Szőcs Géza a nemzetegyesítés fontosságának tudatában veszi át a kultúra irányítását. Ezen nemcsak a Trianon után több részre szakadt nemzetet érti, hanem az egyes közösségeken belüli, például a magyarországi nemzettesten belüli szakadások, törésvonalak, lövészárkok betemetését, áthidalását, megszüntetését. Szőcs szerint ez a feladat csakis a kultúra eszközeivel teljesíthető. Az államtitkár azt szeretné, hogy Magyarország közvetítő tudásközponttá válhasson Ázsia felé.
A kultúra kormányzati felelőse úgy véli: rengeteg ázsiai ország van, amelyek mind a türk – vélt vagy valós – rokonság révén kerülnek az érzelmi látókörünkbe. „A kazah, kirgiz, üzbég, türkmén világ – a tadzsik ettől különbözik, de a jászság révén azért feléjük is kapcsolódunk –, ezek az országok a maguk több ezer éves kultúrájával önérzetesen szeretnék magukat megjeleníteni Európa számára, saját kulturális értékeik jogán. Csakhogy ehhez nemigen van fogadókészség” - tette hozzá Szőcs Géza. Az államtitkár szerint ne Európában kívánjunk magunknak szekunder szerepeket, inkább Ázsia fele kellene megjeleníteni saját magunkat, továbbá Nyugat-Európából volna helyes értékeket irányítanunk arrafelé.
Szőcs Géza terve egy digitális múzeum létrehozása, amelybe minden kulturális értékünknek bele kell kerülnie. Az államtitkár az interjúban kitért arra is, hogy Orbánnál levélben tiltakozott a Balassi Intézet közigazgatási minisztérium alá történő szervezése ellen. „Ez számomra természetes gondolat volt, de tény és való, hogy sokaknál kiverte a biztosítékot, mert egy közigazgatási szokás- és normarendszeren belülről ítélték meg, ahol ilyen még nem volt. (...) Az első lecke volt, az első olyan tanulságokkal, hogy egy másik világban fogok a továbbiakban ténykedni, más törvények között, amelyek az autonómiát csak fegyelmezett formában engedik működni” - magyarázta lépését Szőcs, aki idézte Orbán figyelmeztetését is: „vigyázzak, mert kis mozdulatokkal is lehet nagy bajt csinálni. Ami a levelet illeti: amennyi antipátiát kiváltott, sőt jogos haragot néhány kolléga részéről, annyi elismerő telefonhívást is kaptam művészektől”.