New York lett a legújabb amerikai állam, ahol engedélyezték a halott testének komposztálást. Az elhunyt testét mostantól átalakíthatják talajjá – amire úgy tekintenek, mint a temetés vagy a hamvasztás környezetbarát alternatívájára.
Az egyesült államokbeli komposztáló cégek, mint például a Seattle-i Recompose, azt mondják, hogy az eljárás környezetbarát megoldás a halál után.
A „természetes szerves lebontásként” is elnevezett módszer során a test egy tartályba zárva több héten át lebomlik. 2019-ben Washington volt az első amerikai állam, amely legalizálta ezt a módszert. Ezt követte Colorado, Oregon, Vermont és Kalifornia.
New York lett tehát a hatodik amerikai tagállam, amely engedélyezi az emberi testek komposztálását, miután szombaton Kathy Hochul, az állam demokrata párti kormányzója jóváhagyta azt.
A holttestet egy zárt edénybe teszik és mellé válogatott anyagokat, például faforgácsot, lucernát, szénát helyeznek, és a többi már a mikrobák dolga.
Körülbelül egy hónap elteltével a lebomlott szerves anyagot melegítéssel csírátlanítják, elpusztítják az esetleges fertőzéseket okozó kórokozókat.
Az egyik érdekelt amerikai cég, a Recompose szerint a szolgáltatással egy tonna szén-dioxidot is meg lehet megtakarítani a hamvasztáshoz vagy a hagyományos temetéshez képest.
A hamvasztáshoz ugyanis jelentős energia szükséges, a koporsós hagyományos temetések fát, földet és más természeti erőforrásokat is igényelnek.
Márpedig jól tudjuk, hogy „szén-dioxid-kibocsátás nagymértékben hozzájárul az éghajlatváltozáshoz”, mivel az üvegházhatás néven ismert jelenség révén csapdába ejti a Föld hőjét.
Az emberi komposztálás hívei szerint ez nem csak környezetbarátabb, hanem praktikusabb megoldás is a városokban, ahol korlátozott a temetők számára rendelkezésre álló terület.
Az egyik washingtoni székhelyű szolgáltató, a Return Home a New York Postnak úgy nyilatkozott, hogy a „folyamat New York-i jóváhagyása
Egyesek számára azonban etikai kérdéseket vet fel, hogy mi történik a komposztálásból származó talajjal.
New York állam katolikus püspökei állítólag ellenezték a jogszabályt, azzal érvelve, hogy
A komposztálás költségei miatt is aggályok merültek fel. A Recompose nevű cég – amelynek Seattle-ben található intézménye a világ egyik első ilyen létesítménye – azonban azt állítja, hogy
A „temetéssel egybekötött temetés” medián összege az Egyesült Államokban 2021-ben 7848 dollár volt, a hamvasztással egybekötött temetésé pedig 6971 dollár a National Funeral Directors Association (NFDA) adatai szerint.
Az emberi komposztálás ugyanakkor nem teljesen új dolog: egy ideje például már egész Svédországban legális. Az Egyesült Királyságban pedig ugyancsak engedélyezettek a logikailag hasonló, természetes temetések, amelyek során a holttestet koporsó nélkül vagy biológiailag lebomló koporsóval temetik el.
(A BBC.com alapján.)