A Brexit után Írországnak oldalt kell választania

2021. július 06. 16:30

A teljes jelentőségvesztés lehetőségével számolva Brüsszel mindenét egy nagyobb, drágább és sokkal centralizáltabb Európai Unióra tette fel. 

2021. július 06. 16:30
Eoin Drea

"Dublin számára a Brexit mindig is a károk mérsékléséről szólt. Csakhogy – sajnálatos módon – az ír kormány mindvégig rosszul mérte fel a fenyegetéseket. Mind a tárgyalások ideje alatt, mind pedig azt követően az ország két fő célja az volt, hogy egyfelől a nyitott határokat az Ír Köztársaság és Észak-Írország között megtartsa, másfelől pedig hogy az Egyesült Királyság és Írország közötti közös utazási terület is fennmaradjon.

Írország a Brexit-tárgyalások ideje alatt jól teljesített a két célkitűzés végrehajtása szempontjából. 

(…)

Az igazi kihívás azonban még csak most következik – most, hogy az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból. A purparlé közepette Írország megfeledkezett arról, hogy a Brexit valójában az ország hiper-globalizált, adóversenyre épülő gazdasági modelljének bukását gyorsítja.

Dublin ma kakukktojásként árválkodik egy olyan Európai Unióban, amelyben az ország külföldi (jellemzően amerikai) tőkének való kitettsége a továbbiakban nem marad figyelmen kívül. Ezek a multinacionális cégek a munkáltatók 32 százalékát teszik ki Írországban, s a munkavállalók utáni adóbefizetések 49 százalékáért felelnek. Érdemes szólni arról is, hogy az Írországot érintő külföldi működőtőke-befektetések (FDI) 75 százaléka az Egyesült Államokból, további 17 százalék pedig az Egyesült Királyságból érkezik. Ehhez képest Németország mindössze 5 százalékot jelent.

Nem nehéz kitalálni, hogy Írország gazdasági modellje miért vált az uniós jogalkotás szörnyetegévé. 

(…)

Európa a Brexit és a koronavírus-válság hatására változáson ment keresztül – és nem Írország javára. A teljes jelentőségvesztés lehetőségével számolva Brüsszel mindenét egy nagyobb, drágább és sokkal centralizáltabb Európai Unióra tette fel. 

(…)

Mindez drámaian módosított az Európai Unió belső dinamikáján, az egészet a közös hitelfelvétellel, a közös társasági adórendszerrel és az egyéb uniós szintű adószabályokkal egy sokkal szorosabb csoportosulássá formálva.

(…)

Írország évtizedeken keresztül szakadékot jelentett az Európai Unión belül; ötvözte a brit karakterű (amerikai beruházások által jellemzett) kereskedelemet a szélesebb integráció irányába mutató „eurofil” attitűddel (…).

Mostantól azonban Írország nem játszhat két kapura. (…) A tovább mélyülő uniós integráció kiveheti a szelet Írország multinacionális gazdaságának vitorlájából – mégis, az uniós tagság elengedhetetlen az ország számára, hogy továbbra is vonzó maradjon a külföldi befektetők számára.

Mindeközben Írország továbbra is az Egyesült Királysággal fennálló nyílt határok megtartására törekszik (…).

Történelmi távlatokból elmondható, hogy Európa a hosszú múltra visszatekintő Nagy-Britanniától való függésből való szabadulást ajánlotta Írország számára. (…) Csakhogy a Brexit rávilágít a valóságra, hogy Nagy-Britannia még egy évszázadnyi függetlenséget követően is nélkülözhetetlen Írország politikai stabilitása szempontjából.

Végső soron Írországnak választani kell aközött, hogy elköteleződik-e az Európai Unió mellett, vagy pedig még inkább perifériára szorul Brüsszelhez képeset, és inkább prioritást a Brit-szigeteken fennálló pozícióinak ad.

(…).”

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2021. augusztus 10. 09:49
Csakhogy "Brüsszel" azt centralizálja, amit nem kellene, s nem centralizálja azt, amit kellene. Nem a belső életet kellene uniformizálni akarni, hanem kifelé kellene egységet mutatni. Külgazdaság, külpolitika, saját, NATO mentes katonai szervezet és haderő. Az euró jóval erősebbé tétele, hogy az egész világ azt akarja gyűjteni és ne a dollárt meg a bitcoint. Fegyveres határvédelem, a határsértők lelövése, az illegális népség deportálása erőszakkal. Mindezekkel szemben illetve helyett az EU a saját tagállamait akarja egységesíteni és meggyengíteni, amiről ő maga is gyengül a világban, csak a saját tagállamai felett lesz nagyobb befolyása, a "közös értéket" kényszerítésével. Bele fog rokkanni az EU a migránsimportba anyagilag, közben tönkremegy az élet, nő a bűnözés és megváltozik a kultúra és a népesség. Az EU tönkreteszi a tagállamait, nem felvirágoztatja.
tothpal
2021. augusztus 05. 19:12
Brusszel új vezetése európai háborúság felé vezeti a kontinenst...
istvánkeve
2021. augusztus 04. 13:15
A cikk egy érdekes Ír dilemmát vázol, aminek a következményeivel az ir politikusoknak kell szembenézni!
Gèbi
2021. július 29. 21:13
Nem kétséges, hogy az írek hova fognak csatlakozni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!