Nagy bajban vannak az ukránok: újabb frontszakaszon tör előre az orosz hadsereg
Az Unian arról számolt be, hogy Zaporizzsja elkezdett felkészülni az ellenséges támadásra.
Arról ír a nemzetközi sajtó, hogy Ukrajna és Oroszország együttesen a világ fontos éléskamrájának számít, de most bezárultak.
Ukrajna nem véletlenül érdemelte ki az Európa éléskamrája elnevezést, hiszen kiváló minőségű fekete talajjal rendelkezik, végeláthatatlan búzamezőkkel és jelentős agráriummal.
Ukrajna és Oroszország létfontosságú a globális élelmiszerellátás szempontjából, a Bloomberg szerint a globális búzakereskedelem több mint negyedét, a kukorica mintegy ötödét és ha kalóriában mérjük a világkereskedelmet, akkor a globális piacon értékesített kalóriák 12 százalékát e két ország adja.
A Reuters jelentése szerint az ukrán kikötők zárva maradnak, amíg az orosz invázió véget nem ér, és a kereskedelmi hajók számára helyre nem áll a tengeri biztonság.
Ez azt jelenti, hogy az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termékek szállítása megszűnt, és a nyersanyagkereskedőknek máshol kell keresniük. Közben ráadásul kérdés, mi lesz a vetéssel, hiszen az ukrán vidéket is érintheti a háború.
Az ukrán kikötőkben azóta szünetel a tevékenység, hogy Oroszország megszállta szomszédját, és az Oroszországból érkező gabonakereskedelem is gyakorlatilag szünetel. Tehát míg a Nyugat szankciós szőnyegbombázással kíván egyfajta pénzügyi villámháborút végrehajtani, addig Oroszország most bezárhatja a világ éléskamráját. Vagy épp ellenkezőleg, zsarolási potenciált szerezve jó áron lehet képes értékesíteni akár Ázsiába.
A korábbi szankciókat a Nyugat felturbózta, hogy a nyersanyagokban gazdag Oroszországot még jobban elszigeteljék a globális pénzügyektől. Szankciókat léptettek életbe a központi bankja ellen, és különböző vezetőket elvágtak a kritikus fontosságú SWIFT nemzetközi üzenetküldő rendszerből.
A fekete-tengeri régióból érkező gabonaszállítások korlátozása azzal fenyeget, hogy tovább növeli a globális élelmiszerárakat, amelyek eleve rekordmagasság közelében járnak a koronajárvány okozta gazdasági káosz utóhatásai miatt, miközben a kínálat már így is feszült a kedvezőtlen időjárás miatt számos termesztési régióban.
Andree Defois, a Strategie Grains tanácsadó cég elnöke a Bloombergnek elmondta, hogy ha a konfliktus elhúzódik, akkor három vagy négy hónap múlva
Michael Magdovitz, a Rabobank vezető elemzője szerint Ukrajna és Oroszország az elmúlt évtizedben jóval alacsonyabb költséggel növelte a termést és az exportot, mint a nyugati gazdák, ami hozzájárult a búza árának alacsonyan tartásához. Az invázióval ennek a korszaknak is vége szakadhat.
Arlan Suderman, a StoneX vezető árupiaci közgazdásza a Bloombergnek jóslásokba sem mert bocsátkozni, csak arról beszélt, amit egyébként is mindenki tud, hogy rekordárak elé nézünk a jövőben.
A kijevi székhelyű UkrAgroConsult kutató arra figyelmeztetett, hogy a termesztéstől a kikötői szállításig megbénult a termék előállításának értéklánca.
Jeffrey Currie, a Goldman globális nyersanyagkutatási vezetője a Bloomberg TV-nek a hónap elején azt mondta, hogy még soha nem látott a jelenlegihez hasonló árupiacokat. Mint kiemelte, ma már mindenhiány van, mintha mindenből kifogytunk volna, legyen szó olajról, gázról, szénről, rézről vagy alumíniumról.
(Címlap: MTI/EPA/Irina Gorbaszjova)