Zöld-e a gáz és a nukleáris energia?

2022. február 24. 14:47

A vita jelenlegi állása szerint a Magyarországot is magáénak tudó, Franciaország által vezetett országcsoport áll nyerésre.

2022. február 24. 14:47
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor

"A viták során gyorsan megszerveződött a két tábor is. Az egyik, a nukleáris energia oldalán álló országok csoportját Franciaország vezetésével többek között Lengyelország és Magyarország is alkotta, míg az ellenzék táborát Németország vezetésével elsősorban Ausztria és az észak-európai országok jelentették, valamint Luxemburg. Az éleződő konfliktus fokozott óvatosságra intette az Európai Bizottságot is. Így aztán – meglehetősen szokatlan módon –, talán abban bízva, hogy az országok vezetői a szilveszteri hangulatban engedékenyebbek lesznek a javaslat iránt, tavaly az év utolsó napjának délutánján küldte ki a tagállamoknak a végső tervezetét.

Ha az volt a szándék, hogy az időzítéssel elejét vegyék a további keserű vitáknak, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy a Bizottság ezen vágya nem teljesült. A véglegesnek szánt tervezet nemcsak a nukleáris energiával, de a gázzal kapcsolatos beruházásoknál is ideiglenes mentességet kíván adni, és fenntarthatónak minősíteni az ilyen típusú beruházásokat. A szilveszteri lista így már nem csupán a tagállamok, de egyes politikai pártok kritikáját is kiváltotta. Az Európai Parlamentben működő Zöldek frakciója már az új év első napján jelezte, hogy számára elfogadhatatlan a Bizottság legújabb javaslata, és ragaszkodik hozzá, hogy a gázzal és a nukleáris energiával kapcsolatos beruházási tevékenységek kerüljenek le a fenntartható tevékenységek listájáról.

Az új tervezettel kapcsolatos tárgyalások során azonban a gáz hasznosításának kérdése új törésvonalakat keletkeztetett a nukleáris energiát és a gázt elutasító országok csoportján belül. Míg a táborban abban mindenki egyetértett, hogy a nukleáris energia nem környezetbarát, és az ennek hasznosításával kapcsolatos beruházási tevékenységek nem tekinthetők a fenntarthatóság célját szolgálónak, a gáz energia hasznosításával kapcsolatban már megoszlottak a vélemények.

A Bizottság ugyanis azzal indokolta a gázenergia hasznosításával kapcsolatos beruházások fenntarthatóvá minősítését, hogy azzal a sokkal szennyezőbb szénalapú energiatermelést váltanák ki, azaz zöldítenének az energiafelhasználáson, még ha csak korlátozott mértékben is. Hangsúlyozva az intézkedés ideiglenességét, Németország hajlik az Európai Bizottság érveinek elfogadására. Ausztria vezetésével azonban a korábbi költségvetési vitákban már gyakran együtt, „takarékos négyek” néven fellépő országcsoport – Ausztria, Dánia, Hollandia és Svédország – nem tette engedékenyebbé álláspontját.

(...)

A Bizottság döntése végül a prognózisoknak megfelelően alakult. Az elfogadott jogszabály a gáz és a nukleáris energia számára is lehetővé teszi, hogy fenntarthatónak minősüljön, amennyiben hozzájárul a klímasemlegesség eléréséhez. Ugyanakkor a mostani szöveg még korántsem jelenti a környezetbarát energiaforrások meghatározásával kapcsolatos vita végét. Az elfogadott szöveg ugyanis a Tanács és az Európai Parlament elé kerül. A jogi aktus elfogadásához a Tanácsban a tagállamok legalább 72 százalékának – azaz húsz államnak – a jóváhagyása szükséges, amely az Európai Unió népességének legalább 65 százalékát képviseli, míg az Európai Parlamentben abszolút többség – azaz legalább 353 képviselő támogatása – szükséges."

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gyaloggos
2022. április 29. 14:58
A SZÜKSÉG TÖRVÉNYT bont! AZ ENERGIA meg színtelen, tehát OLYAN SZÍNŰRE festhetik, amilyen az érdekek kívánják!
Vasalo
2022. április 26. 08:02
A baj már akkor keletkezett, amikor nekifogtak osztályozni a dolgokat, hogy mi zöld meg mi nem. És egyes dolgok „zöldségét” olyan képzetlen emberek és a mögöttük levö aljas propaganda dönti el, mint Greta, Annaléna, Habeck, Donath, Johnsson, Jourova, Simecka, Hahn stb. Ez az ut egy társadalmi katasztrofába vezet, hiszen az eddig összegyűjtött emberi intelligenciát vonja kétségbe. Az ember alapbol mindig keresi a SZÁMÁRA legoptimálisabb anyagokat és megoldásokat és ebbe a folyamatba nem a tudomány (az evolucio) alapján probálnak beavatkozni, hanem kizárolag aljas, sehova nem vezetö politikai hisztéria alapján, ráadásul egy olyan szervezet döntése is kulcsfontosságu lehet, akik gyakorlatilag senkit nem képviselnek - europai parlament. Ilyen alapon azt is el lehet dönteni, hogy a labdának sarkai vannak, meg a Föld lapos.
stevekrax
2022. március 31. 21:43
A kutya ugat, a karaván halad. Ha ideológiai agymenésekre és szélsőségesen elkötelezett képviselőikre hallgatunk, a jövőt veszítjük el, de legalábbis az életünket nehezítjük meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!