Versenyképességi jelentés

2017. október 27. 23:13

Több területen azonban előrelépésre van szükség a visegrádi régió országaival szemben fennálló versenyképességi hátrány leküzdéséhez és a versenyképességi fordulat erősítéséhez.

2017. október 27. 23:13
Magyar Nemzeti Bank

„Több területen azonban előrelépésre van szükség a visegrádi régió országaival szemben fennálló versenyképességi hátrány leküzdéséhez és a versenyképességi fordulat erősítéséhez. A vállalatok – főként a kkv-k – viszonylag alacsony termelékenysége a versenyképességi elmaradás egyik legfőbb tükre, de értelmezésünk szerint ez önmagában nem magyarázza a versenyképességi pozíciónkat. A magyar gazdaság számára megfelelő
mennyiségben és minőségben rendelkezésre álló humán tőke biztosítása jelenti az egyik legnagyobb kihívást. Ezen a téren különös nehézséget okoz az oktatási, az egészségügyi és főként a demográfiai trendek megváltoztatása, mivel a megfelelő eredmények elérése csak hosszabb idő alatt lehetséges. Az oktatás területén kihívást jelent, hogy a korábbinál gyorsabban változó munkaerőpiacra és technikai fejlődésre kell felkészíteni a
tanulókat. Az egészségügy területén az eredmények javításához szükséges lépések túlmutatnak a szűken vett finanszírozási kérdéseken, mint például a prevenció erősítése, az ágykihasználtság javítása, a túlsúlyos és elhízott lakosság arányának mérséklése, vagy a potenciálisan elvesztett életévek további csökkentése. A pénzügyi tőke elérhetősége számottevően javult az elmúlt években, de a bankrendszer a jelenleginél nagyobb mértékben is támogathatná a gazdaság fejlődését. A termelékenység növeléséhez az állam elsősorban támogató üzleti és szabályozói környezet kialakításával, a vállalkozásokat érintő és a munkára rakódó terhek további mérséklésével, valamint az állami bürokrácia csökkentésével járulhat hozzá.”

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. április 27. 09:23
A felmérés jó lehet lépni a megoldáshoz. (Ámbár döntően már lépett a kormány a jó irányba)
kérdés
2017. november 09. 13:31
Végig kellene olvasni a jelentést, én mint konyhai elemző csak annyit fűznék a kiemelt témákhoz, hogy - oktatás: a mi csemetéink a kilencvenes években végezték a kötelező iskolákat. Már akkor látható volt, hogy a nyelvek ismerete, a lustaság és kényelemszeretet leküzdése és az ámítógépes alapismeretek elsajátítása a legfontosabb, a többi a személyes rátermettségükön múlik majd. Kinél mi az erősebb, azt kell fejleszteni, a károsat kordában tartani. - egészségügy: nem mind arany, amit reklámoznak. Az újszerű életforma, fogyasztás és a hozzátartozó eü szolgáltatás dacára a nátha nátha marad, a megelőzés saját felelősség. Hiába szugerálják, szoktatják, nem kell minden szíre-szóra, hascsikarásra igénybe venni. - a bankrendszer. Minden híresztelés ellenére nem a kisemberek intézménye, hiszen a sápot húzók egyike. A szekerének húzói a kisháztartások, olyan opció nincs a felállásban, hogy mindkettő (bank és folyószámla tulajdonos) egyformán jól járna, tehát leszabályozni ezt csak 'önszántából' lehet. Vagy szigorú nemzetállami keretekkel kell, hogy szolídan de biztosan működhessen. Mindennek pillére a sok kisháztartás, ami nem mindegy mennyire lehet önfenntartó, működőképes. Amiknek nem a tőkebefektetés nagysága (pénzhalmozás) és a pénzforgalom állandó növelése kell, hogy célja legyen. Magyarán nevelés, szoktatás kérdése, hogy 'a pénz + siker + maszlag' mesterhármas nem minden. Mert szép dolog ez a termelékenységi verseny is, meg ennek a turbózása, de a történelmi gyakorlatot ismerve, mindez csak az eszetlen túlfogyasztás és az abból képződő, a népekre káros szövődmények továbbtermelése lenne. Márpedig -mégegyszer- minden versenyképesség csak addig egészséges, fejlődőképes, amíg Józsibácsik, Marinénik az onokákat is bíztatva húzzák, tolják a közös szekeret.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!