Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni
Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.
1910. június 11.-én született Jacques-Yves Cousteau, a XX. század egyik legnagyobb hatású ismeretterjesztője. Neki köszönhetjük a delfinekre, a korallzátonyokra és általában a világtengerek ökoszisztémájára vonatkozó ismereteink nagy részét.
A Cousteau kapitány víz alatti Odüsszeiája című tévésorozat sosem látott népszerűségre emelte Amerikában és nemzetközileg egyaránt a kalandos ismeretterjesztés műfaját. Az első sikerek nyomán összes további utazását és tudományos kutatását filmjei és könyvei bevételéből finanszírozta.
A sikerek mögött azonban nem kerülték el életét a kudarcok és a tragédiák sem; második fia, Philippe motorcsónak-balesetben vesztette életét, felesége pedig rákban halt meg. A Calypso 1996-ban Szingapúrban elsüllyedt, és bár nem sokkal később kiemelték, Cousteau már nem használta többé. 1991-ben egy interjúban károsnak nevezte a Föld túlnépesedését és - ökológiai szempontból - hasznosnak és szükségesnek nevezte a születésszabályozást. Kijelentése után rendszeresen támadták - leginkább egyházi körökből.
A francia sajtó halálakor azt írta: az ország legnépszerűbb embere és legismertebb arca távozott. Hajóját, Calypsót a tudós halálának századik évfordulója alkalmából valószínűleg ismét vízre bocsátják, hogy úszó kiállításként üzemeljen.