A parlament hétfőn elfogadta a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kultúrstratégiai szerepének megerősítését célzó törvénymódosítást. Eszerint a köztestület rendes tagjainak száma kétszáz helyett kétszázötven lehet. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter indítványát 266 igen szavazattal, 32 nem ellenében és egy tartózkodás mellett fogadták el.
Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár az Országgyűlés szakbizottságában korábban azt hangsúlyozta, azért emelik az MMA rendes tagjainak számát, hogy a tagsága lehetőség szerint lefedje a magyar művésztársadalom egészét. A jogszabály másik célja, hogy az MMA-t olyan jogosultságok illessék meg, amelyekkel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendelkezik. Az MMA elnöke ennek megfelelően részt vehet majd az Országgyűlés Szent Korona Testületének munkájában, az akadémia pedig tagot delegálhat a Nemzeti Előadóművészeti Érdekegyeztető Tanácsba.
A művészeti akadémia tagjai ezentúl – az MTA analógiájára, ám egyelőre kisebb összegben – művészeti életjáradékban részesülnek, az MMA elnöke és főtitkára pedig az MTA elnökével és főtitkárával hasonló státussal és juttatással rendelkezhet. Az MMA öttagú felügyelő testületébe a kormány a jelenlegi három helyett egy tagot delegálhat majd. Az előterjesztés nem rendelkezik a Műcsarnok sorsáról, ugyanakkor egy közelmúltbeli kormányhatározat 2013. január 1-jével a Magyar Művészeti Akadémia tulajdonába adta a Műcsarnok épületét, és az MMA elnökének, Fekete Györgynek egyetértési jogot biztosított az azt működtető Műcsarnok Nonprofit Kft. művészeti tevékenységében.