Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Európa nehezen tudja feltölteni földgáztárolóit a következő télre, mivel a tárolók szintje évtizedes mélyponton van.
Oroszország, amely Európa földgázszükségletének egyharmadát adja, egyelőre biztosítja, hogy a gázszállítás a csővezeték-hálózaton keresztül folytatódjon.
Az orosz Gazprom közleményt tett közzé, amelyben arra figyelmeztetett, hogy
tekintettel arra, hogy olyan jelentős gázmennyiségre van igény, ami még soha nem fordult elő a nyári hónapok előtt.
A Gazprom szerint a vezetékes infrastruktúra technológiai kapacitásai miatt napi korlátozások lehetnek a betáplálásokban. Emellett fennáll a kockázata annak is, hogy megsérülnek azok a vezetékek, amelyek Oroszországból Ukrajnán keresztül viszik a gázt.
Az európai tárolókból történő gázkivonás március végéig, egyes esetekben április elejéig tart. A gázbetáplálás nem sokkal később kezdődik, hogy a kontinenst a következő télre újra feltöltsék. Mivel azonban a tárolók szintje évtizedes mélyponton van, a következő tél előtti feltöltés kihívást jelenthet.
Emellett ott van annak a kockázata, hogy Oroszország korlátozza a gáz áramlását Európába, megtorlásul a számos új szankcióért, amelyek befagyasztották az orosz központi banki eszközöket, és néhány orosz bankot eltávolítottak a SWIFT pénzügyi üzenetküldő rendszerből, ami hétfőn teljes káoszt okozott az orosz piacokon, különösen a devizapiacokon.
A Wood Mackenzie elemzője, Kateryna Filippenko a Reutersnek elmondta,
csökkentve a gázégetést és felpörgetve a leállított nukleáris és szénerőműveket; maximalizálva a hazai gáztermelést és a csővezetékes importot.
Filippenko szerint Európa veszélyesen alacsony tárolási mennyiséggel vághat neki a következő télnek, és hozzátette, hogy az energiaárak magasabbak is lehetnek, mint 2021/22-ben.
A magasabb energiaárak az elmúlt hónapokban végiggyűrűztek a gazdaságon, és hatalmas áramár-emelkedést eredményeztek, ami Európa-szerte megroppantotta a háztartásokat. A régió kormányai eurómilliárdokat költenek arra, hogy megvédjék a fogyasztókat az emelkedő áramárakkal szemben.
A nyersanyagárak emelkedése tovább fogja gerjeszteni a már most is magas szintű inflációt, ami a nyugati központi bankokat sarokba szorítja, mondta Teeuwe Mevissen, a Rabobank vezető piaci közgazdásza.
Erre válaszul egy kamatemelés viszont növelné annak az esélyét, hogy megakadjon a gazdasági fellendülés. A kamatemelés elmaradása pedig az inflációs várakozások növekedéséhez vezethet. Ami viszont könnyen átcsúszhat deflációba is, ha az infláció erodálja a vásárlóerőt és csapást mér a keresletre, nyilatkozta az elemző.
mondta Mark Haefele, a UBS Group AG globális vagyonkezelésért felelős befektetési igazgatója.
Bár a Gazprom továbbra is pumpálja a gázt az energiaválság sújtotta kontinensre, valós kockázatot jelent, hogy ellátási zavarok alakulhatnak ki, vagy legalábbis az Európába irányuló csővezeték-kapacitás nem lesz képes annyi gázt betáplálni, hogy a jövő tél előtt feltöltse a készleteket, ami könnyen magasabb energiaárakat eredményezhet, még a jelenleginél is.