Szlovák lap: Úgy tűnik, Szlovákia egyelőre nem tud felzárkózni az unióhoz

2020. március 04. 14:56

Szlovákia elveszíti gazdasági csatáját a válság utáni erőteljes gazdasági növekedés egy évtizedének végéhez érve. Az Európai Bizottság nemrégiben tett közzé egy jelentést a szlovák strukturális reformok előrehaladásáról és a makrogazdasági egyensúlyhiányokról, kijelentve, hogy az ország nem használta ki teljes mértékben a kedvező gazdasági időket, és nem hajtotta végre megfelelően a reformokat, nem csökkentette költségvetési hiányát és adósságát, de fejleszteni kellene a gazdasági növekedés kulcsfontosságú területeit is, ideértve a kutatásfejlesztést, az oktatást és az innovációt. 

2020. március 04. 14:56
null
Haralambos Péter Bakagiannis

„Szlovákia stratégiái és reformjai meglehetősen világosak és hatékonyak papíron, ám ezek végrehajtása gyakran továbbra is gyenge”, hangsúlyozza az uniós jelentés.

Sőt, Szlovákia felzárkózása az Európai Unióhoz és más közép-európai országokhoz lelassult. A jelentés azt üzeni, hogy az ország a rendelkezésre álló uniós forrásokat nem optimálisan használja fel.

A jelentés szerint a szlovák felzárkózás 2003 és 2008 között volt a leggyorsabb (Magyarországon ekkor történt meg a történelmi léptékű leszakadás a szocialista kormányok gazdaságpolitikájának köszönhetően), 2012 óta pedig a szlovák gazdaság gyakorlatilag stagnál – e stagnálásra hívta fel a figyelmet a Bizottság szlovákiai irodájának vezetője is, aki hozzátette, hogy a szlovák modell, amely alacsony bérekre és a külföldi tőke becsábítására épül, előbb vagy utóbb kudarcot vall.

2018 körül Szlovákia ugyanis még 4 százalékos GDP-növekedést tudott felmutatni, a következő években viszont ennek felére számítanak elemzők.

A növekedés gyorsításához fenntartható, magas hozzáadott értékű gazdaságot kell teremteni a jelentés szerint. Nem elég a bérek növekedése egyes területeken, ez még versenyhátrányhoz is vezethet, ha nincs további beruházás, innováció és képzés.

A jelentés a roma lakosság szolgáltatásokhoz való hozzáférésétől az alacsony színvonalú oktatásig és a szennyezett levegőjű városok problémájáig számos kihívást sorolt fel.

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
silenceCZ
2020. március 17. 11:52
esetleg ha megnéznéd a háztartások pénzügyi eszközeinek az alakulását, akkor nem hazudoznál annyit a Fidesz talicskázásáról ( meg a nagy talány is megoldódna SK-val kapcsolatban )...persze tudom, liberális vagy, nektek kötelező az össze-vissza hazudozás. Hazudj tovább, csak már nem szeretném látni. X
egynick
2020. március 17. 11:44
A Dzurinda kormány + az eus pénzek idáig lökték a szlovák gazdaságot. A folyamatos növekedéshez folyamatos változásra van szükség. Nem lehet belekényelmesedni, mert annak böjtje lesz. Mo. a Bokros és a Bajnai tűzoltó munkája utáni viszonylagos stabilitásból élt + eus pénzek. De folytatom: Németo. a Schröder féle megszorításokkal stabilizálta gazdaságát, így Merkel egy stabil gazdaságot örökölt. Merkel nem sokat tett hozzá, hogy a következő 15 évben is ilyen erős legyen Németo.
ellenforradalmár
2020. március 17. 10:31
Bezzegszlovákia...
józan paraszti ész
2020. március 09. 15:57
Teljesen mindegy mit hallasz, úgysem tudod értelmezni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!