Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Pszichológusok szakmai szervezete büntetné az egyházakat a nemi identitás korrekciójára irányuló terápiáik miatt, utóbbiak pedig jogvédő szervezetet hoztak létre, féltve a vallás szabadságát.
Megszaporodott azon esetek száma, amikor közszereplőt, egyházi személyt helyeznek büntetőeljárás alá Finnországban amiatt, hogy az illetők egyházi tanításokat, vagy az azokból levont következtetéseiket közlik a széles nyilvánosság előtt például az olyan sarkalatos kérdésekben, mint a homoszexualitás. A sorban kereszténydemokrata politikus és egyházi közszereplő is feltűnik, ügyeikben közös, hogy
Az ilyen esetek megszaporodása miatt jött létre Finnországban egy kifejezetten a keresztény szólás- és vallásszabadságot védő emberi jogi szervezet, miközben a másik oldalon népi kezdeményezés készül egy olyan eljárás büntetőjogi szankcionálásáról, amelyet jellemzően egyházak végeznek az érintett önkéntes beleegyezésével.
Finnországban ugyanis állampolgári kezdeményezés indult a nemi identitás korrekciós eljárások, más néven „reparatív terápiák” betiltásáért, büntetőjogi szankcionálásáért. A homoszexualitásból való kigyógyítás jogellenessé tételére vonatkozó indítvány július 19-én indult útjára, és máig valamivel többen mint 20 ezren írták alá. 50 ezer aláírás szükséges ahhoz, hogy a finn parlament foglalkozzon egy ilyen indítvánnyal. Ritkán történik ilyen: eddig Finnországban valamivel több mint ezer állampolgári kezdeményezés indult útjára, amelyek közül 48 esettel foglalkozott a finn törvényhozó, és csak 2 esetben történt jogalkotás.
Az egyik ilyen tárgykör a melegházasság elfogadása, a másik pedig az a törvény volt, amely rögzítette: a gyermek anyja az a személy, aki szülte.
A mostani indítványt támogatói között a Finn Pszichiátriai Társaság is szerepel; a szakmai szervezet június közepén adott ki közleményt arra vonatkozóan, hogy álláspontja szerint a korrekciós eljárás „súlyosan sérti” az emberi jogokat, s a modern pszichológiának ellentmondó gyakorlatnak tekintik azt. A szakmai szervezet álláspontja szerint az ilyen terápiák általában eredménytelenek és rossz hatással vannak az egyén önértékelésére és önképére, továbbá testi és pszichés állapotára.
Finnországban 1981 óta a homoszexualitás nem számít betegségnek, ennek megfelelően a korrekciós eljárások elvégzése szakmai tevékenység keretében a finn szociális és egészségügyi ágazat engedélyezései hatósága (Valvira) 2013-as döntése értelmében tilos. Nem szakmai tevékenységként, szabad időben végezve azonban továbbra sem, s ilyen eljárásokat jellemezően vallási közösségek végeznek.
A vallási tevékenység keretein belül végzett korrekciós terápiák ellen már korábban is léptek fel finn politikusok – köztük a zöld-balközép színekben politizáló Jani Toivola is, aki 2018-ban kérte arra a kormányt, hogy tiltsa be ezeket a tevékenységeket. Ellenérvként
(hasonló tendenciák zajlanak például az Egyesült Királyságban, ahol az LMBT+ szervezet hasonló jogalkotói intézkedéseket szorgalmaz, mint ami Finnországban is felvetődött).
Ennek kapcsán szükséges kitérni arra, hogy a korrekciós eljárások kategorikus büntetését célzó javaslattal párhuzamosan alakult meg Finnországban egy új emberi jogvédő szervezet, a Szólás- és Vallásszabadságért Egyesület. Erre az alapítók szerint azért volt szükség, mert
Az Egyesület tevékenységét az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának gondolkodás, lelkiismeret és a vallás szabadságáról szóló 18. cikkére alapítja. A szervezet csak a keresztény szólásszabadság védelmét tűzte zászlójára, idáig ugyanis nem működött olyan szervezet Finnországban, amely kifejezetten erre fókuszált volna.
A szervezet számára vörös vonalat a jelenlegi törvények hatálya jelenti: nem szorgalmaz semmi olyat, ami a törvény értelmében tilos lenne, így nem buzdít erőszakra, s nem rágalmaz. A gyűlöletbeszéd kapcsán a szervezet álláspontja, hogy e kategória értelmezése meglehetősen átpolitizált. Az alapítók ezt az alábbi példákkal támasztják alá.
A szervezet létrehozásának szükségességére az alapítók figyelmét például az olyan ügyek hívták fel, mint amilyenbe Päivi Räsänen, korábbi finn belügyminiszter, a kereszténydemokraták vezetője került. A politikus több fórumon is a Bibliából idézve (Róma 1:24-27) foglalkozott a melegek kérdésével.
Hasonlók miatt helyezték vád alá Dr. Juhana Pohjolát, a Finnországi Evangélikus Egyház püspökét is, aki az emberi szexualitás kapcsán megfogalmazott keresztény tanításokat közölte egy 2004-es kiadványban.
Ekkor a püspök a következőképpen reagált a vádakra:
„keresztényként nem szeretnék – és nem is tudok – senki Istenfiát sem diszkriminálni vagy elítélni. (…) Minden Isten által teremtett, s Krisztus által megváltott ember egyenlően drága (…) Ettől függetlenül azonban tény, hogy abból kiindulva, ahogyan a Biblia és kereszténység az ember fogalmát megalkotta, a homoszexuális viszonyok Isten akaratával ellentétesek, ahogyan a házasság is eredetileg csak egy férfi és egy nő közötti kapcsolat jöhet létre. Ez volt és lesz mindig is a keresztény egyház tanítása.”
A fenti gondolatok miatt
az ügyészség közösség elleni izgatással vádolta meg Pohjola püspököt.
Kép: MIKKO STIG / LEHTIKUVA / AFP
Dobozi Gergely