A haderőfejlesztés során a magyar hadiipari kapacitások is erősödnek – mondta Ruszin Romulusz, kiemelve: fontos, hogy legyenek saját ötletek, fejlesztések, hogy magyar munkaerő magyar tudással magyar alapanyagokból készítse el azokat az eszközöket, amellyel a magyar katonák feladataikat ellátják.
Szólt arról is, hogy kiemelten fontos a humán erőforrás biztosítása, ezért a honvédelmi ösztöndíjrendszer reformjára készülnek. Tervezik például, hogy civil egyetemekre is kiterjesztenek egy, tervezetten minimálbér összegű ösztöndíjlehetőséget. Ezért az ösztöndíjért a hallgatóknak azt kell vállalniuk, hogy végzésük után a Magyar Honvédségnél kezdik meg pályájukat – ismertette Ruszin Romulusz.
A HM helyettes államtitkára megemlítette továbbá az úgynevezett szuperatléta programot is, amely a katonák bevetési napi élelmiszercsomagjának hatékonyabb összeállítását segíti.
Dukai Miklós, a BM önkormányzati helyettes államtitkára a helyi innovatív megoldások, önkormányzati jó gyakorlatok című előadásában két projektet mutatott be.
Elsőként az Okos város projektet ismertette, amelynek pilot projektje Monoron indult, de kiemelte: a helyi érdekű fejlesztéseknél fő vezérelv, hogy könnyen adaptálhatóak legyenek más településeken is.
Bemutatta többek között az okosutca fejlesztést, amelybe okospad, okoszebra, okosjárda kialakítása is beletartozik.
Az okos iskola fejlesztés okostáblák, okoseszközök kihelyezésén felül e-étkezés fejlesztésről is szól, amely a diákok beléptetését, a szülői étkezési befizetést segíti.
A települési térinformatikai platformban a tárolt térképi rétegeket jelenítik meg. Céljuk, hogy az összes önkormányzat térképi adatai egy helyen legyen elérhető.
A közvilágítás modernizációja során nem csak energiatakarékos izzókat helyeznek ki, azokat fényérzékelő, forgalomérzékelő, környezeti szenzorokkal is felszerelik.
Az intelligens épületüzemeltetés lényege pedig, hogy a különböző középületekre olyan szenzorokat telepítenek, hogy azokat távolról is lehessen egyszerűen és hatékonyan üzemeltetni.