A kínai gazdaság ugyanis 3,2 százalékkal nőtt az idei második negyedévben a korlátozások enyhítését követően, ami drasztikus növekedés az előző negyedévi 6,8 százalékos csökkenés után.
A 3,2 százalékos növekedés az egyik leggyengébb kínai teljesítmény azóta, hogy 1990 óta közlik a negyedéves adatokat.
Marcella Chow,
a JPMorgan szakértője szerint a kínai növekedés folytatódni fog.
Kína volt az első ország, amely korlátozásokat vezetett be és ők voltak az elsők, akik enyhítettek azokon márciusban. Szakértők szerint Kína gazdasága lendülhet fel a leggyorsabban a meghatározó országok közül a jó vírusvédelmi szabályok miatt.
A feldolgozóipar és néhány iparág már teljesen visszaállt a normális működésre, de a fogyasztói kiadások gyengék a munkahelyek elvesztése miatt kialakult félelem következtében. A második negyedévben az ipari kibocsátás 4,4 százalékkal nőtt, az előző negyedéves 8,4 százalékos szűkülés után. Kína gazdasági fellendülését a feldolgozóipar viszi előre Bill Adams szakértő szerint, aki hangsúlyozta, hogy a járványnak vannak győztesei és vesztesei egyaránt.
Átmenetileg a városi munkaerő 30 százaléka vesztette el a munkahelyét, ez nagyjából 130 millió embert jelent.
A kormány azt ígérte, hogy 280 milliárd dollárral támogatja a munkaerőpiacot és 9 millió új munkahelyet hoz létre, de további rendívüli mentőcsomagok kidolgozását elvetették, hogy ne növekedjen drasztikusan az amúgy is magas szinten lévő államadósság.
A Kínai Kulturális és Turisztikai Minisztérium enyhített a belföldi utazások szabályain és a turisztikai látványosságok 50 százalékos kapacitásán már működhetnek.
(Borítókép: MTI)