Itt vannak a számok: így működik a rezsicsökkentés
Bár a rendszert több kritika éri, a számok nem hazudnak,: az áram- és a gázrezsi egy friss felmérés szerint is Magyarországon a legalacsonyabb az Európai Unión belül.
Történelmi idők: a tízéves magyar állampapír hozama novemberben az amerikai tízéves kötvény hozama alá csökkent. A piac már olcsóbban kezdte finanszírozni a magyar állam működését, mint az Egyesült Államokét. Olcsó hitelt márpedig az kap, aki megbízható és felelősen gazdálkodik, legyen szó egy átlagos magyar háztartásról, vagy az államháztartásról. A felszabaduló pénzeket a magyar állam sokkal jobb célokra tudja fordítani, mint a törlesztés.
Segíts magadon, a piac is megsegít
A kötvényhozam számos tényezőt tükröz, ezek közül az egyik legfontosabb a kötvényt kibocsátó ország megbízhatósága. A magyar hozamok egyébként már 2012 óta trendszerűen csökkennek, nemrég pedig az amerikai hozam alá is benéztek.
Tízéves kötvényhozam 2017-ben (százalék)
Az olcsó finanszírozás mögött nagy részben az áll, hogy Magyarország megbízhatóbbá és stabilabbá vált az elmúlt években, ami költségvetési politikáját illeti. A piac értékeli, hogy a kétezres évek gazdaságpolitikai hibáit, azaz az adósságra épülő növekedést és az így létrejövő devizaadósság állományának problémáját is megoldotta a jelenlegi kormány. Ezért már egyre valószínűbb, hogy Magyarország vissza tudja fizetni azt, amit kölcsönkér. Ezt egyébként a CDS-felárakkal mérik, ami egyfajta biztosítás és annak a kockázatát számszerűsíti, hogy egy ország nem fizeti vissza lejáratkor a kölcsöneit. Tulajdonképpen az állam csődje elleni biztosítás éves díjáról van szó.
Ennek fényében jól érthető, hogy miért ugrott meg a CDS-felár az IMF-fel folytatott tárgyalások alatt 2012-ben. A válság olyan nehéz helyzetben érte Magyarországot a korábbi felelőtlen pénzügyi politika miatt, hogy hazánk bekerült a világ tíz legkockázatosabb országa közé is. A legnagyobb hátrányt ebből a szempontból Magyarországnak kellett ledolgoznia a visegrádi országok között.
CDS-felárak (bázispont)
A zsebünkön érezzük, hogy a hitelesség kifizetődik
A megtakarított milliárdokat a kormány már saját gazdaságpolitikai céljaira, például a dolgozók és a családok megerősítésére tudja fordítani. A kamatokon Magyarország egyre nagyobb összeget takarított meg 2010 óta, amely 2016-ra saját GDP-jének körülbelül 1,5 százalékára hízott. Ez volt az egyik fő forrása a személyi jövedelemadó csökkentésének, a családi adókedvezményeknek és a többi családtámogató intézkedésnek. A különadókkal együtt így a gazdaságpolitika 2010 óta évente átlagosan a GDP 2,5-3 százalékának megfelelő összeget adott a dolgozó háztartásoknak és családoknak.
Nem csak a megbízhatóság számít
A hozamokra emellett a jegybankok politikái is hatással vannak. A hozamokat ugyanis a jegybankok monetáris politikái is befolyásolják, márpedig az amerikai és magyar monetáris politika jelenleg némileg eltérő politikát folytat. Az amerikai Fed már emeli a kamatokat, de a Magyar Nemzeti Bank még alacsonyan kívánja tartani azokat. A kamatok pedig megjelennek az államkötvények hozamaiban.