelenti a megoldást.

Ez az érv, mint fentebb említettem, nem állja ki a gyakorlati példák próbáját. Ha a gazdasági növekedést vesszük figyelembe, akkor azt láthatjuk, hogy a legtöbb esetben stabil volt, mikor hatalomra került volna egy radikálisabb alternatívát kínáló párt. 

Lengyelország például figyelemreméltó gazdasági sikereket ért el mielőtt a Jog és Igazságosság Pártja 2015-ben pozícióba került volna. Tanzánia is hasonlóan magas gazdasági növekedést produkált mielőtt 2015-ben megválasztották volna John Magufuli elnököt, ahogy a Fülöp-szigetek esetében is magas volt a gazdasági növekedés Duterte 2016-os megválasztása előtt. A Fülöp-szigetek esetében pedig az előző évben a lakosság 80 százaléka volt elégedett a demokrácia teljesítményével.

Az egyenlőtlenségek tekintetében is hasonló a helyzet. Bolsonaro megválasztása előtt Brazíliában jelentősen csökkent a társadalmi egyenlőtlenség mértéke, mint ahogy Szerbiában és Lengyelországban is.

Oroszország és Kína szerepe

Meg kell cáfolni azt az érvet is, amely szerint az olyan hatalmas tekintélyelvű országok hatják főként a demokratikus recessziót, mint Kína vagy éppen Oroszország. A Biden-adminisztráció alatt különösen összefonódik a demokráciáért való küzdelem az Oroszországgal és Kínával folytatott geopolitikai versengéssel. 

Biden meg is fogalmazta a demokráciák és az autokráciák közti globális versengést, amit ideális időpontban tett, hiszen jelenleg Oroszország fokozza a háborút Ukrajnában, Kína pedig fokozza a feszültségeket Tajvannal. 

Korábban pedig Oroszországot a 2016-os és a 2020-as amerikai elnökválasztásba való beavatkozással is vádolták, de ezek a vádak végül nem nyertek megerősítést. Mindezek viszont fokozták az aggodalmakat az autoriter rendszerek antidemokratikus erőfeszítéseivel kapcsolatban. 

A demokráciákat kétségtelenül veszélyezteti Kína és Oroszország növekvő befolyása: több országban támogatták autoriter személyek hatalomrakerülését, ösztönözték demokratikus mozgalmak visszaszorítását (Fehéroroszország, Venezuela, Mianmar), több multilaterális fórumon támadták a demokrácia és az emberi jogok normáit.

Az olyan országokban, ahol demokratikus visszaesést tapasztalunk ott viszont nincs szerepe Kínának és Oroszországnak:

hiszen jelenleg nem beszélhetünk demokratikus visszaeséséről globálisan és ezért sem tapasztalható kínai-orosz befolyás egyik olyan országban sem, ahol bekövetkezett a demokrácia keretei között egy radikálisabb fordulat.

Indiában, mikor a radikális hindu nacionalista párt került hatalomra, a kisebbségi jogokat nem tartotta tiszteletben, valamint a társadalmi és politikai egyenlőséget is megsértette. A radikálisabb BJP hatalomra kerülése ugyanakkor független Oroszországtól és Kínától és kizárólag egy hazai folyamatról beszélhetünk annak ellenére, hogy India határos Kínával és az oroszokkal is felhőtlen a viszonyuk. Sokkal inkább arról van szó, hogy a BJP sikeresen alakította át a politikát az ország hindu többsége és a muszlim kisebbség közötti küzdelem köré.

Összegezve tehát: nem beszélhetünk jelenleg globális szintű demokratikus visszaeséséről, sokkal inkább a radikális – főleg jobboldali – pártok reneszánszáról és ezzel együtt új típusú demokráciák kialakulásáról, ám szigorúan a demokratikus keretrendszer között. Ezzel együtt érdemes megfontolni, hogy  az Egyesült Államok problémáinak más országokra való kivetítése alapvetően kontraproduktív.

Borítókép: MTI/EPA/Michael Reynolds

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MaBaker
2023. január 08. 14:54
" a demokratikus rendszerek eróziója az elmúlt 15 évben nem érintette az olyan régóta működő demokráciákat, mint mondjuk Kanada" Nna ez volt az a mondat amikor a pofám leszakadt. Talán még nincs is kerek egy éve, amikor kanadai kamionosok tízezrei mozdultak meg a túlterjeszkedett állami covid terror ellen és vonultak a fővárosba, megbénítva azt. Útjuk során szézezrével lobogtatták a kanadai zászlót és reménykedtek benne, hogy ami állami túlkapás formájában történik körülöttük, az csak valami rossz álom. Válaszul Trudeau alig burkolt provokációt szervezett (föderalista és horogkeresztes zászlókat lengető emberek jelentek meg mintha tüntetők lennének, aztán elegánsan besétáltak a rendőrség ideiglenes állomáshelyére és eltűntek a nyilvánosság elől). Maga Trudeau nácinak, hímsovinisztának, rasszistának bélyegzett minden tüntetőt (miközben azok családosan, a gyerekeikkel sütögettek és ugrálóváraztak a főtéren, mert a Kanadaiak tüntetni is kanadai módon tudnak) És mivel az egész tüntetés kezdett egy virális extrém jó hangulatú téli családi majálissá válni, megfenyegették a kamionosokat, hogyha ott találják a gyereküket a kamionjukban, akkor a gyámhatóság elveszi tőlük a gyermek(eik)et, nehogy túl jó színben tűnhessenek fel a tüntetők a cuki gyerekekkel. Hozzá tartozik a kanadai tüntetéskultúrához, hogy minden reggel eltakarították az utcáról maguk után a szemetet és a helyi lakók helyett elsöpörték a havat. Majd többnyire ingyenkonyhát üzemeltettek a hajléktalanoknak. Cserébe a lakosság marmonkannákkal kezdte hordani nekik a dízelt és minden szükséges ételt/ruhát/egyebet. Be is tiltották a lakosság számára a benzin szállítását a városban, erre válaszul több száz ember üres marmonkannákkal kezdett el grasszálni a városban a rendőrök megtévesztése okán, polgári ellenállásként. Ezen kívül a szintén WEF tag alelnökkel az élen zárolták és elkobozták számos tüntető bankszámláját igazi demokráciához méltó módon. Válaszul világméretű adománygyűjtés indult a kamionosok javára a gofundme platformon, ahol pár nap alatt több millió dollár gyűlt össze. A kanadai kormány berezelt és megtiltotta a gofundme oldalnak, hogy kanadai bankszámlára juttassák az összeget, így kitolva többtízezer adományozóval. A gofundme lelkesen segítette a kanadai kormányt a jogtiprásban, ami óriási arcvesztést okozott a cégnek. Ezután a givesendgo oldal gyűjtötte nekik az adományt. Majd Trudeau látván, hogy még mindig békésen tüntetnek az emberek, szükségállapotot rendelt el, ami kizárólag háború és kivételes természeti vagy egyéb katasztrófák esetére van fenntartva a jogrendben Kanadában (bíróság elé is kellett azóta állnia emiatt a bájgúnárnak). Aztán Trudeau rendőr lovas attakkot rendelt el a családi majális ellen, mert csak nem akart oszlani, akik a rendőrterror hatására ellenállás lélkül hazamentek. Pár tüntetőt még letartóztattak kb indok nélkül (például a tüntetést szervező hölgyet amikor épp az utcán sétált nagyjából egyedül) aztán ezeket mind el is engedték, mert nem követtek el semmit. Ezt nevezem ám erodálatlan kanadai demokráciának!!!!!!!!!!!!!!!!!
lvjtn
2023. január 08. 14:50
érdekes elképzelés, hogy a nyugati "demokráciák" nem hanyatlanak. elvégre egy olyan országban, ahol nincs választói névjegyzék, és illegális bevándorlók és halottak is vidáman szavazhatnak, ott volt-e valaha is demokrácia, voltak-e valaha is demokratikus választások? olyan országban, ahol szélsőbaloldali véleményterror van, a nagyon kevesek (és ideológiailag egy követ fújók) kezeiben lévő szélsőbalos médiauralom esetében lehet-e sajtószabadságról és szólásszabadságról beszélni?
Nasi12
2023. január 05. 12:47
Az amerikai álom olyan mint az európai jogállamiság. Definiálatlan.
6.sztrovacsek
2023. január 05. 09:50
Há' ja, vége szakadt. A fidesz központban. De nem a világban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!