Globálisan közel harmadával csökkent a társasági nyereségadó mértéke az elmúlt évtizedekben a Tax Foundation 208 országot felölelő legfrissebb nemzetközi elemzése szerint. Az adónem átlagosan Európában a legalacsonyabb, Magyarország a 9 százalékos kulccsal az egyik legkedvezőbb befektetési környezetet biztosítja a cégek számára a térségben – közölte az EY hétfőn az MTI-vel.
A tanácsadó cég közleményében ismerteti:
A Tax Foundation elemzése szerint az 1980-ban mért 38,8 százalékról 2018-ra 26,5 százalékra esett vissza globális szinten. Európában átlagosan 25,4 százalékra csökkent negyven év alatt a vállalatok társasági nyereségét érintő közteher.
A Magyarországon működő szervezeteknek még ennél is jelentősen kevesebb, mindössze 9 százalékos társasági nyereségadót kell megfizetniük 2017 óta. Ez a legalacsonyabb érték az Európai Unió tagállamaiban. Hasonlóan kedvező társasági nyereségadókulcsot egész Európában is csak Montenegróban kell fizetniük a cégeknek, szintén 9 százalékot.
Rencz Botond, az EY vezérigazgatója szerint a Magyarországon is megfigyelhető általános társaságiadókulcs-csökkentési trend mögött az egyik
„A technológia fejlődésével, valamint a globalizáció és a geopolitikai változások hatására a befektetők sokkal rugalmasabbak lettek. A beruházásoknál kiemelt szempont, hogy a társasági nyereségadó szintje mekkora az adott országban. Részben ezt igazolja, hogy a KSH adatai szerint tavaly éves szinten a nemzetgazdasági beruházások volumene 17 százalékos emelkedéssel az eddig mért legmagasabb szintre nőtt” – idézi a vezérigazgatót a közlemény.
A Tax Foundation egy adópolitikával foglalkozó vezető független non-profit szervezet, 1937 óta készítenek elemzéseket és kutatásokat a területen.
(MTI)