A világhírű brit egyetem 2019-ben egyszerűen kitiltotta Petersont, a kanadai pszichológust most visszavárják.
A brit Telegraph felületén nemrég megjelent cikk Jordan Peterson cambridge-i látogatásának 2019-es elutasításáról, majd nemrég bekövetkezett újbóli meghívásáról szól. Az utóbbira érkező reakciók sokat elárulnak arról, hogy az egyetem végre különbséget tud-e tenni a nézetekkel való egyetértés és a véleménynyilvánításhoz való jog elismerése között, amely a felvilágosodás óta mindenki számára egyértelmű kellene legyen.
2019-ben a Cambridge-i Egyetem tudósai meghívták Jordan Petersont, hogy tartson előadást az Ószövetség Kivonulás c. könyvről.
A cikk szerző úgy véli, hogy ez bizonyára csak ürügy volt; szerinte az igazság az, hogy Cambridge egyszerűen megadta magát a csőcseléknek. Peterson viszont nemrég újra meghívást kapott az egyetemtől, amely egy esély arra, hogy helyreálljon Cambridge hírneve, melyet szabad és nyitott szellemű akadémiaként ismert meg a világ. Cicero szavaival élve „nincs olyan abszurd dolog, amit egy filozófus még nem mondott ki”. E bölcsességet alapján végképp érthetetlen a szólásszabadság korlátozása az egyetemeken, de különösen Peterson kapcsán, aki semmilyen szempontból nem képvisel szokatlan vagy szélsőséges nézeteket.
Ez nem az egyetértés vagy az egyet nem értés kérdése. A Telegraph szerkesztője sem ért egyet Peterson által mondottak nagy részével, különösen azon gondolatokkal, amelyek a vallás fontosságát hirdetik.
Ez a megkülönböztetés a felvilágosodás óta mindenki számára egyértelmű. Peterson megkésett látogatása most egy lakmusz teszt, hogy vajon a Hugh Latimer és John Milton alma materben történt közelmúltbeli változások elegendők-e ezen elv védelméhez.
2020 márciusában
A „jólét” e tekintetben azonban annyira nehezen meghatározható, homályos fogalomnak bizonyult, hogy a cenzorok könnyedén felhasználhatták volna ezt a politikát bármely Petersonhoz hasonló előadó eltiltására. Szerencsére a javaslatot elvetették. A szerző szerint Peterson érkezésére adott reakciók majd sokat el fognak árulni arról, hogy Cambridge újra a felvilágosodás elveit követi-e, vagy marad a csőcselék oldalán.
Szemlézte: Gergi-Horgos Mátyás
Fotó: Romy Arroyo Fernandez / NurPhoto / NurPhoto via AFP