Természetesen mindez ma már történelem. Merkel nemrég a Zeit című lapnak adott interjújában elismerte, hogy a minszki megállapodás valójában egy nyugati kísérlet volt arra, hogy „felbecsülhetetlen időt” nyerjenek Kijevnek az újrafegyverkezésre.
Steinmeier a Szociáldemokrata Párthoz tartozó vezető politikus – ahogy a jelenlegi kancellár, Olaf Scholz.
Bhadrakumar biztosra veszi, hogy Steinmeier Hszivel folytatott telefonbeszélgetése előtt egyeztetett Scholzcal.
Az indiai diplomata szerint, ezt az összetett hátteret figyelembe véve Blinken vélhetően megérezte, hogy valami nincs rendben, amikor Steinmeier minden előzmény nélkül beszélt telefonon Hszi Csin-pinggel, majd másnap Medvegyev hirtelen megjelent Pekingben, és a kínai elnök fogadta. Arra is felhívta a figyelmet, hogy
a pekingi közlemények meglehetősen derűlátóak voltak Kína Németországgal és Oroszországgal való kapcsolatát illetően.
Hszi Csin-ping hárompontos javaslatot terjesztett Steinmeier elé a kínai–német kapcsolatok fejlesztéséről, és kijelentette, hogy „Kína és Németország mindig is partnerek voltak a párbeszéd, a fejlődés és az együttműködés terén, valamint partnerek a globális kihívások kezelésében”.
Hasonlóképpen, a Medvegyevvel folytatott találkozóról kiemelték, hogy „Kína kész együttműködni Oroszországgal annak érdekében, hogy az új korszakban folyamatosan előmozdítsák a kínai–orosz kapcsolatokat, és igazságosabbá és méltányosabbá tegyék a globális kormányzást”.
Mindkét közlemény megemlítette Ukrajnát, mint a megbeszélés témáját, Hszi hangsúlyozta, hogy „Kína továbbra is elkötelezett a béketárgyalások előmozdítása érdekében” (Steinmeiernél), és „aktívan előmozdítaná a béketárgyalásokat” (Medvegyevnél).
Az indiai diplomata szerint
Blinken azonban ügyetlenül járt el,
amikor a vitás amerikai–kínai kérdéseket helyezte előtérbe, különösen a jelenlegi kínai Covid–19 helyzetet és „az átláthatóság fontosságát a nemzetközi közösség számára”. Nem meglepő, hogy Wang Yi szigorúan kioktatta Blinkent, hogy „ne akarja egyszerre gyakorolni a párbeszédet és az elszigetelést”, vagy
„beszélnek együttműködésről, miközben hátba szúrják Kínát”.
Wang Yi azt is mondta: „Ez nem ésszerű verseny, hanem irracionális elnyomás. Nem a viták megfelelő kezelésére, hanem a konfliktusok fokozására irányul. Valójában ez még mindig az egyoldalú megfélemlítés régi gyakorlata. Ez nem működött Kínánál a múltban, és nem fog működni a jövőben sem”.