A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni elemzőstábja szerdai tanulmányában közölte: új alapeseti előrejelzése szerint a globális hazai össztermék (GDP) az idei első negyedévben 0,3 százalékkal, a második negyedévben 0,6 százalékkal csökken negyedéves összevetésben, így a világgazdaság 2020 első felében technikai recesszióban lesz.
A konszenzusos meghatározás alapján egy gazdaság akkor kerül recesszióba, ha teljesítménye két egymást követő negyedévben csökken.
A Morgan Stanley alapeseti előrejelzése szerint a világgazdaság idei egész évi növekedése 0,9 százalékos lesz, de a ház negatív, vagyis nem alapeseti, kisebb valószínűségűnek tartott forgatókönyvében 2020 egészére is 0,6 százalékos globális GDP-visszaesés szerepel.
A cég mindegyik előrejelzési változata azt mutatja azonban, hogy jövőre robusztus fellendülés kezdődik: a kedvező, az alapeseti és a negatív forgatókönyv egyaránt 4 százalék feletti, 4,1-4,6 százalék közötti növekedést valószínűsít 2021-re a világgazdaságban.
A Morgan Stanley londoni elemzői az euróövezetben súlyos recessziót várnak az idén: szerdai alapeseti prognózisuk szerint a valutaunió hazai összterméke az első negyedévben 2,9 százalékkal, a második negyedévben 12,3 százalékkal, a harmadikban 3,8 százalékkal, az utolsó három hónapban 1,1 százalékkal esik vissza negyedéves összevetésben, és 2020 egészében átlagosan 5 százalékkal csökken a tavalyi egész éves teljesítményhez képest.
Jövőre ugyanakkor a ház várakozása szerint hasonlóan drámai ütemű fellendülés várható az eurógazdaságokban: 2021 második negyedében például a cég londoni elemzői 14,1 százalékos negyedéves növekedést valószínűsítenek az euróövezetben, a jövő év egészére pedig 5,5 százalékos euróövezeti GDP-bővüléssel számolnak.
A kedvezőtlen forgatókönyvben még messzebb vannak egymástól a szélsőértékek: e változat megvalósulása esetére a Morgan Stanley az idén 9,9 százalékos GDP-zuhanást, 2021-ben 6,5 százalékos növekedést feltételez az eurózónában.
A cég hangsúlyozza azt a várakozását is, hogy a közép-európai EU-gazdaságok a rendkívül szoros integráció miatt jórészt követik az euróövezet valószínűsíthető növekedési pályáját.