„Tegyük újra kicsivé Oroszországot” feliratban bukkant fel, egyből kitiltották Budapesten a litván sportolót
Nem tetszett neki az, ahogy a szervezők az oroszokkal bántak.
Amerikában egyre elképzelhetetlenebb, hogy egy baloldali jobboldalra pártoljon át.
„A törzsként gondolkodó politikai csoportok szívesen támadják ellenfeleiket. Ez a céljuk. Ugyanakkor saját oldalukat már nem kritizálják ilyen nagy lelkesedéssel. Ez kétségtelenül abból az elgondolásból fakad, hogy nem szabad a politikai ellenfeleknek muníciót adni. Elég csak egyszer kiteregetni a szennyest, az ellenfeleid egyből politikai táptalajhoz juttatod.
Az önkritikáról való lemondás akadályt jelent egy törzsi mentalitás szerint gondolkodó politikai csoport számára – ezt az amerikai jobb- és baloldal is lassan belátja.
2016 óta az amerikai baloldal teljes mértékben elzárkózott a valóságtól. Azzal, hogy a demokraták nem akarta elismerni Donald Trump győzelmét, nem voltak képesek arra, hogy mérlegeljék, mi okozta a vereséget. De az amerikai jobboldal is képes becsapni önmagát. Valójában Biden a Fehér Házban éppúgy problémát jelent az amerikai jobboldalnak, mint a baloldalnak egykor Trump.
Önreflexió hiányában a politikai törzsek arra vannak ítélve, hogy mindig ugyanazokon a kérdéseken rugóznak: mi indokolja az ellenfelem téves meglátásait? Ez a szemléletmód az oka annak, hogy a demokraták és a republikánusok hasonló módon reagáltak a 2016-os és 2020-as választásokra. Hogy lehet, hogy valakinek nem volt szimpatikus Hillary Clinton? Mégis milyen ellenérveket lehet felhozni Donald Trump személye ellen?
(…)
Az amerikai közélet szereplőinek sokáig nem volt gondjuk azzal, hogy baloldalról jobbra pártoljanak át. Irving Kristol és Norman Podhoretz is pártolta a marxizmust mielőtt a konzervativizmus támogatása mellett döntöttek. A brit közélet is tele van hasonló emberekkel, akiket ezért a döntésért nem vetettek meg: Malcolm Muggeridge, Paul Johnson és Kingsley Amis, hogy csak hármat említsek.
Ma Amerikában ilyen „oldalváltás” teljesen elképzelhetetlen. A jobboldaltól való elpártolás gyakoribbnak mondható, ez különösen igaz volt a Trump-korszakban, amikor olyan emberek, mint Max Boot nyilvánosan szakítottak saját oldalukkal, hogy a demokrata elnökjelöltet támogassák. A másik irányba viszont nem nagyon hallani disszidensekről.
(...) Ahelyett, hogy figyelmen kívül hagynák ezt a tendenciát, a konzervatívoknak fel kell tenniük maguknak a kérdést: mi az oka annak, hogy a baloldaltól eltávolodó emberek nem döntenek a konzervatív táborhoz való csatlakozás mellett?"