„A helyreállítási alap pénzeiről szóló eljárásba azonban az Európai Parlamentnek nem lehet úgy beleszólása, hogy a hatáskörét tovább bővítve, illetve a szerepét átértelmezve próbálja meg valamiképpen hátrányos pénzügyi helyzetbe hozni Magyarországot.
Végül az Európai Tanács dönt, hogy felszabadítja-e a Magyarországnak járó EU-s forrásokat: az Európai Bizottság a saját hatáskörben javaslatot tesz a Magyarország által vállalt bátor reformok és egyes intézkedések függvényében az Európai Tanácsnak a források ügyében. Vagyis az uniós kormány- és államfők tanácskozási fóruma dönt a források elköltésére benyújtott magyar terv elfogadásáról.
Miután a bizottság kollégiuma – normál esetben – jóváhagyja a helyreállítási alap pénzeinek folyósítását, erről heteken belül az Európai Tanács is szavazhat. Márpedig a tagállami vezetők azok, akik ténylegesen meghatározzák az EU politikai menetrendjét, a közös jövőt érintő főbb irányokat, így az EU-tagországok közötti politikai együttműködés legmagasabb szintjét ők képviselik.
Az Európai Parlamentnek ettől még persze igen komoly a felelőssége, hiszen egy nemzetközi, illetve biztonságpolitikai szempontból is rendkívül veszélyes időszakban a politikai egység megbontásán munkálkodik a közösségen belül.
Végletes politikai elfogultsággal az orosz–ukrán háború és a gazdasági válságok korában egyes országok, közöttük Magyarország pellengérre állításával akarja megnehezíteni az uniós tagállamok közötti együttműködést, ez a szándék pedig élesen szembemegy a közösségi szerződések szellemével és betűjével.”
Nyitókép: Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP