Hosszú idő után megállt a brit reálbérek csökkenése

2018. április 17. 17:11

Több mint négy évtizede nem mért mélypontra süllyedt a munkanélküliség Nagy-Britanniában, és ezzel egy időben megállt az alkalmazotti reálbérek csökkenése. Londoni pénzügyi elemzők előrejelzése szerint az új foglalkoztatási és béradatok növelik annak valószínűségét, hogy a brit jegybank májusban újabb kamatemelést hajt végre.

2018. április 17. 17:11
null

A brit statisztikai hivatal (ONS) keddi adatismertetése szerint a februárban zárult három hónapban átlagosan 4,2 százalék volt az állástalanok aránya. Ez 1975 óta a legalacsonyabb szint. Az egy évvel korábbi azonos időszakban 4,7 százalékos volt a munkanélküliség Nagy-Britanniában.

A foglalkoztatottsági ráta a 16-64 év közötti, gazdaságilag aktív korcsoportban jelenleg 75,4 százalék, a legmagasabb azóta, hogy a statisztikai hivatal 1971-ben a jelenlegivel összehasonlítható módszertannal elkezdte e mutató rendszeres mérését.

Az ONS keddi beszámolója szerint a heti átlagos alkalmazotti nominálbér a decembertől februárig tartó három hónapban átlagosan 2,8 százalékkal emelkedett éves összevetésben, és ez a vizsgált időszak átlagos éves inflációjával együtt számolva 0,2 százalékos reálbérnövekedést jelent. Tegyük hozzá, hogy a brit reálbérek 2010 óta összességében csökkentek, aminek számos oka lehet.

Ruth Gregory, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó közgazdásza az új foglalkoztatási adatokat kommentálva közölte: a ház várakozása szerint a Bank of England monetáris tanácsa úgy ítéli majd meg, hogy a bérkiáramlás növekedése ellentételezi az utóbbi időszak lanyha reálgazdasági aktivitási adatait, különös tekintettel arra, hogy ez utóbbiakat számos átmeneti tényező torzította.

Mindezek alapján a Capital Economics továbbra is azzal számol, hogy a brit jegybank az idén három kamatemelést hajt végre – többet, mint amennyi a piaci várakozásokban szerepel –, és az elsőt ezek közül már legközelebbi, májusi kamatdöntő ülésén bejelenti.

A Bank of England monetáris testülete februárban kiadott legutóbbi inflációs jelentésében maga is egyenes utalást tett arra, hogy a brit gazdaságra ható robusztus külső növekedési környezetben a piac által vártnál előbb és nagyobb mértékben emelkedhet ismét a jegybanki alapkamat.

A brit jegybank tavaly novemberben, tíz év után először emelt kamatot, 0,25 százalékponttal a jelenleg is érvényes 0,50 százalékra növelve az irányadó rátát.

(MTI nyomán)

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Cassi
2018. április 18. 12:29
Ma jöttek ki a márciusi újautó-eladási adatok (acea.be), az EK-ban 15%-os az esés tavalyhoz képest.És még mindig a lejtő tetején vannak. Akkora fogyasztási "párnán" ülnek, hogy a további esés szinte elkerülhetetlen.
USsange
2018. április 18. 10:47
Fél lábbal már kint vannak az EU-ból és máris jobb. :)
Knerten
2018. április 18. 10:47
Érdekes, én úgy tudtam, összeomlik a brit gazdaság, sőt a világgazdaság is, ha a britek kilépnek az EU-ból. Lehet, hogy félre lettem tájékoztatva?
Akitlosz
2018. április 18. 04:01
"Hosszú idő után megállt a brit reálbérek csökkenése" Egy kis rövid időre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!