Megszólaltak az ukránok: kiderült, meddig bírjak feltartóztatni az oroszokat Amerika segítsége nélkül
Zelenszkij elismerte, hogy továbbra is Donyeck megyében a legforróbb a helyzet.
Bírsággal és újabb európai bírósági eljárás kilátásba helyezésével folytatja az Európai Bizottság azt a játszmát, amellyel elérné, hogy a lengyel igazságszolgáltatás Brüsszelnek tetszően működjön.
A mai napon az Európai Bizottság két különálló döntést hozott Lengyelországgal kapcsolatban. Az egyik határozatával az Európai Bizottság azt kéri az Európai Bíróságtól, hogy
a lengyel igazságszolgáltatásban létrehozott fegyelmi tanáccsal kapcsolatban.
Történt ugyanis tavaly januárban, hogy az Európai Bizottság a Bíróságon keresztül követelte, hogy Lengyelország függessze fel a legfelsőbb bíróság keretein belül működő fegyelmi tanács működését. Az Európai Bíróság – teljes mértékben osztva a Bizottság álláspontját – ideiglenes intézkedés keretében kötelezte erre Lengyelországot. Időközben a Bíróság 2021. júliusában ítéletet is hozott a témában: kimondta, hogy a bíróságokra vonatkozóan létrehozott fegyelmi szerv nincs összhangban az uniós joggal. A Bíróság – csak úgy mint a Bizottság – azzal érvelt, hogy a reform sérti a lengyel bírák függetlenségét, mivel elviekben lehetővé teszi a jogszolgáltatás feletti politikai ellenőrzést.
A bírságon túlmenően az Európai Bizottság hivatalos levelet is intézett Lengyelországhoz panaszt emelve amiatt, hogy a lengyelek nem tettek meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy teljesítsék a Bíróság júliusi ítéletében foglaltakat.
Akció reakciót szül, s nem maradt el a lengyel fél válasza sem. Az alkotmánybíróság ugyanis először az Európai Bíróság ideiglenes intézkedéséről mondta ki, hogy annak tartalma ellentétes a lengyel alkotmányból egyenesen következő jogalkotási szuverenitás alapelvével. Ezzel párhuzamosan pedig folyamatban van egy további ügy a lengyel alkotmánybíróság előtt, amely a miniszterelnök, Mateusz Morawiecki indítványára indult. Itt már nagyobbak a tétek, nem más forog ugyanis kockán, mint az uniós jog tekintélye a lengyel alkotmányosság viszonyában. Az indokolatlanul hosszadalmassá váló ügyben szeptember végén várható további fejlemény.
Érdekesség a fentiekkel kapcsolatban, hogy
Lengyelország időközben – augusztus 17-én – bejelentette, hogy megszünteti az európai bürokrácia által sérelmezett fegyelmi tanácsot.
Ennek egyik legfőbb oka vélhetően az lehet, hogy a fegyelmi tanács működése miatt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága előtt is indultak eljárások, amelyekben egyesített ítélet szintén nyár közepén született. Ezekben az egyesített ügyekben Strasbourg szintén Lengyelország ellenében ítélt, precedenst teremtve a későbbi, hasonló tartalmú döntésekre nézve.
A korábbi peranyagokból és a fejleményeket kísérő politikai kommunikációból leszűrhető lengyel kormányzati álláspont nem más, mint hogy az Európai Bizottság a hatáskörein messzemenően túlterjeszkedve, vagyis
Kép: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP
Dobozi Gergely