Nem lesz egyszerű a finnek és svédek NATO-hoz való csatlakozása

2022. május 13. 16:17

A török államfő kijelentései teljesen megkavarták a két skandináv állam kártyáit.

2022. május 13. 16:17
null
Gergi-Horgos Mátyás

Recep Tayyip Erdogan arra tett egyértelmű utalást, hogy Törökország nem támogatná Finnország és Svédország NATO-hoz való csatlakozását.

„Követjük a fejleményeket Svédországgal és Finnországgal kapcsolatban, de nem vagyunk pozitív véleménnyel a csatlakozásukról”

– mondta a török államfő.

A török elnök ezzel belengette annak a lehetőségét, hogy a török vezetés kész lehet megvétózni a két skandináv állam felvételét a katonai szövetségbe. A politikus szerint Svédország és más skandináv országok támogatást nyújtottak a kurd fegyveres erők számára, akiket a török állam terrorszervezetként tart számon. 

Eközben Svédországban a kormány ismertette azt a biztonságpolitikai jelentését, amely alapján az ország és annak vezetése mérlegelni fogja a NATO-hoz való csatlakozás lehetőségét.

Magdalena Andersson kormányfő várhatóan vasárnap ismerteti a kormány hivatalos álláspontját.

A jelentés rámutatott arra, hogy a NATO-tagság számos előnnyel jár Svédország számára, a csatlakozás mellett szól a katonai szövetség alapszerződésének kollektív védelemről szóló pontja. Ugyanakkor a lehetséges orosz reakciók között említik a kibertámadást, a svéd légtér megsértését, illetve a nukleáris fegyverarzenál elrettentést, illetve nyomásgyakorlást célzó stratégiai alkalmazását.  

A svédek és a finnek ugyanakkor hiába döntenek a csatlakozás mellett, ha a 30 NATO-tagállam egyike nem támogatja a skandináv országok felvételét a szövetségbe.

A lassú és elhúzódó csatlakozási folyamat lehetőséget biztosítana Oroszország számára, hogy szankcionálja a két állam közeledését a NATO-hoz.

A csatlakozási folyamat a 1999-es, illetve a 2004-es tapasztalatok alapján akár 20 hónapot is igénybe vehet, és valószínűleg még gyorsított eljárásban is több hónapig eltarthat. Ugyanakkor a NATO-tagállamok előzetes támogató hozzáállásával biztosított lenne a két ország jövője a szövetségben.   

Ahogy arra Bloomberg külpolitikai elemzője, Andreas Kluth is rámutatott, a két ország csatlakozásával mindkét állam új fejezetet nyithatna a külpolitikájában. Svédország eddigi politikai attitűdje, csakúgy, mint Svájc semlegessége, évszázadokra nyúlik vissza; ez a viszonyulás a svéd államrezon része. Finnország semlegessége pedig a hidegháború alatt átélt szovjet fenyegetés eredménye. 

A török államfő kijelentéseinek így még nagyobb súlyuk van,

hiszen a svéd biztonságpolitikai jelentés által felsorolt hátrányok túlmutatnak az előnyökön, ha a gyors csatlakozás nem biztosított. A svéd és finn vezetés válaszút előtt áll, a döntés pedig nem egyszerű. A lépéskényszer adott, most Finnországon és Svédországon a sor, hogy mérlegelje, miként alakítható szövetségi rendszerük az orosz-ukrán háború kitörésével megváltozott nyugati kapcsolatrendrendszeren belül.

Borítókép: Mustafa Kamaci / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fatman
2022. június 02. 18:31
nagyon jó!!! kérek még egy kávt!!! :))))
Bicsike
2022. május 26. 15:08
Minden szar a nőknek köszönhető ebben a kurva világban, mert hiányzik belőlük a racionális gondolkodás illetve zsigerből gonoszak!! Ösztön állatok maradtak.
Akitlosz
2022. május 26. 15:08
"a két ország csatlakozásával mindkét állam új fejezetet nyithatna a külpolitikájában. Svédország eddigi politikai attitűdje, csakúgy, mint Svájc semlegessége, évszázadokra nyúlik vissza; ez a viszonyulás a svéd államrezon része." Ehhez képest a svéd kormány csak úgy eldobja. Népszavazás nélkül. Ez így necces és nem elfogadható.
barnabibambi
2022. május 26. 15:08
A törökök nem gatyáznak,Az UKI ipart ,gazdaságot Putyin már szét bombázta.Az orosz energia,a vasérc az élelmiszer,egyéb nyersanyagok áramlanak Törökországba,onnan meg az Oroszokhoz megy Török gyártású vagy beszerzésű áru Oroszországba.A törökök szállítanak az EU-ba acélárut és egyebeket.Nyilván való hogy Törökország nem embargózik sőt nagyot is markol ,ez kölcsönös Oroszország és Törökország között.Szóval Erdogán most visszalő a skandinávokra is.mint ahogy az usákokra és az EU-ra is visszalőtt.Az az érzésem hogy ez nekünk kimondottan jó.Bár Magyarország a NATO tagsággal most jól jár és nem kell belerúgnunk a NATO-ba mert most a NATO a biztosíték arra hogy az ukik csak ugathatnak nakünk.Putyin szépen kiveri az ukik fogát és feldarabolja Ukrajnát és egy pici szegény Ukrajna lesz a nyugati végeken.Azaz lesz népszavazás keleten annak kimenetele már naplózható.A maradék ukrajna meg ott marad tengeri kijárat és ipar nélkül.Így Oroszországé lesz a keleti és déli uki ipar és mezőgazdasági területek és a föld alatt található energia és ásványi kincsmezők is.Ez már lefutott mecs mertPutyinakár atomháborúval is stabilizálni fogja a régiót,vagy ha a nyugati és uki fasiszták nem fogadják el az új státuszkót akkor lesz egy atomháború aminek áldozatául eshet a föld minden élőlénye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!