Még hogy kis, nyitott, függő ország: a szomszédban tomboló háború ellenére szárnyal a magyar gazdaság

2022. május 18. 07:14

A magyar gazdaság (bruttó hazai termék, GDP) a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal nőtt az első negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. Évek óta cáfol rá a borús várakozásokra a tartós felzárkózási lendületben lévő magyar gazdaság. A gazdaság robusztus teljesítménye mellett a múlt év végi lendület áthúzódó hatása és az egy évvel korábbi alacsony bázis is szerepet játszott a bruttó hazai termék (GDP) első negyedévi növekedési mutatójában, de az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint lassulásra kell felkészülni a következő időszakban.

2022. május 18. 07:14
null

Az egész éves növekedés erős lehet

Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője úgy ítélte meg, hogy az első negyedévi GDP-növekedést egyrészt a tavalyi utolsó negyedév erős áthúzódó hatásai, másrészt a negyedévben tapasztalt robusztus ágazati növekedések, harmadrészt az egy évvel ezelőtti második/harmadik járványhullám elleni lezárások miatt egyes szektorok igen alacsony bázisa gyorsította. A vártnál nagyobb növekedésnek köszönhetően nem kizárt, hogy a bankholding szakértői kissé javítják az idei, 5,9 százalékos növekedési prognózisukat.

A következő negyedévekben már lassulást várnak a holding elemzői, kockázatot jelent az ukrajnai háború és a szankciók miatt esetlegesen megszakadó beszállítói láncok, alapanyagok és nyersanyagok hiánya, a költségek és a hitelkamatok emelkedése, valamint leginkább az elszálló infláció miatt csökkenő vásárlóerő. A legnagyobb kockázat az olaj- és gázembargó lenne, de idén erre Suppan Gergely és kollégái nem számítanak, mivel a tárgyalások szerint Magyarország haladékot kaphat.

Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató makrogazdasági üzletágának vezetője megállapította:

a várakozásokat érdemben meghaladta, és kifejezetten dinamikus volt a gazdaság növekedése az első negyedévben.

A piaci szolgáltatások növekedésében a béremelések és kormányzati transzferek hajtotta kiskereskedelemnek, illetve a koronavírushoz kapcsolódó tavalyi korlátozások miatt alacsony bázisról induló turizmusnak volt szerepe. Az iparon belül a KSH is kiemelte a kőolaj-feldolgozást, amit részben a növekvő volumen, részben a viszonylag olcsó beszerzési ár indokolhatott, jegyezte meg a Századvég szakértője.

A vártnál kedvezőbb növekedés nyomán az éves bővülés mértéke is nagyobb lehet, Regős Gábor szerint meghaladhatja az 5 százalékot. A következő negyedévekben kiderül, hogy a háború, illetve az infláció által okozott károk mennyire fogják vissza a gazdasági növekedést. Ugyanakkor a kedvező adat nyomán a költségvetés bevételei is a vártnál kedvezőbben alakulhatnak, ami segíti az idei hiánycél elérését, tette hozzá.

Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója is az MTI-nek küldött kommentárjában arra hívta fel a figyelmet, hogy az átlag feletti növekedés várható volt a bőkezű kormányzati költekezés következtében. Ilyen magas kezdőérték mellett az egész évi növekedés is minden bizonnyal pozitív lesz, ugyanakkor az orosz-ukrán háború következményei miatt nagymértékben csökkentek az előrejelzések. Az Amundi 3,3 százalékos növekedést vár erre az éve az év eleji 5 százalék körüli becsléshez képest.

Az elemzői várakozásokat jócskán felülmúló reál GDP-növekedés a magas inflációval párosulva erős támaszt adhat a költségvetési bevételeknek. Csakhogy a kilátások nem pozitívak, a hiány pedig magas, így valamilyen fiskális szigorításra biztosan szükség lesz, tette hozzá Kiss Péter.

Németh Dávid, a K&H vezető elemzőjének megfogalmazása szerint combos rajtot vett a magyar gazdaság, de zötyögős út vár rá.

Az első negyedévi GDP-növekedés részben a bázishatásnak, az iparnak és a szolgáltatásoknak, valamint a megugró lakossági fogyasztásnak köszönhető. Várható volt a jelentős növekedés, mivel a múlt év első negyedévében közel 2 százalékos visszaesés volt.

A  lakossági fogyasztás is a szokásosnál jobban pörgethette a gazdaságot az év első hónapjaiban kifizetett extra juttatások miatt.

A szakember szerint a vállalatok kényszerű készletfelhalmozása ugyancsak segíthette a növekedést.

Fontosnak nevezte, hogy az első negyedéves adatokban csak visszafogottan jelent meg a háborús hatás, az a következő negyedévekben húzhatja vissza a növekedést. A második negyedévben a bázishatással is számolni kell, hiszen 2021 második negyedévében több mint 17 százalékos volt a növekedés.

Németh Dávid szerint az idén 4,8 százalékos növekedéssel lehet számolni éves összevetésben.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője arra emlékeztetett, hogy a korábban közzétett havi termelési adatok már mutatták, hogy az ipar viszonylag ellenállónak bizonyult az ellátási feszültségekkel szemben, és az ágazat pozitívan járult hozzá a növekedéshez. Eközben a folytatódó bérkiáramlás és a fiskális transzferek nyomán gyorsuló belföldi fogyasztás a szolgáltatások tovább emelkedő teljesítményét támogatta.

A rövid távú kilátások nem kedvezőek. A következő negyedévek a GDP-növekedés ütemének fokozatos lassulását hozhatják. A romló kilátások ellenére a tavalyi évről jövő erős áthúzódó hatások és az magas első negyedéves teljesítmény miatt az éves gazdasági növekedés összességében valahol 4-5 százalék között alakulhat az idén. Az Erste Bank mostani előrejelzése 4,3 százalék. Sok minden függ azonban attól, hogy mikor ér véget a háború, és milyen gyorsan tér magához a jelenleg még visszafogott külső kereslet, tette hozzá Nyeste Orsolya.

A friss GDP-adatok alapján hazánk ismét az EU élmezőnyébe kerülhetett, írta a friss adatokról a Makronóm Intézet. Az elemzők hozzátették: hazánk gazdaságának bővülése 2,8 százalékponttal meghaladta az EU-s átlagot, 3 százalékponttal pedig az Eurózónáét. Ez a jelentős növekedési többlet biztosítja hazánk számára a felzárkózást. 

(MTI, Makronóm)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fatman
2022. május 21. 01:49
igazából most még nehéz az összehasonlítás más országokkal, mert minden országban kicsit máskor voltak a járványhullámok... az éves növekedést érdemes nézni, additív módon... pl. Romániában is nagyon jó szám van most, de ott nagyon ugrálnak a számok fel-le, mi meg minden negyedévben benne vagyunk a top5-ben Európában... "A magyar gazdaság az első negyedévben 2,1%-kal nőtt az előző negyedévhez képest, ami jelentős bővülést jelent. Ennél nagyobb növekedést csak Ausztria (2,5%), Lengyelország (2,4%), Portugália (2,6%) ért el, valamint a messze legnagyobb növekedést produkáló Románia (5,2%) negyedéves bázison. Lettország gazdasága is 2,1%-kal nőtt, ami megegyezik a magyar teljesítménnyel. A magyar gazdaság teljesítménye így is kimagasló, hiszen az EU egésze mindössze 0,4%-kal, az eurózóna pedig 0,3%-kal tudott növekedni. A nagy gazdaságok közül a német 0,2%-kal nőtt, a francia gazdaság stagnált, Olaszországban 0,2%-os visszaesést mértek az előző negyedévhez képest. Az olasz gazdaságon kívül Dániában és Svédországban mértek egyaránt fél százalék alatti, tehát egészen kis visszaesést. Az előző év azonos időszakához mérve a magyar gazdaság 8%-os emelkedése a negyedik helyre volt elég. Éves bázison nálunk jelentősebb növekedést ért el Ausztria (8,7%), Lengyelország (9,1%), és Portugália (11,9%). Az eurózóna 5,1, az EU 5,2%-kal nőtt 2021 első negyedévéhez képest. Fontos elmondani, hogy éves visszatekintésen azért látunk ilyen magas növekedési adatokat, mert 2021 első negyedévét még bőven beárnyékolta a koronavírus-járvány, a rangsor pedig azért torz kissé, mert 2021 első negyedévében még nagyon eltérő szakaszban jártak a kilábalásban az országok."
Gèbi
2022. május 18. 22:27
Van "magyar" gazdaság? Mióta? Legfeljebb Magyarországon található külföldi tulajdonú gazdaságról beszélhetünk, amelyek a profitot kiviszik az országból.
olajfa1
2022. május 18. 22:27
Na ezért fog az EU "megszankcionálni" bennünket! Mert "HOGY KÉPZELJÜK AZT HOGY MI AZ ÉLEN VÉGEZZÜK, AMIKOR MEGMONDTÁK HOGY CSAK ÉS CSAKIS AZ UTOLSÓK LEHETÜNK! KÉSZ PUNKT TUMM!!!!...
bunko_jobbos
2022. május 18. 21:59
"Ám az is igaz, hogy van hová növekednünk" Ez 2 különböző dolog összekeverése: az állapoté és a változásé. A változás azt jelzi, hogy ahol vagyunk, onnan milyen irányba mozgunk milyen sebességgel, az állapot meg azt mutatja, hogy a múlt összegzéséből mi lett. Magyarul: a szovjet hadsereg + nyugati vásár (életet a közép eur. országokért cserébe biznisz) miatt lepusztultunk, ezért iszonyat szar helyzetből indultunk 90-ben, Ez az állapot, ami a múlt eredménye, és ahol rosszul állunk. A mozgás meg a fenti adat, hogy a régi EU-s országok közül lehagytuk Görögországot és Portugáliát. A spanyolok, talán olaszok? majd most jönnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!